Paulownia

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Paulownia

OdgovorNapisal/-a zoyba » 21 maj 2004, 20:58

Živjo!

Iščem sadiko ali seme Paulownije. Mi lahko kdo pomaga?

Lp
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 21 maj 2004, 23:35

Ojla,

če se boš odločil za nakup semena iz tujine se ti pridružim pri nabavi (si deliva ceno) :wink: , če pa se boš odločil za nabavo sadik (jaz rabim eno drevo) je pa verjetno tudi kak količinski popust - sem tud zdraven!

Pred leti so ga propagirali na Italianski televiziji, ampak od takrat se še nisem nič angažirala, da bi ga našla. Me prav veseli, da še nekoga zanima to izjemno drevo!

PS: Bom stopila intenzivno v akcijo - se še oglasim!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zoyba » 22 maj 2004, 11:36

Klavdija živjo!

Ker si iz Ljubljane ti bo mogoče prav prišla informacija, da pri nekem muzeju ali galeriji raste ena Paulowia ki vsako leto lepo cveti in obilno semeni.Seme je spomladi lepo kaljivo (stratifikacija?)in se ga splača posejati. Veje so nizko zato ni treba plezati na dreva, ker pa Ljubljano slabo poznam jo sigurno ne bom našel. Ali mogoče ti veš za njo? V arboretumu so imeli rastline po 8000sit uvoz iz Nizozemske.

LP
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 22 maj 2004, 16:07

Ojla,

a mogoča veš kako se galerija ali muzej imenuje?
Mi sploh ne gre v račun, da sem tako čorava, res je nisem še nikjer opazila :? pa sem kar dosti po raznih razstavah.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zoyba » 05 jun 2004, 19:03

Klavdija živjo!

Kar nekaj časa se nisem oglasil in domnevam, da nisi dobila mojega privat sporočila.
Glede Paulownije v Ljubljani sem dobil informacijo, da raste ena poleg Moderne galerije, druga pa poleg Prešernovega spomenika pri Tromostovju. Upam,da bom konec naslednjega tedna imel čas in si bom zadevo sam ogledal.

Lp
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 06 jun 2004, 11:35

Živjo Klavdija!
Paulowia se nahaja pred Frančiškansko cerkvijo zraven stopnic. Že večkrat sem se spraševal, kako se to drevo imenuje, pa sem nekako vedno pozabil vprašati. Upam, da ti ta informacija kaj pomaga.

Mejte se!
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 06 jun 2004, 12:52

Ojla,

Ej full vama hvala, bom letela pogledat!
Sama mi nikoli ni v oči padla, pa tolikokrat sem šla mimo :?

Ej kako smo nekateri ljudje lahko kot fjakarski konji, nič levo, nič desno in bog ne daj pogledat gor. Sem iz Ljubljamne pa grem stavit, da jo poznam slabše, kot kaki tujci - pol znamenitosti sploh ne vem kje so, da bi pogledala kdaj kake lepe portale ali štukature na Mestnem trgu, se pa tud ni še zgodilo.
Skratka me je kar sram! :oops:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zoyba » 06 jun 2004, 19:55

Živjo Klavdija!

Sporoči,če si zadevo našla.Zanima me če je na njej še kaj semena, ker sem jo pripravljen posejati. Mislim da je sigurno dobro prilagojena na naše razmere in bo lažje prenesla zimo kot kakšna uvožena iz Holandije.(pa še zastonj je).

LP
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 06 jun 2004, 20:10

Ojla,

ja bom šla pogledat, tam okoli drevesa upam, da je tudi kaka sadikica. Če dobim ali seme ali sejanček, ti sporočim in ga lahko dobiš! :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a rokmitic » 12 nov 2004, 17:26

Ej mam en problem! Našel sem drevo v gozdu in nihče ne ve kaj je to, dobil sem namig da je to pavlovnija, vendar nevem čisto nič o tem drevesu. Če ima kdorkoli kakršnekoli podatke o njemu, naj mi prosim piše na moj emajl naslov, ali pa kar pokliče, številka mobitela je v imeniku. V zahvalo vas bom peljal v gozd blizu ljubljane pogledat to čudovito drevo.
Hvala
rokmitic
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 12 nov 2004, 17:20

OdgovorNapisal/-a Gozdar » 13 jan 2005, 14:32

PAULOVNIA (Paulownia tomentosa)
Rastlina znana tudi kot kraljevska pavlovnija ali princesino drevo. Zraste do 15 m visoko. Naravno je razširjena na Kitajskem, v Taivanu, Kambodži, Laosu in Vietnamu.Znanih je devet vrst, ta je najbolj razširjena. Prenesena je bila tudi v ZDA, obširne hitrorastoče plantaže paulovnije pa imajo tudi v Avstraliji. Je zelo slikovito drevo s svojimi velikimi srčastimi listi. Zanimivi so tudi njeni cvetovi, ki se pojavijo še pred olistanje. Pri nas pogosto pozebe in zato ne cveti.
Gozdar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 18 okt 2004, 12:41
Kraj: Šentvid pri Stični

OdgovorNapisal/-a Gozdar » 13 jan 2005, 14:53

Na našem interaktivnem herbariju lahko preveriš če je to drevo, ki si ga videl: http://www.arboretum-vp.si/herbarij/PAU ... ENTOSA.htm .
Gozdar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 18 okt 2004, 12:41
Kraj: Šentvid pri Stični

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 13 jan 2005, 16:33

Pozdravljen Rok,

močno dvomim, da si v gozdu našel Paulownio. Drevo pri nas ni avtohtono. Obstaja pa možnost, da rase v kakšnem bližnjem vrtu in je tja zaneslo seme.
Skratka preveri na naslovu, ki ti ga je dal Gozdar, če je že velika bi morala imeti cvetne nastavke, po tem jo najlažje določiš kadar ni olistanna.

Lp

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a skrf » 24 mar 2006, 15:31

Prebrala sem, da se razmnožuje tudi s potaknjenci. Ima kdo vejico za podarit?
skrf
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 05 jul 2005, 23:29

OdgovorNapisal/-a T. » 24 mar 2006, 19:49

žIVIJO!

ČE KDO ŽELI SADIKO PAULOWNIE JO LAHKO OD APRILA DALJE KUPI V TRGOVINI KALIA. CENA ZA SADIKO JE OKOLI 3.000 SIT. SEM VIDELA V AKCIJSKI PONUDBI.

LP.
T.
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 28 dec 2004, 20:37
Kraj: ajdovščina

paulownia multiflora

OdgovorNapisal/-a Eta » 29 jun 2006, 22:41

Ne vem, kako se ji po slovensko reče, ampak po nemško je baje blaue glocken baum. Ta drevesa imam na vrtu že najbrž 35 let. Vsako leto, razen letos, ko je bila zima res huda in dolga (drevesa so precej poškodovana, precej je suhih vej), mi obilo cveti. Aprila, maja najprej odpre nežno lila pokonci stoječa socvetja (nastavke naredi že prejšnje leto). Izredno močno diši. Ker imam dreves precej, se vonj širi po celi vasi. Barvno se ujema z glicinijo, ki cveti nekje v istem obdobju. Ko je v polnem cvetju, začnejo odganjati kosmati listi, značilni za suha, obmorska in kraška območja. Ko je rastlina mlada ima izredno velike liste, premera tudi več kot pol metra.
Je čudovito drevo. Če ima dosti vode ima lahko zelo mogočno deblo in razvejano krošnjo. Če je vode manj, bolj raste le v višino. Raste izredno hitro, ko se enkrat dobro ukorenini. Tu pa tiči problem. Korenine so kot tanke kače, ki se raztezajo tudi po 20 m ( v zemlji, tik pod zemljo, ob zidu, v škarpi...) Zaidejo v vsako špranjo, kjer iščejo vodo, ko pa pridejo do "črpališča", se začnejo nenormalno debeliti in dvigovati vse okoli sebe. Sredi debla, sredi vej in korenin imajo pravo cevko (najbrž za vodo...).
Kolikor je to drevo res čudovito in vzbuja zanimanje mimoidočih, je lahko nevarno za objekte. Posadite ga v varni razdalji od zgradb.
Imam cel kup sadik, ki jih lahko pridete iskat. Meni je žal vsako sadiko zavreči, vendar, če jih ne oddam, jih uničim, ker bi sicer moja "kmetija" bila že prava džungla. Drugo leto sadik ne bo.
Aja, sadike seveda šenkam. Imam jih zaradi ljubezni in sreče, ki jo v vrtu uživam, ne zaradi denarja. Z veseljem pa kakšno rastlinco tudi vzamem v zameno.

LP
Eta
Užij dan!
Eta
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 31 maj 2006, 18:43
Kraj: Žvabovo

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 30 jun 2006, 12:50

Prisrčno pozdravljena Eta,

če meni še ni uspelo ob vsej hvali ljudem približati to, res čudovito drevo, pa se je tebi s tvojim prisrčnim sestavkom to sigurno posrečilo :D

Jaz zaenkrat še ne opažam nadležnih korenin(upam, da jih tudi ne bom) vendar je tvoje opozorilo vsekakor dobrodošlo.

Želim ti še veliko dišečega veselja s tvojimi drevesi in upam, da boš sadike oddala ljudem, ki jih bodo res veseli.

P.s. Kje pa je Žvabovo?

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Eta » 30 jun 2006, 12:56

Zdravo, Tamara!

Žvabovo je mala vasica, morda spada celo med zaselke, na Dolenjskem. Od doma imam pogled na Gorjance, Samostan Pleterje in Krško. Idilična lokacija za ljubitelje narave in dosti časa. Jaz, žal, slednjega nimam preveč.

LP
Eta
Užij dan!
Eta
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 31 maj 2006, 18:43
Kraj: Žvabovo

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 02 jul 2006, 11:40

Z malce zamude, pa vseno - Hvala za odgovor :D

Lep pozdrav

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a sasok3 » 22 avg 2006, 00:04

iii jaz tudi vem kje raste?? kako pa posadiš semena al jih kr zakopljem in počakam do pomladi??? kako jih sploh nabereš potrgaš tiste debele bunke???? :?: :?:
pomagam po svojih najboljših močeh!!!
sasok3
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 17 avg 2006, 22:17
Kraj: kidričevo

Naslednja

Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Paulownia
    Pripete datoteke Napisal/-a persho » 18 sep 2004, 14:09
    9 Odgovori
    8752 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a sasok3 Poglej zadnji prispevek
    20 avg 2006, 15:23

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov