phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a lusika » 17 jul 2010, 13:46

Sem že prebrskala cel forum, ampak podobne težave nisem našla.
Torej, moj phalenopsis ima ene čudne težave. Zdaj že petič poganja cvetno steblo, ki samo raste, ne dela pa nobenih cvetov. Enkrat sem ga pustila in je zrastlo približno 1 meter!!!, cvetelo pa ni. Drugače lepo poganja liste in korenine, skratka je lep in zdrav. Ko vidim da ne bo cvetel, ga odrežem in čez kak mesec požene novo, ampak brez cvetov. Kaj narediti? Bo sploh še kdaj cvetel?

Hvala za odgovore!
lusika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 17 jul 2010, 13:23

OdgovorNapisal/-a tamika » 17 jul 2010, 16:59

Po moje je napaka, da ga odrežeš. Pusti ga, pa če tudi bo zrasel 2 m dolgo. Ravno zato, ker ga odrežeš zdaj poganja vedno nova in nova svetna stebla.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a lusika » 18 jul 2010, 13:29

hvala tamika. Bom tokrat pustila, zdaj je že ene 20cm, pa nič ne kaže...
lusika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 17 jul 2010, 13:23

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a Čebelca » 26 sep 2010, 12:50

Pozdrav!

Sama imam enako težavo... ogromno steblo z drobnimi listki ... cveta pa ni... ker je že od zadnjega posta minilo nekaj mesecev me zanima ali se je kaj premaknilo na tvoji orhideji?

Je kdo natuhtal še kakšno rešitev?

LP
Čebelca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 26 sep 2010, 12:44

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a polonag » 11 jan 2011, 20:54

Tudi jaz imam problem!!!
Noče in noče pognati popkov, samo čudno kopiči lističe...
Pa sem se ponovnega cvetenja te orhideje zelo veselila, saj ima zanimive cvetove!
Ali je katera od vas že naletela na odgovor, zakaj pride do tega in kaj narediti?

Slika
Slika
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a Čebelca » 15 jan 2011, 17:11

Pozdrav!

Ja takole se je pri meni zgodilo.... stebla so dobila cvetove... mnogo cvetov ... ne vem v čem je bil problem.... malo imam na sumu predoziranje z gnojilom, ker se mi je enkrat zgodilo, da sem imela med koreninami gnojilo v obliki palčke in sem jih pomotoma zalila z vodo v kateri je bilo še tekoče gnojilo ( ker sem seveda pozabila na to, da imam že gnojilo palčko med koreninami ).

Čudno se mi samo zdi, ker sem to naredila vsem orhidejam - taka gigantska stebla pa sta dobili samo dve izmed vseh.

No, važno je, da še vse živijo in zdaj vse cvetijo v obdobju brez gnojenja :)
Čebelca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 26 sep 2010, 12:44

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a polonag » 15 jan 2011, 20:28

No, če potem zacveti, jo bom pa kar pri miru pustila! Jaz sem to orhidejo gnojila enako, kot vse ostale... Mogoče so nekatere bolj občutljive na gnojilo, kot druge? :?

Čebelca, hvala za odgovor, si me pomirila! :D
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a ariana » 03 feb 2011, 18:03

jaz imam pa naslednji problem:
in sicer sem kupila zelo lep phal s kar 6 stebli. potem ko je odcvetel se je najmanjši stebel posušil, ostali so mi kljub temu da sem jih odrezala nad drugo zaporedno bulbo(?) začeli sušiti in jih potem vedno po malem režem. Prav tako se mi zdi da je v sredini začel gniti oz. je take čudne rjave barve.kaj bi mu lahko bilo?po odcvetitvi sem mu, ko sem videla kaj se dogaja dodala tisto tekoče gnojilo, ki kaplja po kapljicah vendar ni nič boljše. bi ga mogla presadit ker ima tako veliko stebel?je lahko to razlog?zraven njega je namreč še en phal ki pa sveti na polno, tako da lega je očitno ustrezna? :roll:
ariana
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 20 jun 2010, 13:21
Kraj: kranj

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a rumba » 04 feb 2011, 09:39

ariana, glede na to, da je tvoj Phal cvetel na 6 steblih, ga je to sigurno izčrpalo, a to ne bi smel biti razlog za propad rastline. Vsekakor pa takoj odstrani tisto ampulo! Orhidej nikoli ne gnojiti s temi ampulami, saj prejmejo čisto preveč gnojila, ki jim dobesedno scvre korenine! Phali niti ne rabijo tako pogostega gnojenja. 1-2x mesečno pognojiš z zelo razredčenim navadnim tekočim gnojilom. Jaz ga dam v vodo cca. 1/4 priporočene doze. Pazi pri zalivanju, da vedno odteče vsa odvečna voda ter da se med dvema zalivanjima substrat čisto posuši. Tako ti ne bo prišlo do gnitja korenin. Kar se pa tega tvojega Phala tiče, jaz bi ga takoj presadila, porezala vsa cvetna stebla, korenine fajn sprala pod tekočo vodo in mu dala nov, dobro zračen substrat (več lubja). Te rastline so zelo trdožive, tako da je kar dosti upanja, da ga rešiš. :D
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a fresia » 05 feb 2011, 11:48

To z temi ampulami je vse narobe svet. Orhideje si same dobijo iz zraka in vode in ustreznega substrata dovolj hranil.
Sem že pri sosedi opazila, da je imela narobe svet pri orhidejah, ko jim je devala te ampule. Ko jih je odstranila, je bilo vse ok.
Navsezadnje orhideje so v naravi (Tajska,...) "zajedalci" na palmah, kot pri nas bela omela in menim, da že to dovolj pove, da v naravnem okolju dobijo vse iz narave in jih nihče ne gnoji ip. :):)
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a polonag » 06 feb 2011, 16:15

Evo, da vam pokažem, kaj se je pa z mojim cvetnim stebelcem zgodilo!
Se opravičujem za malo slabšo kakovost slike, mi fotoaparat ne dopušča boljše... :oops:
V glavnem, čisto na koncu stebelca je pognal keiki!!!
Slika
Slika
Slika
JEEEEE, moj prvi keiki!!! :P
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a tamika » 07 feb 2011, 18:15

fresia je napisal/-a:Navsezadnje orhideje so v naravi (Tajska,...) "zajedalci" na palmah, kot pri nas bela omela in menim, da že to dovolj pove, da v naravnem okolju dobijo vse iz narave in jih nihče ne gnoji ip. :):)


S temle postom je pa vse narobe. Tajska je samo ena izmed n-držav, kjer rastejo orhideje, še zdaleč pa ni najbolj prepoznavna! Pa dobro ..
Orhideje ZAJEDALCI - kje hudiča si pa tole pobrala? To ni res, orhideje so epifiti, kar pomeni, da se s koreninami pritrdijo na drevo/vejo in le-tega ne zajedajo!!! Pa palme? Tropski deževni gozd itd. imajo bolj malo palm. :lol:
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a Polhica » 22 feb 2011, 17:50

Pozdravljeni!
Sem nova na tem forumu in bom najprej pohvalila vse vaše orhideje. Ob nekaterih slikah sem kar obstala :)
Sama že kar lep čas vzgajam orhideje in mi tudi ves trud lepo vračajo z izjemnim cvetenjem.
Zdaj pa sem naletela na en problem. Po pregledu korenin, sem se odločila da Phalaenopsis presadim, ker so se korenine izjemno "razmnožile" in so bile nekatere korenine vmes že rahlo nagnite in sem jih odstranila. Sedaj je 4. dan od presaditve in spodnja dva lista sta začela rumeneti.
Ali je možno da je to od šoka zaradi presaditve?
Uporabniški avatar
Polhica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 19 feb 2011, 11:00

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a urče » 22 feb 2011, 21:18

Tamika...Tropski deževni gozd ima VELIKO palem. Sicer pa imaš vse drugo prav. Pa še za tiste, ki imate težave z phalenopsisi. Kot jast vem je značilna oblika cvetnega stebla zakrivljena kot narobe obrnjen U. Mogoče se sokovi v tem primeru pretakajo drugače ter rastlina dobi potrebna hranila, ki povzročijo cvetenje, to je vsaj moja teorija.
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a polonag » 23 feb 2011, 11:11

Nočem biti nespoštljiva, ampak mi res ni jasno, kaj želiš s tem povedati...? :?
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a urče » 23 feb 2011, 13:08

Cvetna stebla najprej pustijo rasti navpično navzgor, tako kot ti, potem jih pa nekje pri polovici ukrivijo navzdol, da se lepše vidi cvete ( http://www.google.si/imgres?imgurl=http://www.orchidshome.com/wp-content/uploads/2010/04/phalaenopsis1.jpg&imgrefurl=http://www.orchidshome.com/sl/&usg=__Yli1N8ES6YKNothV8f61W_ha4Cg=&h=320&w=610&sz=180&hl=sl&start=0&zoom=1&tbnid=KZZC345QYW2FdM:&tbnh=92&tbnw=176&ei=NOlkTYCLH9WL4Abu2bmfBw&prev=/images%3Fq%3Dna%2Bvrtu%2Bphalaenopsis%26um%3D1%26hl%3Dsl%26biw%3D1024%26bih%3D584%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=308&oei=NOlkTYCLH9WL4Abu2bmfBw&page=1&ndsp=14&ved=1t:429,r:3,s:0&tx=102&ty=41). Tu si lahko pogledaš obliko. Sicer je prvotno namenjena razkazovanju cvetov vendar je čisto mogoče, da se v takem primeru sokovi lažje premikajo po cvetnem steblu. Cvetenje orhideje pa lahko povzročiš tudi na ta način, da jo postaviš za par mesecev na hladno (10 - 15°C), Potem pa na normalno temperaturo.
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a tamika » 23 feb 2011, 13:12

No upam, da bo tale post skomentiral eden, ki ima trenutno malo več časa, kot jaz! :shock:
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a urče » 23 feb 2011, 14:00

in kaj naj bi to pomenilo
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a tamika » 23 feb 2011, 14:16

urče je napisal/-a:Kot jast vem je značilna oblika cvetnega stebla zakrivljena kot narobe obrnjen U.


Prvič slišim. Med mojimi približno 35+ botanični Phalaenopsisi nima nihče cvetnega stebla v obliki narobe obrnjene črke U.
Mi daš ti en primer takšnega? (pa ne križanca, ker pri teh je to marketinška fora)!!

urče je napisal/-a:Cvetenje orhideje pa lahko povzročiš tudi na ta način, da jo postaviš za par mesecev na hladno (10 - 15°C), Potem pa na normalno temperaturo.


To so temperature v katerih bo uživala in cvetela Coelogyne cristata, ki je hladnoljubna, ne pa Phalaenopsisi, ki so toploljubni, kar pomeni, da naj temperatura ne bi padla pod 18 °C. Za cvetenje je odločilnega pomena razlika v T med dnevom in nočjo, ki naj bi bila okoli 5 °C. Ta razlika + dovolj svetlobe (ne sonca) povzroči obilno cvetenje.

To sem hotela, da nekdo razjasni!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a tulpika » 23 feb 2011, 15:48

Tudi sama se ne morem strinjati s to trditvijo. Moji phali. ki so na nižji temperaturi od 20°C zelo slabo rastejo in tudi cvetijo, ko pa jih prestavim v topleši del stanovanja pa se "ponovno rodijo" in me nagradijo z novim cvetom ali listom.

Lp Tulpika
tulpika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 12 jan 2011, 10:02

Naslednja

Vrni se na Orhideje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov