bamboo

Vprašanja in nasveti za vzgojo trajnic.
Ameriški slamnik, Lilija, Astra, Dobra misel, Fuksija, Hermelika, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

bamboo

OdgovorNapisal/-a Skala » 01 nov 2006, 21:18

Phyllostachis ponavadi zraste tam do max. 8 m (v naših razmerah)

Fragersia (dežnikasti bambus) pa tam do 4 m

Seveda so pa še tukaj nizko rastoči bambusi, ki dosežejo višino od 30 pa tja do 50 cm.

Kar se tiče razmnoževanja:
Absolutno najlažje in najbolj ziher je z delitvijo koreninskih rizomov in sicer najprimernejši čas je zgodaj spomladi ko bambu še miruje (sam sem ga probal tudi med rastno dobo-toda brez uspeha)
S semeni in kalitvijo le teh pa nimam pojma kako je....niti ne poznam nobenega ki je že probal razmnožiti bambus s semeni (zato upam da bo tija2 kaj poročal na forumu kako mu uspeva)
Nekega dne mi je žal že pokojni kolega vrtnar dejal da se da tudi s potaknjenci in sicer....odreže se tik pod kolenom stebla ter nad istim kolenom odrežemo tako da je steblo votlo ...spodnji del torej tisti pod kolenom vtaknemo v zemljo v votlo steblo zgoraj pa nalijemo vodo....
bo treba preizkusiti nekega dne ali je tovrsten način razmnoževanja uspešen ali ne.....

Sasok morda bom imel jaz naslednje leto kakšno sadikco nizkorastočega bambusa za odstopit Pleioblastus pygmaeus Drugače je tudi ena vrtnarija v Italiji blizu slovenske meje ki goji in prodaja poleg mesojedih rastlin tudi bambuse raznih sort. (bom mogel spet pobrskat kje sem založil link do int. strani imenovane vrtnarije)

In še nasvet: malo zaokroži po internetu in išči pod hardy bamboo nursery

Res pa je, da bambusi kot sadike niti niso tako poceni pri nas in tudi v tujini ne!!

Lep pozdrav,....
Redke rastline...moja največja strast

http://album.email.si/momiji/
Skala
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2006, 20:54
Kraj: onkraj meja

OdgovorNapisal/-a sasok » 08 nov 2006, 18:43

o hvala no in če boš imel kako sadiko za odstopit se priporočom :oops: :oops: torej če bo mi napiši na ZS v glavnem bom poskusil še s semeni ki jih na ebayu kar na veliko prodajajo1 in ker je bambus trava trave pa rade kalijo bi moral po logiki tudi bambus bom tudi jaz obveščal!!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a finch » 08 nov 2006, 19:09

sasok, tole je link trgovine, od koder sem jaz naročil moja (in zate) semena bambusa:
http://www.pflanzen-exoten.de/
lp, s.
finch
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 14 okt 2006, 11:20

OdgovorNapisal/-a sasok » 23 nov 2006, 21:47

skala kaj ti si tuji mamo bambus maniak?
kaj maš veliko različnih doma
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a Skala » 11 dec 2006, 21:08

Ma ne niti nisem tak bamboo manijak...Glede na to da imam stisko s prostorom v okrasnem vrtu se zaenkrat osredotočam bolj na nizko rastoče sorte bambusa.....

Sicer pa zbiram rastline iz vzhodno azijskih (kitajska, koreja, japonska) dežel, med katerimi v veliki večini prevladujejo tiste rastline, ki ljubijo senčna rastišča, kot so praprotnice in trajnice, tudi tiste najbolj redke (Arisaema, Trillium, Cypripedium, Japonsek sorte host,...) pritlikave sorte rododendronov, japonski javorji, itd.

Lp, Matej
Redke rastline...moja največja strast

http://album.email.si/momiji/
Skala
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2006, 20:54
Kraj: onkraj meja

OdgovorNapisal/-a sasok » 11 dec 2006, 21:39

ej skala v kaki zemlji imaš ti posajene svoje "ljubljenčke"??
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a Skala » 11 dec 2006, 22:28

Najbolj poglavitna je zemlja, ki je ABSOLUTNO zelooo propustna, (pozimi nikakor ne sme zastajti) bogata z rudninskimi mineralnimi snovmi, obenem zračna ter rahlo humuzna.

No z doseganjem zgoraj povedanega se ukvarjam že tri leta. Vsako leto privlečem z gozda kakšne 150 litrov rahle s hranili bogate črne zemlje in eno merkatorjevo vrečko borovih iglic (Pinus sylvestris), drugače porozna je dovolj edino preveč apnenca vsebuje, kar preprečujem z vkopavanjem mixa borovih iglic, orlove praproti, zemlje za rododendrone in vermikulita. Naslednjo pomlad začnem dodajat še graniten pesek, ki ga bom, če bo vse posreč dobil od prijatelja z asfaltne baze (graniten pesek je fajn ker je ph-nevtralna rudnina vulkanskega izvora., kar bo mojim »ljubljenkam« zelo ugajalo)

Drgač pa mam bambuse posajene v normalna vrtna tla in prav nič kaj preveč se ne trudim okoli njih, saj so precej nezahtevni glede tal. Je pa seveda fajn, da jih človek ne posadi v kaka zbita ilovnata tla.

LP
Redke rastline...moja največja strast

http://album.email.si/momiji/
Skala
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2006, 20:54
Kraj: onkraj meja

rad imam bambus

OdgovorNapisal/-a jazon » 02 maj 2009, 09:25

Nisem pogosti gost forumov ker mi tipkanje ne gre od rok,vendar sem opazil tvoje poznavanje bambusa(Saso).Torej jaz imam velik bambusov vrt že leeeta.Prava mala zbirka različnih vrst.Tudi informacije so dosegljive.Če te zanima me pokljiči 041 944 825. LP,Jazon
jazon
jazon
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 02 maj 2009, 08:23
Kraj: radenci


Vrni se na Trajnice

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost