Vodna hiacinta

Vodne rastline, namenjene bazenom.
Nymphaea (Lokvanj), Ceratophyllum, Elodea, Salvinia, Aruncus, ...

Moderatorji: dusanh, Kapitan Nemo, Moderatorji

Vodna hiacinta

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 21 okt 2003, 22:33

Ojla,
zanima me kako uspešno prezimiti Vodno hiacinto, ki je občutljiva na mraz?Isti problem imam tudi z Vodno solato.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Vodna hijacinta

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 22 okt 2003, 08:46

Je tudi uporabna rastlina. Iz listov v Južni Ameriki pridobivajo sol, iz soka pa beljakovinski koncentrat. Iz Južne Amerike se je preselila v tropske predele. Kjer je razširjen vodni plevel, ki duši rečna korita, vodno živalstvo, škoduje riževim poljem, med njenimi koriti živi krvi parazit (Schistosomum haematobium), povzročitelj bilharzijaze.
Ker je tropska rastlina, mislim da ji boš morala zagotoviti takšno temperaturo, kot je v tropskih predelih.
Lep pozdrav.
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

Vodna hijacinta

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 22 okt 2003, 11:12

Ojla Borut,
hvala za podatke o rastlini, da dela kot plevel še druge težave res nisem vedla. Ampak zakaj jih tako drago prodajajo- plevel bi pa ja moral bit zastonj!?
Problem prezimovanja pri meni ni v temperaturi, saj sem jo lani imela na toplem, pa je vseeno zgnila. Imela sem jo posebaj v vodi katero sem kar pogosto menjala, po mojem ji je manjkalo...pogoji sigurno niso bili isti kot v ribniku. Toda kako to zagotoviti?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Vodna hijacinta

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 22 okt 2003, 13:20

Klavdija!
Moram ti povedati, da so takorekoč vse eksotične rastline pri nas drage. Ne vem pa kako zagotoviti takšne razmere, da bo vodna hijacinta pri nas uspevala. Morda bi pogledala kaj na internetno tujo stran o rastlinah, lahko tudi tam dobiš kakšno idejo o ohranitvi tvoje rastline.
Lep pozdrav.
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

Vodna...

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 22 okt 2003, 16:05

Hvala, bom poskusila!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a matej i » 11 dec 2003, 20:09

Živjo Klavdija!

Malo pozno ti odgovarjam glede vodne hijacinte, pri prezimovanju je pomembno, da ima dovolj svetlobe, pozimi je naravna svetloba prešibka za eksotične rastline, zato je potrebno umetna osvetlevanje. Pomembno pa je tudi,da je v prostoru prezimovanja dovolj svežega zraka.


Veliko uspeha,matej.
matej i
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 dec 2003, 18:57

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 11 dec 2003, 21:12

Ojla,

ja kmalu bi bilo res prepozno, so že začele "gniti".
Torej naj jih osvetljujem, a bi kaj pomagalo če jih dam še v stekleno bučo (zaradi osvetlitve korenin) :?:
A z normalnim zračenjem (1x na dan za 5 min odprto okno), imajo dovolj svežega zraka?
Kaj pa voda, a jo pogosto menjam, a mora biti deževnica?
A bi morala imeti tudi pumpo v vodi, da bi jim "zračila" vodo?
Prosim, če mi lahko kmalu odgovoriš-zna biti hitro prepozno :?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a matej i » 15 dec 2003, 21:39

Živjo!

Žal sem vedno pozen,a žal imam vedno premalo časa.Sem namreč aranžer in vrtnar in imam pred prazniki premalo časa.Če ti na kratko odgovorim,hijacinte postavi vposodo kjer bo substrat za vodne rastline in zelo malo vode cca. 2 cm.Prostor naj nebi imel nad 15 stopinj.Če boš zračila enkrat po pet minut bo dovolj, vode pa ti ni treba pogosto menjati, samo dodaj jo po potrebi.Če ti ne uspe pridi v arboretum in boš dobila nove rastline in izčrpne informacije.

Lep pozdrav.
matej i
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 dec 2003, 18:57

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 16 dec 2003, 00:09

Ojla,

hvala!!!! :arrow: tudi za povabilo!

Je pa problem:
Hijacinte sem imela čez poletje v ribniku in so naredila vsaj 15 cm dolge korenine (zato sem jim dala malo več vode). Zemljo pa nisem vedela, da jo rabijo, saj v ribniku se niso nikoli zakoreninile (ob robu ribnika je zemlja), verjetno je niso opazile :lol: :arrow: jim jo bom dodala.

Želim, da se ti bo tempo vsaj do te mere umiril, da ti bo delo predvsem v veliko veselje :wink:

PS: oglasila se bom pa v vsakem primeru, če ne prej, pa spomladi, ko je sejem (maj)
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Re: Vodna hiacinta

OdgovorNapisal/-a Kapitan Nemo » 01 feb 2004, 21:40

Klavdija je napisal/-a:Ojla,
zanima me kako uspešno prezimiti Vodno hiacinto, ki je občutljiva na mraz?Isti problem imam tudi z Vodno solato.

Klavdija, žal sem tole spregledal, zanimivo pa je, da smo že imeli debato o vodnih hijacintah v sosednji niti NOTRANJE RASTLINE pot "Najlepši naravni akvarij" :lol:
Od tam prepisujem samega sebe :

EICHHORNIA CRASSIPES ? Debelopecljata vodna hijacinta .
Ta strahoviti plevel, ki je okužil pol kopnih voda po vseh celinah ?; pri nas so jo hoteli uporabljati za čiščenje odpadnih voda in so pozabili, da pozimi propade, če je premraz ! Prihaja ta vodna hijacinta iz Južne Amerike, od koder so jo zanesli širom sveta! Cveti septembra, ima res lepe vijolične cvetove, zelo znana lepotica : ni najmanjšega dvoma, da so cvetovi te rastline eni najlepših iz botaničnega kraljestva, spominja na orhideje Razvejane korenine te rastline so imenitno skrivališče za mladice rib, pa tudi prava mala čistilna naprava. Potrebuje pa mehko vodo, veliko svetlobe, temperatura pa ni toliko pomembna, bolj pozimi, ko ne sme pasti pod 15°C ... če želimo, da preživi zimo, potem čez leto ne sme biti plavajoča, temveč mora biti posajena v podlago v akvaterariju v vodi z največ 20 mm = 2 cm globine ! Taka pa bogato cveti in dolgo živi .

Njej sorodna je azurno modra vona hijacinta , EICHHORNIA AZUREA iz družine Pontederiaceae. V to žlahto sodijo tudi rodovi : Pontederia, Hydrothrix, Reussia, Heteranthera, Zosterella, Eurystemon, Scholleropsis, Monochoria in morje manj znanih, še neodkritih v svetu akvaristike ...

Vsekakor je hijacinta primerna za vrtni ribnik, odprti akvarij z HQI žarnico ali pa primeren akvaterarij .
Naravna harmonija podvodnih biotopov:)
Uporabniški avatar
Kapitan Nemo
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 29 apr 2003, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 apr 2004, 19:48

Ojla,

vam sporočam, da mi nobena Vodna hiacinta ni preživela :cry: ...

A jo je komu ostalo toliko, da mi jo lahko podari? :oops:


PS: Miša so tebi "moje bivše" preživele? Lepo bi te prosila za en mali poganjek :? , če ga imaš :roll:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a misa » 26 apr 2004, 21:22

:) že v novembru sem jih prepustila smetem.
Niso imele dovolj svetlobe pri meni, sicer sem jih pa imela nekaj časa v veliki stekleni posodi zgolj za okras, kajti vedela sem, da so obsojene na propad.
Videla sem, da zelo lepe primerke solate, hijacint in še enih majčkenih plavajočih listkov, prodajajo v Obiju.

Lp, Aleksandra
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 26 apr 2004, 23:11

Ojla,

hvala, bom šla pogledat.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

vodna hijacinta

OdgovorNapisal/-a ajsha » 24 maj 2004, 12:56

Zanima me če se je komu že zgodilo, da bi mu sonce ožgalo v. hijacinto? Meni se namreč je in ne vem, če bo sirota preživela. Je možno tukaj še kaj narediti?
:?:
ajsha
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 25 mar 2004, 23:06

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 24 maj 2004, 14:20

Ojla,

meni jo je tudi že ožgalo :? (malo na temneje rdečkasto povleče), pa ni bilo nič hudega, je rasla naprej in sčasoma so ti deli postali stari in so odmrli. :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a izu » 24 maj 2004, 14:34

"majčkeni listi" je vodna leča.
Se zelo hitro razmnožuje in vam lahko vzame vso svetlobo oz. ne vam ampak ribam :D
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a NISAZOO » 06 maj 2005, 11:51

A je mogoče kdo že letos videl ,kje da prodajajo vodno hiacinto????Ali jo ima kdo mogoče kaj odveč?

L.P.
NISAZOO
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 20 mar 2005, 20:38
Kraj: RADOVLJICA-LESCE

OdgovorNapisal/-a matic » 06 maj 2005, 14:28

V Volčjem potoku jo imajo.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

Re: Vodna hiacinta

OdgovorNapisal/-a htf_lover » 27 sep 2010, 11:08

Nekoliko bom osvežil temo. Imam 2 vodni hijacinti in sem jih dal na prezimovanje. Posadil sem jih v šoto, v katero sem dodal tablekto za akvarijske rastline. Vodo vsaki dan dolivam, je pa polovica vodovodne vode in polovica deževnice. Občasno še dodam tekoče gnojilo. Posodo imamo postavljeno na okenski polici,v neogrevani sobi. Temperatura je vedno med 15 in 20 stopinj.
Rastline so še lepše kot v ribniku. Novi listi so 3x večji kot stari.
Slika:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
htf_lover
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 sep 2010, 22:12

Re: Vodna hiacinta

OdgovorNapisal/-a htf_lover » 30 jan 2011, 15:27

Obe rastlini še vedno živita in rasteta kot zmešani, tudi mnogo višji sta. Kot zgleda jima manjka pa neki element, saj se na starejših listih pojavijo rjave lise. Drugače pa rasteta zelo bujno. Bom poslikal.
htf_lover
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 sep 2010, 22:12


Vrni se na Vodne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • vodna solata
    Napisal/-a BIBI » 10 avg 2007, 22:05
    1 Odgovori
    11285 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a tinko Poglej zadnji prispevek
    10 avg 2007, 22:55

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov