razmnoževanje praproti

Vprašanja in nasveti za vzgojo trajnic.
Ameriški slamnik, Lilija, Astra, Dobra misel, Fuksija, Hermelika, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

razmnoževanje praproti

OdgovorNapisal/-a burbonka » 09 jul 2005, 13:27

A ima kdo izkušnje z razmnoževanjem vrtnih (gozdnih) praproti s trosov? Ali pa vsaj dober nasvet z literature?
Trosi so trenutno temno rjave barve - upam da ne prezreli. Z nožem sem jih postrgala z listov in posejala v širšo posodo v navadno zemljo za lončnice.

Kako dalje? Nujno potrebujem nasvet!

Hvala za odgovore - vnaprej :!:
burbonka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 06 jun 2005, 19:21

razmnoževanje praproti

OdgovorNapisal/-a muha » 09 jul 2005, 14:25

Tudi mene zanima, ali bo ozelenelo. Pri meni (v bližini je bil gozd) se je ena zasejala kar sama, sedaj pa se vsake toliko časa kje pojavi nov kupček. Kaj je tisto, kar sproži ozelenitev trosa pa ne vem, kajti glede na količino trosov, bi morala imeti ves vrt poln praproti. Se pa najraje pojavi tam, kjer je kaj humusa, npr. pod drevesi, ob štorih.. Ne vem, ali mi trose prenaša veter, ali pa živali.

Veliko uspeha!

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

Razmnoževanje praproti s semeni

OdgovorNapisal/-a muha » 17 sep 2005, 14:14

Ob brskanju po internetu sem našla naslov, kjer je sestavek ravno o tem vprašanju:

http://www.okrasnivrt.com/


če je še aktualno - recimo za drugo leto.


Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

razmnoževanje praproti

OdgovorNapisal/-a orhidej@ » 30 nov 2005, 16:37


Praprot, se razmnožuje z metagenezo. pri tem sta potrebna, tako imenovana "moški" in "ženski" del rastline. Moski del so trosovniki s trosi, ženski del pa je v zemlji je majhen in po obliki spominja na srček. Se pravi, da se le s trosi ne more razmnožit, zato praprot raste najbolje tam kjer je in v skupinah. Po mojem, je mogoče vzgojiti praprot, če vzamemo prst, kjer praprot že raste in upamo, da smo s prstjo pobrali tudi "ženski" del rastline, nao posujemo po zemlji trose in zalijemo, da voda nese trose v zemljo.

Za prenos trosov praprotnic je potrebna voda.

Upam, da to ne bere kakšen biolog(-inja), ker sem vse skupaj posplošila. :D se opravičujem zaradi morebitnih napak
Flower power!
orhidej@
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 30 nov 2005, 16:06
Kraj: Straža


Vrni se na Trajnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost