bambus

Vprašanja in nasveti za vzgojo trajnic.
Ameriški slamnik, Lilija, Astra, Dobra misel, Fuksija, Hermelika, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 26 apr 2010, 20:33

Ena je dovolj, bambus se zelo razraste (ga moraš ubistvu omejevati, če je na vrtu prosto posajen se ''razleze'' povsod).
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a bambusarija » 27 apr 2010, 13:20

Pozdravljeni.

Vrsta Fargesia spada med neinvazivne bambuse, poganjke tvori v vertikalni smeri, omejevanje pri tej vrsti ni potrebno. Vrsta Phyllostachys tvori vodoravne poganjke in se po obdobju, ko se dodobra ukorenini začne širiti. Najbolj priporočljivo in učinkovito omejevanje korenin je s PVC folijo primernih dimenzij.

Lep pozdrav.
bambusarija
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 16 mar 2010, 10:31
Kraj: Šempeter v Sav. dolini

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 28 apr 2010, 09:55

Uspeli smo dobiti dve veliki "grudi" bambusa Phyllostacys Bissettii, in danes ga moramo posaditi ...zanimajo me vaše praktične izkušnje, kako ste naredili bariero.... Za specialno bariero, ki jo prodajajo, je preveč zasoljena cena - tako, da bi zdaleč presegla ceno bambusov samih..... Torej kakšno gumo oz. kje jo kupiti, da bo vzdržala invazijo rizom ....
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 28 apr 2010, 11:58

Upam, da bo kateri "bambusar" pokukal sem gor...... :D

Radi bi, da se tale bambus razraste v širino (oz. dolžino) ob meji, tako, da kakšno betonsko korito ali pdb. ne pride v poštev.... Pomislila sem, ali bi bila primerna pvc talna obloga..., ki jo nato razrežemo na cca 60-70 cm široke (visoke) trake ? Dejstvo je, da ne samo finančno, tudi časovno imamo problem, ker na ožjem območju ni ponudnika za specialne bariere za bambus, tako, da se bomo morali danes nekako znajti - seveda pa z vso resnostjo, da bo zadeva vzdržala invazivno rast bambusa...
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a nadina » 28 apr 2010, 13:46

Iz naših izkušenj si boš bolj malo pomagala, pa vendarle:
Pred cca 15 leti smo posadili bambus, ga ogradili z 10 cm visoko plastiko ( zakopali v zemljo) - za tako ogrado sem tedaj prebrala v nekem časopisu.

Bambus je prerasel plasitko, če ni šlo drugače, jo je 'preskočil' in na drugi strani spet veselo raste naprej.

Mi bambus kosimo sproti - s travo se pokosi tudi poganjke - zaenkrat je to kar OK.

Sorta našega bambusa nam ni poznana, zraste pa tudi do 10m visoko in je cca 8 cm debel - vse to pa predvsem zato, ker ima še kar nekaj vlage (na drugem koncu ni toliko vlage in je tudi bambus temu primerno nižji in tanjši).
:)
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 28 apr 2010, 13:52

Hvala Nadina za odgovor kar tule...... Ja sem videla te poganjke v živo včeraj, in res če jih pokosiš potem iz istega poganjka več ne raste, ampak širi pa se s temi koreninami dalje.....

Mi bomo danes poskušali dobiti neko plastiko, če pa ne bo šlo, pa bomo zapreko naredili naknadno v naslednjih dnevih.... :D

Nadina tale vaš pa je pravi korenjak - če boš imela kdaj priložnost, daj gor kakšno fotko - so stebla zelena ali rumena ?
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a nadina » 28 apr 2010, 14:12

Ma meni izgleda, kot čisto 'navadni' bambus...

Tudi mi nismo šli za tem, kako je visok in debel, dokler nisem potrebovala nekaj močnih palic in jih je mož nekaj odžagal.

Da so pa res visoki, vidim, če pogledam električne žice, ki jih je naš bambus prerastel...

Nekje na tem ali sosednjem forumu sem prilpila sliki kanele in bambusa - moram najti :?

Stebla so pa menda zelene barve - če se motim, sporočim.
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a daneb » 28 apr 2010, 17:25

Kanela pri meni ne prezimi. Ob zelo mili zimi se je enkrat zgodilo, da je spomladi naredila poganjke na lanskih steblih.
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

BAMBUS

OdgovorNapisal/-a danicai » 08 maj 2010, 10:21

jaz bi tud rada imela bambus- imam veliko prostora - na vasi. pa tak bi moral bit, ki prezimi, do -25C. Bi ga rada posadila v obliki gozdička, v obsegu cca 7x7m, tako, da bi na sredi nastala "jasa", za mizo, stole, kakšen ležalnik...
pa me zanima, katera vrsta bi bila primerna, in koliko bi ga potrebovala? se je mogoče komu preveč razrasel in bi mi ga odstopil? sprejela bi ga z veliko hvaležnostjo :roll: živim pa v okolici velikih lašč :roll:
LP danica
danicai
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 01 maj 2010, 13:04
Kraj: rob

OdgovorNapisal/-a nadina » 08 maj 2010, 20:03

Bom povprašala sosede kako in kaj je z njihovim bambusom - mogoče pa bi bili za to, da si kdo pride izkopati bambus in jim hkrati počistiti.

Javim kako in kaj - sicer se pa ne mudi - do jeseni je še dolga, a ne?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a bfrenk » 09 maj 2010, 08:05

Mene pa zanima, kako se te prezimne vrste bambusa obnesejo v snegu.Zadnje čase pri nas zapade kar dosti snega in predvidevam, da je ta teža kar malo preveč za tanka stebla in liste.Ali vsakič posebej ves sneg očistite z rastlin, ali pustite, da narava opravi svoje?
bfrenk
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 maj 2009, 12:08

OdgovorNapisal/-a daneb » 09 maj 2010, 08:17

Jaz ga nisem sproti čistil samo dvakrat, ko je nehalo snežiti in mu ni nič hudega se je že postavil pokonci. Imam sorto Fargesia in Nigra. :lol: Slika
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

bambusi

OdgovorNapisal/-a anita15 » 15 maj 2010, 14:01

ali obstajajo bambusi za notranje prostore????? in če katere sorte?????
lp
anita
anita15
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 08 feb 2008, 17:32
Kraj: Rog.Slatina

OdgovorNapisal/-a daneb » 16 maj 2010, 06:07

Misliš na kaj takega? Slika
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Klematis1 » 16 maj 2010, 10:29

Slednje ni bambus, ampak dracena - kateri so nadeli to ime Lucky bamboo" zgolj kot tržno nišo.... Sicer pa je meni tudi všeč in imam nekaj primerkov v hiši....

Obstajajo tudi sorte bambusa, ki so primerne za vzgojo v notranjih prostorih, kot npr. multiplex 'Golden Goddess' - klikni na to ime na levi strani


http://www.bambus.de/sorten/05zb/bam_mul_gol_god.html,


No pri nas pa je novost to, da so nas presenetili novi bambusi, ki so pognali iz rizom :D tega nismo pričakovali, saj ni dolgo odkar smo ga presadili....
LP Klematis
Klematis1
Expert
Expert
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 24 apr 2009, 21:10
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a daneb » 16 maj 2010, 12:20

Klematis1 Hvala za pojasnilo.
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a anita15 » 16 maj 2010, 18:01

ej, hvala, pa da obstaja toliko vrst bambusov????????
anita15
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 08 feb 2008, 17:32
Kraj: Rog.Slatina

OdgovorNapisal/-a bfrenk » 28 maj 2010, 18:16

Pred enim tednom sem posadil bambus Forgesia, kupljen v Bau....Presadil sem ga na vrt in vsak večer zalival.Sedaj so se pa lističi začeli zvijati skupaj in zgleda, da se je začel sušiti.Visok je približno 40 cmm, je pa skoraj cel dan na soncu.Ali je še možno, da ga rešim?
bfrenk
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 maj 2009, 12:08

OdgovorNapisal/-a daneb » 29 maj 2010, 05:33

Preveč zalivanja in preveč sonca tudi ni dobro. Prenehaj z zalivanjem par dni in poskrbi za malo sence. Jaz imam bambus v polsenci in lepo uspeva ne zalivam ga pa nič. :D
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a nadina » 30 maj 2010, 12:37

Mi zalivamo naš bambus le v največji vročini, ko liste skrči oz. ovije skupaj.

Zanimivo pa je, ko po zalivanju zelo hitro zravna liste - skorajda bi lahko videl to raztezanje.

Raste pa bambus tudi na takih mestih, kjer ga sigurno ne zalivajo in preživi :roll: ...
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Trajnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov