Kako rešiti kaktus?

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Kako rešiti kaktus?

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 29 jan 2004, 14:46

V oskrbo sem prejel kaktus, za katerega sicer ne vem imena, je pa v slabem stanju. Kaktus sem najprej očistil (odstranil odcvetele poganjke in volnate uši) ter prestavil v vsaj kulturni lonček. Pri tem sem opazil, da na posameznih delih kaktusa bodice obdaja bela trda obloga, ki bodice uničuje, tako da odpadejo. Na enem mestu mu manjka že kar nekaj bodic. Ali je to kaka bolezen? Kaj naj naredim? Prilagam fotografijo
Poldi
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a renee » 30 jan 2004, 13:44

8)
Zadnjič spremenil renee, dne 30 nov 2007, 06:16, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 30 jan 2004, 14:33

Renee hvala za odgovor. Tudi sam sem takoj pomislil da je stara Mammillaria. Ta kaktus je imela strejša gospa, ki je sedaj šla v bolnico. Glede na to, v kakšnem stanju sem ga dobil, mislim da ni bil najbolj skrbno negovan. Mogoče je za nastalo poškodbo kriva zemlja, saj ni bil posajen v zemljo za kaktuse, brez peska, lahko je bil preveč zalivan, saj je razpotegnjen, svetloba, ožganina, mraz... Mislim, da to ni bolezen. Sedaj prezimuje na suhem in hladnem na kletni okenski polici. Na eni strani je celo brezhiben. Se slišimo!
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 23 mar 2004, 11:29

Ugotovili smo, da je bil ta kaktus podprt ali prislonjen, ker se je nagibal. Tudi po tem, ko sem ga presadil, se je stalno nagibal. Sedaj sem ga odrezal. Odrezan je bil 19. marca. Kdaj naj ga posadim?

P.S.
Posadil bi ga tako globoko, da bi s peskom zakril pričujoče poškodbe, ali mi to odsvetujete.

Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a renee » 23 mar 2004, 12:06

:twisted:
Zadnjič spremenil renee, dne 30 nov 2007, 06:18, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 23 mar 2004, 12:42

Ojla,

sušenje "rane" je odvisno od primera do primera. Važno je da si odrezal z čistim rezilom (olfa) in gladko. Tudi če ga pustiš mesec dni nebo nič narobe, če pa ga posadiš prekmalu pa ti lahko zgnije. Ko ga boš sadil, upoštevaj renee, fino pa je da ga potreseš z rastnim hormonom, bo hitreje zakoreninil.
Zanima me kje si ga odrezal in kaj si naredil z starimi koreninami?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 23 mar 2004, 13:48

Odrezan je bil 1cm nad peskom. Sedaj razmišljam, da bi ga še enkrat odrezal tako, da bi skril tiste poškodbe bodic. Tisti del bi prišel skrit v zemljo. S tem bi se kaktus res skrajšal na polovico, vendar bi izgledal brezhibno :lol:
Stare korenine, le kaj naj z njimi. Posadim in čakam, če bo kaj odgnalo in katerega leta bo kaj odgnalo. Polica je namreč že polna. Slabo kaže, še te bom moral umakniti, ker se vrača sodelavka, samo še ne vem kam.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 23 mar 2004, 17:46

Ojla,

ja, a ga nisi prerezal zato, da bo brez brazgotin? :?
1 centimeter brazgotin lahko pustiš, več se bo pa iz peska videlo. Če boš ponovno rezal, očisti nož z alkoholom :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 24 mar 2004, 09:12

NE. Odrezal sem ga zato, ker se je nagibal enkrat v levo. drugič v desno kakor ga pač obrneš, tako da bi ga moral podpreti z nečim. Kaktus mora stati sam.
Sedaj, ko ste mi povedali, da gre lahko največ le 2 cm v zemljo študiram, da bi ga odrezal še enkrat tako, da bodo prišle tiste brazgotine skrite v zemljo. Samo ne vem pa, kako bo kaktus potem čudno izgledal. Iz peska bo štrlela kupola 7 x 10 cm. Mogoče pa bi šlo :?:
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a renee » 24 mar 2004, 09:53

:oops:
Zadnjič spremenil renee, dne 30 nov 2007, 06:23, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 24 mar 2004, 13:30

Ojla Poldi,

po mojem se ti bo kasneje, ko bo spet toliko velik spet nagibal proti svetlobi. Sama imam eno mammillarijo, ki je poleti na polnem soncu pa se vseeno obrne in poleže. Nekatere imajo tako polležečo rast.

Mene pa najbolj moti "ozek vrat" pri nekaterih kaktusih (cereusi), ki so z leti postali zgoraj lepi in močni, "spodaj pa imajo ozek "vrat". Do sedaj sem jih bolj zasula z kamenčki, malo zaradi stabilnosti, predvsem pa zaradi izgleda.
Kako pa vi rešite ta problem?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 24 mar 2004, 14:37

Značilnost mammillarij je, da se rade nagibajo proti svetlobi, vendar ne tako močno, da bi jo bilo potrebno zato podpirati. Jo obrneš v nasprotno smer, pa se poravna. V mojem primeru, pa je bila mammillarija tako razotegnjena, da je bil večji del od polovice pretanek v primerjavi z zgornjim delom, tako da ozek vrat ni mogel nositi tako velike teže zgornjega dela.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 26 mar 2004, 13:11

Takole sem jo prerezal. Sedaj jo sušim.
Poldi
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Jure » 26 mar 2004, 15:58

Poldi!

Še imaš čas, ni še vse izgubljeno. Spodnji kos odreži v konus, naj bo ošoljen tako kot svinčnik. Do žilnega obroča seveda. Samo znotraj obroča naj bo raven rez. Rano posuj z ogljem, drugače bo vse šlo nekam, ker je tako vreme.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a manca1 » 28 mar 2004, 11:32

Ko smo že ravno pri reševanju!
Jaz sem pozimi dobila rdeči gimnokalicij (tista mutacijska rdeča varianta cepljena na prešvoh podlago) in podlaga je šla k vragu. Če gimnokalicij, ki nima svojega klorofila vtaknem v zemljo, a je kakšna praktična možnost, da se rastlina ''spomni'' kako se prideluje klorofil in se ukorenini ter preživi? Je to že kdo poskusil?

P.S. Teh 'mutantov' :mrgreen: se nekako ne morem znebiti, ker so vsi moji prijatelji, ki se ne spoznajo na kaktuse čisto srečni, ko mi prinesejo ''nekaj posebnega'' 8)

Lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Jure » 28 mar 2004, 21:35

Manca, ni nobenih šans. Te rastlinice se spomnijo, da imajo še nekaj klorofila samo, če imajo premalo svetlobe, torej če jih imamo v mračnem prostoru, na toplem. Takrat poženejo bolj bledo zelenaskto ožje steblo, ki je povsem rahitično in ga bi bilo treba odrezati. Na svojih koreninah preživijo nekatere oblike tudi celo leto. Nekateri trdijo, da tudi več, ampak tega ne morejo dokazati.
Če so ti prijatelji prinesli v dar rdeče gimnokalicije, so ti pa res prinesli izjemen čudež narave. Vsaj meni se zdi.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 mar 2004, 22:41

Ojla Manca in Jure,

imam mladiča (stranski poganjek) od takega "rdečeglavca", ki se mi je lepo zakoreninil in mi že par let raste. Ni popolnoma zelen, ampak je neko temno vijolčnorjave barve. Cvetel je lani rozasto bele barve, po telesu pa ima poleti bolj vidne svetlejše "izbokline". Očitno sem imela velik krompir, da se mi je prijel, predlagam ti da vseeno poskusiš, saj izgubiti nimaš kej...razen, če si bolj sigurna, da se ti bo lažje cepil na novo podlago. :wink:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Red cap

OdgovorNapisal/-a izi » 28 mar 2004, 23:05

Klavdijo, kot vidiš tvoj primerek ni rdeč ampak vijoličast. To je zaradi rdečega barvila in klorofila. Ta se prime in raste naprej. Problem je z rdečimi, ki so čisto brez klorofila. Tudi pisani rdeči in vijoličasti se primejo. Meni je rastel 10 let, letos pa je šel.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 28 mar 2004, 23:14

Ojla Izi,

moje sožalje :cry:
Vem, da je zdej prav "drekaste" barve, samo ko sem ga podtikala je bil pa tko rdeč kot ta tvoj, mogoče malo bolj temen. Prijel se mi je pa stranski mladič "mama" pa ne. Očitno je imel le on v sebi dovolj klorofila, da se je lahko ukoreninil. :lol:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 30 mar 2004, 23:05

Jaz bom probala potem bomo pa videli kaj se bo izcimilo. Lani, ko mi je ravnotako en preminil, sem ga imela za okras na polici (je bil pač lep) in je ene tri mesece trajalo preden je čisto skupaj padel pa začel gniti pa v glavnem umrl.
Bom tega vtaknila v zemljo pa mu same zimzelene pesmi pela. :o Mogoče bo pa pomagalo :lol:

Lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

Naslednja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov