phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a urče » 23 feb 2011, 17:16

* Prijavi ta prispevek
* Odgovori s citatom

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

Nove objaveNapisal/-a tamika » Sr 23.02.2011 13:16

urče je napisal/-a:Kot jast vem je značilna oblika cvetnega stebla zakrivljena kot narobe obrnjen U.



Prvič slišim. Med mojimi približno 35+ botanični Phalaenopsisi nima nihče cvetnega stebla v obliki narobe obrnjene črke U.
Mi daš ti en primer takšnega? (pa ne križanca, ker pri teh je to marketinška fora)!!
...
Poglej si oddajo na vrtu, pa boš dobila tak primer cvetnega stebla u obliki U. Pa ne mi potem govorit da to ne obstaja. Sicer pa imaste prav. Na oddaji na vrtu sem slišal da nekatere orhideje gojijo na hladnem dalj časa, da jim zrastejo listi, ter jih nato postavijo na toplo, da zacvetijo. Če pri teh ni tako potem se opravičujem.
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a tamika » 23 feb 2011, 17:23

Saj nisem rekla, da ne obstaja. SO, ampak so to HIBRIDI. V naravi vrste Phalaenopsis ne rastejo s cvetnimi stebli v obliki narobe obrnjene črke U. :roll:

Npr. tale:
http://www.evergreenorchids.com/images/ ... Potted.jpg

Ampak to ni naravno! To je skrižano in prisiljeno v tako formo!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a urče » 23 feb 2011, 18:38

Narobe sem napisal, da ne obstajajo. Mislil sem drugače. Seveda obstajajo vendar ti praviš o njih kot da so nekvalitetne. Tak HIBRID je dosegel največji cvet phalenopsisov in sicer je imel premier 16 cm. Torej so veliki, lepi in kvalitetni.
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a polonag » 23 feb 2011, 19:20

Daleč od tega, da želim biti pametna glede vzgoje orhidej, ampak se strinjam s Tamiko, da je upogibanje stebel izključno samo za to, da orhideja v cvetenju lepše izgleda... Sama sem do sedaj uspela pripraviti Phala, da je na stebelcu zacvetel s 14imi cvetovi in ga za to nisem nič upogibala, samo na palčko sem ga pripela, ker je meni osebno bolj všeč tako... Bi pa tako zacvetela tudi, če je sploh nebi nikamor pripela! Sem pa tudi sama gledala to oddajo in kolikor se spomnim, je bilo glede upogibanja rečeno samo to, da je za takšno upogibanje potrebno izbrati točno določen čas, saj se drugače lahko stebelce poškoduje, ni pa to pogoj za bujnejše cvetenje...
Pa tudi drugače, kamor koli pogledaš za vzgojo Phalaenopsisov, upogibanje niti omenjeno ni... :wink:
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a urče » 23 feb 2011, 20:53

Zato sem napisal DA JE TO MOJA TEORIJA IN NI 100%. Govorita kot da sem napisal da mora vsak upognit steblo da bo cvetelo in da sem vse zagotovil. Kar se reče, da ni 100% ni potrebno obravnavati kot a sem naredil zločin.
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a polonag » 23 feb 2011, 21:19

Res ne vem, zakaj se tako razburjaš...
Tako, kot si ti izrazil svoje mnenje, sem ga tudi jaz...
Večina na tem forumu nas je verjetno laikov in se z orhidejami ukvarjamo ljubiteljsko. Vsake toliko si izmenjamo kakšno mnenje ali nasvet, da morebitna vprašanja postanejo bolj jasna in se bahamo s slikami naših rožic, ki so najlepše!!!
Zato ti sporočam, da te nikakor nisem imela namena užalit, samo napisala sem tisto, kar jaz vem in kar se meni zdi prav...
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a urče » 23 feb 2011, 21:25

Jaz sem tudi izrazil svoje mnenje. Mogoče sem se res malo razburil vendar brez zamer... :D
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a polonag » 23 feb 2011, 21:27

:wink:
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a lucka » 25 feb 2011, 10:47

klub temu, da ste že zaključili debato o ukrivljanju stebel in razlogih za to, bi samo povedala, da oblika stebel nima NOBENE veze s potovanjeh hranil po kateri koli rastlini.
voda in hranila po rastlini potujejo po kemijsko - fizikalnih principih in neglede na obliko stebla, listov ali drugih struktur, voda vedno potuje od korenin proti koncu strukture. razlog zato je, da voda v listih in tudi steblih izhlapeva in to povzroča neke vrste podtlak, in zaradi delovanja vodikovih vezi v vodi, vodo vleče navzgor.

lp
lucka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 12 okt 2010, 14:37

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a urče » 25 feb 2011, 13:04

Kot zgleda ti ne znaš brati. Kot sem že 100 krat povedal je to BILA moja teorija in ni več. Ampak če si ti razlagaš stvari drugače potem ok. Pa še nekaj ko smo pri pretakanju tekočin po rastlinah. Pri sadnem drevju je boljša veja ki raste vodoravno prav zaradi tega pretoka tekočin. Če se te pretakajo po vodoravni veji v spomladanskem času, bo imela rastline veliko več in tudi bolj kvalitetne cvetove in plodove. :)
lp
rad imam vse vrste rastlin
urče
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 28 avg 2009, 20:27
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a lucka » 26 feb 2011, 12:03

urče je napisal/-a:Kot zgleda ti ne znaš brati. Kot sem že 100 krat povedal je to BILA moja teorija in ni več. Ampak če si ti razlagaš stvari drugače potem ok. Pa še nekaj ko smo pri pretakanju tekočin po rastlinah. Pri sadnem drevju je boljša veja ki raste vodoravno prav zaradi tega pretoka tekočin. Če se te pretakajo po vodoravni veji v spomladanskem času, bo imela rastline veliko več in tudi bolj kvalitetne cvetove in plodove. :)
lp


hvala za prijazen ton odgovora. jaz ti ne pišem moji teorij ampak dejstva (pogje v kakšno knjigo fiziologija rastlin). in ja se strinjam da to z vejami drži za neolistana drevesa, kjer poteka vse skupaj malo drugače. a pri ohridejah, ki imajo zelene dele vse leti, niso listopadne in olesenele, so precej nižje od dreves, pa voda potuje po prej opisanem principu.

zdej pa prosim da si še ti prebereš moj post, in boš videl, da ne leti nate ampak sem le želela obagoatiti znaje priosotnih na forumu. če pa se braniš znanja pa zato ne bodi neprijazen do drugih.

lp
lucka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 12 okt 2010, 14:37

težave s keikijem

OdgovorNapisal/-a orhideja_ » 19 maj 2011, 22:15

imam polno orhidej, a le ena je pognala keiki, ki ni želel pognati korenin ima pa 2. stebli. od teže je padel enkrat z svoje "mame" in zdaj je v kopalnici in poganja korenine. zanima me če narobe skrbim za orhideje in kako bi morala, saj ima moj keiki težave in nima nobena druga orhideja keikija. ali je kaj narobe, če orhidej ne gnojim, saj drugače lepo poganjajo stebla in dolgo cvetijo.
orhideja_
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 27 mar 2011, 13:10

Re: phalenopsis-težave s steblom

OdgovorNapisal/-a Adrijana Skobir » 01 avg 2011, 15:21

hei hei..... mene pa zanima imam 4 orhideje in ni dolgo od tega kar sem jih kupiila in me zanima sedaj ko so odcvetele se mi je začelo sušiti steblo čistoo rjavo je že !!!! kaj bi bil vzrok za to imam jo sicer na okenski polici in nima direktnega sonca.... pa tudi nevem zakaj zelo dolgo potrebuje da začne ponovno cveteti pa še to samo po 3 cvete... mogoče da jih ne zalivam prav toda vsak reče drugače in veeč nevem :( prosim pomaagajte
Uporabniški avatar
Adrijana Skobir
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 01 avg 2011, 15:15

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a Anže Jazbinšek » 02 avg 2011, 12:19

jaz bi pa samo svetoval,... če steblo ni suho ga ne režitee!!!!,. ko se pa začne sušitu pa odražite10 cm od suhih delov,...potem bosta iz enega stebla pognala 2 ali pa 3je stebli. doma imam okoli 10 orhidej,.. ene cvetijo tudi več mesecev,.. gmojim jih 1x na 2 meseca,. zalivam (namakam) pa 1x na teden ali 2.
Uporabniški avatar
Anže Jazbinšek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Slike: 5
Pridružen: 03 jul 2011, 21:57

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a Jeff Williams » 03 avg 2011, 04:45

Hello,
Jaz sem nov tukaj, veseli, da se pridružijo tem forumu in vesel, da sva se spoznala sem, veselim se že nekaj navdiha in spoznavanje vse vas. :D :D :D

--------------------------------------------------------------
http://www.paulsmithsales.co.uk/
Let‘s cross the bridge when we come to it
Jeff Williams
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 03 avg 2011, 04:28

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a Anže Jazbinšek » 04 avg 2011, 00:48

hy, želim ti veliko novih navdihov, lepih iskušenj z nami(ostalimi uporabniki). Še 1X lep pozdrav :)
Uporabniški avatar
Anže Jazbinšek
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Slike: 5
Pridružen: 03 jul 2011, 21:57

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a petrička » 08 nov 2011, 22:41

Anže Jazbinšek je napisal/-a:jaz bi pa samo svetoval,... če steblo ni suho ga ne režitee!!!!,. ko se pa začne sušitu pa odražite10 cm od suhih delov,...potem bosta iz enega stebla pognala 2 ali pa 3je stebli. doma imam okoli 10 orhidej,.. ene cvetijo tudi več mesecev,.. gmojim jih 1x na 2 meseca,. zalivam (namakam) pa 1x na teden ali 2.


Tudi meni so se posušila stebla na mojih dveh orhidejah. Na mini orhideji že lani in do letos še ni uspela pognati novih stebel (suha stebla so odpadla). Na tej veliki orhideji pa sem ravno včeraj odrezala ene 5 cm nad koreninami. In po zgornji objavi mi ni juasno ali je dejansko možno, da požene novo steblo iz tega majhnega suhega konca stebla, ki sem ga pustila..
LP, Petrička
petrička
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 04 sep 2011, 21:15
Kraj: štajerska

Re: phalenopsis-težave s cvetnimi stebli

OdgovorNapisal/-a polonag » 10 nov 2011, 14:32

Kadar želite, da iz stebla, katerega ste obrezali, požene veja, morate na steblu obvezno pustiti vsaj tri kolena - predel na steblu, ki je ovit z majhnim listkom. Namreč, iz tega začne rasti nova veja. Če tega na steblu ni, ker ste preveč odrezali, potem ne bo nič zrastlo...

P.S.
Dobrodošli vsi novi! :D
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Prejšnja

Vrni se na Orhideje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov