strmina

Vprašanja in nasveti za vzgojo trajnic.
Ameriški slamnik, Lilija, Astra, Dobra misel, Fuksija, Hermelika, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

strmina

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 10 avg 2007, 20:55

Pozdravljeni! Želela bi nasvet, kaj zasaditi na delu parcele, kjer je na ozkem 2 x 2 meterskem delu močna strmina, saj je nadaljevanje stopnišča ob hiši! Se pravi se vzpenja v takem kotu kot stopnišče. Nekaj sem premišljevala o hostah, vendar moram verjetno najti sorto, ki je nižje rasti. Ne želim pa zgraditi betonskih korit oz. kaj podobnega. Pa še to: ta del zemljišča je na soncu samo od jutra pa do 9 ure zjutraj, potem pa je senca cel dan!
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a zupka » 10 avg 2007, 21:25

Jaz bi svetovala panešpljo (Cotoneaster).
Lep pozdrav 32
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 10 avg 2007, 21:27

Ižander
Pachysandra terminalis
Odlična pokrovna trajnica za opisano rastišče. Visoka do 30 cm.
--------------------------------------------------------------------------
Kovačnik
Lonicera nitida ali Lonicera pileata. Visoka tudi čez 1 m. Vendar prenese obrezovanje, oblikovanje.
...............................................................................................
Panešpljica - Cotoneaster lepše uspeva na osončenih legah.
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 11 avg 2007, 09:05

o, najlepša hvala za ideje!!!
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a sasok » 11 avg 2007, 12:33

ko si napisala za hoste poglej pri Golob-Klančič kjer imajo napisane tudi velikosti rastlin za lažjo izbiro! :D
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a muha » 11 avg 2007, 12:34

PR-ST je napisal/-a:Pachysandra terminalis
Odlična pokrovna trajnica za opisano rastišče. Visoka do 30 cm.
--------------------------------------------------------------------------



To imamo mi na točno enakem mestu - ob severnem stopnišču na približno 3 x 1,5 metrih. Super zadovoljni. Nič pletja (no ja, morda prvi dve leti), nič zalivanja, nič obrezovanja (ne škodi, če to delaš, ni pa nujno), skratka nobene nege.
Opozorilo: zelo rada se širi izven odmerjenega prostora. Dobro jo je zamejiti s tisto valovito vrtno plastiko, in to tja do globine 30 cm.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a zivag » 11 avg 2007, 15:57

Najbolje, da se odločiš za eno od pokrovnih rastlin, ki trajno prekrije in utrdi brežino.
Hoste so trajnice in rabijo več vzdrževanja, pozimi pa jim nadzemni deli odmrejo. Pokrovna zasaditev z nizkimi vednozelenimi grmovnicami ali trajnicami je lepa skozi vse leto in zahteva manj vzdrževanja.

Tudi jaz predlagam:
- Lonicera nitida
- Lonicera pileata
- Pachysandra terminalis

V poštev pa pridejo še:
- Hedera helix (bršljan; 'Variegata'pisanolistna sorta)
- Vinca minor (mali zimzelen)
- Vinca major (veliki zimzelen)
- Waldsteinia ternata (valdštajnija)
- Euonymus fortunei (plazeča trdoleska; več pisanolistnih sort)
- Microbiota decussata (nizek iglavec, počasne rasti)

Lep pozdrav
<a href="http://www.vrtektura.si/" target="_blank">vrtektura</a>
zivag
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 31 jul 2007, 13:58
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 11 avg 2007, 17:52

Hvala še enkrat vsem. Še najbolj pa bosta vesela moja sinova, ko se ne bosta več mučila s silkerco po tem bregu!

Pa še eno vprašanje: kaj je kdo že kaj naročal od nemških ponudnikov?mene sila vleče www.gartencenter-shop24.de?

lep dan brez zalivanja!
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a sasok » 11 avg 2007, 17:59

trajno jo lahko prekriješ tudi z brini; tukaj imaš em primer: Juniperus horizontalis 'Blue Chip'
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 11 avg 2007, 19:24

sasok je napisal/-a:trajno jo lahko prekriješ tudi z brini; tukaj imaš em primer: Juniperus horizontalis 'Blue Chip'

Odločno - ne !
Brinček rabi več sončka ...
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a nasha » 11 avg 2007, 21:52

Pri nas je tale plazeči brin skoraj cel dan v senci pa mu odgovarja - zelo lepo uspeva. Je pa temnejše barve kot sosedov, čeprav smo kupili enake sadike.
Njihov je posajen na sončni strani.
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a renata_k » 16 avg 2007, 10:50

Pozdravljeni!

Domov sem prejela katalog od BAKKER-ja in mi je padel v oči ravno ta plazeči brin. Samo zdaj me pa nekaj zanima - na kako veliki površini pa to lahko zasadiš oz. da se prav izrazim - za kako veliko površino je to primerno? Ker v katalogu izgleda res ogromna površina, zasajena s tem brinom. Želela bi zasaditi brežnino k sosednji hiši, na kateri rase zdaj bolj kot ne plevel (trava še ni dovolj prerasla), želela pa bi nekaj takega, kar ne potrebuje veliko vzrževanja (košnje, pletje ipd.) ker imamo "rahle" probleme z dostopom s spodnje strani. Če pa obstaja še kakšna druga rastlina, lepo prosim, če mi lahko svetujete, ker ste na tem forumu najbrž večji strokovnjaki za take stvari, kot sem jaz. Ja, brežnine je pa pribl. 100 m v dolžino in pribl. 1 - 2 m navzdol.

Hvala za pomoč že vnaprej.
renata_k
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 16 avg 2007, 10:42

OdgovorNapisal/-a zivag » 16 avg 2007, 12:09

Za brežino je res najbolj praktična rešitev glede vzdrževanja, zasaditev s pokrovnimi rastlinami.

Glede na to, da je brežina, ki jo opisuješ kar dolga, bi morda veljalo uporabiti kombinacijo dveh ali treh pokrovnih rastlin.
Pozabila si napisati kako je brežina orientirana glede strani neba. O pokrovnih rastlinah za senco je zgoraj že veliko napisanega.

Juniperus horizontalis 'Blue Chip' zraste v širino 1,5 do 2 m, najboljše so sončne lege, raste počasi, za tako veliko območje pa bi potrebovala kar precej sadik - okoli 50.

LP
<a href="http://www.vrtektura.si/" target="_blank">vrtektura</a>
zivag
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 31 jul 2007, 13:58
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a renata_k » 16 avg 2007, 12:36

Ojoj, to je pa kar malo preveč. O.k., se bom pozanima v drugi smeri, za kakšno boljšo rešitev zasaditve brežnine. Ja, vem, nisem pa napisala, da je na tej brežnini večji del dneva sonce. Če ima kdo še kakšne druge ideje, kaj bi se dalo v takem primeru urediti, jih bom zelo vesela.
renata_k
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 16 avg 2007, 10:42

OdgovorNapisal/-a trajnice » 21 avg 2007, 16:43

Zdravo.

Kar lepo število rešitev ste že dobili za brežino in morda ste jo v tem času celo že zasadili. Z odgovorom precej zamujam, morda pa Vam kljub temu še pride prav.
Bršljani in še enkrat bršljani! Za senčna (tudi za sončna!) mesta so pač enkratne pokrovnice tal. Pri nas imamo kar nekaj brežin, zasajenih z bršljani različnih sort, med njimi tudi taka strmina, po kateri se ne da hoditi. Ker je sort veliko, so med njimi malo in velikolistni, zeleni in pisani, pa taki z različnimi oblikami listja... hitro ali počasi rastoči. Potrebne sadike na m2: 3-7 kom, odvisno od brzine rasti in od Vaše želje po hitrem prekrivanju tal. Ob sajenju v sadilno jamo obvezno prgišče komposta ali kompostu podobnega gnojila! da bo hitreje rastel.
Pletev je potrebna le kako leto ali dve, dokler se ne vrastejo dobro, potem pa prekrijejo tla in pod njimi ne raste več nič.

Brežino je dobro zasaditi v času vegetacije (od aprila do septembra), ko so temperature še dovolj visoke, da se sadike hitro vrastejo. Pozno jesenska saditev bi morda pomenila zimsko erozijo zaradi padavin na brežini.

Veliko je še drugih pokrovnic, vendar je med njimi za strmo brežino po mojih izkušnjah bršljan najboljši.

Jožica Golob-Klančič
za Trajnice Golob-Klančič
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 21 avg 2007, 21:43

Bršljani kot pokrovne rastline.
Zadnjič spremenil PR-ST, dne 07 dec 2007, 21:26, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 22 avg 2007, 10:39

Pa sem res vesela koliko odgovorov sem dobila.

Res je, da me najbolj skrbi erozija na tej strmini. Sem namreč probala pred 2 mesecema zasejati travo, pa mi je letošnje deževje seme sproti izpiralo, tako da se je prijelo le par ubogih travic, ki izgledajo zelo klavrno.
Glede lege pa tako: je na čistem SV, zjutraj še posije sonček, potem pa cel dan več nič.

Jelka
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Golob » 11 nov 2007, 10:22

Vi priporočate bršljan ali lahko objavite kakšno fotografijo brežine prosim.
Imam večjo brežino na sončni strani in se ne meorem odločiti, variram med bršljanom in Vinco - zimzelen.
Glede Vince me zanima ali jo je treba fizično omejiti, da se nekontrolirano ne razraste ali je dovolj košnja.

Lep pozdrav
Golob
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 30 mar 2007, 12:00

pokrovnice

OdgovorNapisal/-a trajnice » 13 jan 2008, 19:41

Spomladi bo vprašanje spet aktualno, zato zakasneli odgovor morda ne bo odveč.

Omejevanje rasti bršljana ali zimzelena je ob robovih površine, ki jo pokrivamo, seveda potrebno. Drugače se zgodi, da se razraščajo rastline, kamor ne želimo. To velja praktično za vse pokrovnice.

Pozorni moramo biti torej na robove!

Jožica
trajnice
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 14 avg 2007, 16:25
Kraj: Vitovlje

OdgovorNapisal/-a alpigena » 13 jan 2008, 20:26

:D
Zadnjič spremenil alpigena, dne 18 feb 2008, 18:36, skupaj popravljeno 2 krat.
ALPIGENA
Uporabniški avatar
alpigena
Guru
Guru
 
Prispevkov: 176
Pridružen: 31 okt 2007, 16:30
Kraj: Domžale

Naslednja

Vrni se na Trajnice

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost