Kako rešiti kaktus?

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a romunov » 15 apr 2004, 19:51

V neki mehiški restavraciji sem včeraj "rešil" Opuntia microdasys. Ker je v prostorih zelo zelo temno, je kaktus že "padel".

Za prvo silo sem ga zalil (najbrž napaka) in postavil na polico. Ravno prav, da je taka slaba svetloba trenutno, da ne bo kakega šoka... Vse skupaj sem podprl s palčko (tistimi kitajskimi :) ) in čakam. Kaktus je za enkrat še zelen, je zelo suh(shujšan) in se vidi "rebra". Ah, ta botaniška terminologija. Me lahko kdo razjasni kako mu lahko še pomagam? V višino ima nekje 25cm...

EDIT*
Ga lahko poškropim z deževnico? Bi koristilo kaj?
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a manca1 » 20 apr 2004, 09:37

Romunov!
Pusti mu čas, da se opomore.
Če ti opuncija ne bo preživela (čeprav načeloma bi morala) Imam jaz zmeraj kakšno na zalogi (že lepo razvejano in ukoreninjeno). Ti samo reci.

Lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

Mutanti

OdgovorNapisal/-a izi » 20 apr 2004, 11:38

Manca,
najbolje da se naučiš cepit.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a manca1 » 21 apr 2004, 08:51

Pravzaprav sta dve stvari pri kaktusih in sočnicah, ki me ne privlačita najbolj. In to sta sejanje in cepljenje. Temu se odpovem :lol:

Sicer pa tisti moj rdeči gimnokalicij ni dočakal zemlje, ker je v manj kot enem tednu popolnoma zgnil, čeprav je bil v suhem in sorazmerno toplem prostoru. Pač industrijski pridelki ne trajajo dolgo :?



lp manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a manca1 » 22 apr 2004, 08:26

Tole bo zanimiva zgodbica in obenem prošnja za nasvet.

Včeraj sva bili s Klavdijo v Bauhasu, kjer sva si ogledaovali kaj vse že imava in česa še ne (govorimo seveda o kaktusih)
In jaz zagledam Melocactus matanzanus, ki ima že malo cefalija in je cvetel in ima tudi že semena. Švuuunk sem bila takoj pri njem. Nakar opazim, da stoji malo postrani, primem dvignem in ostrmim. Kaktus sploh ni imel korenin v zemlji, ampak so bile stisnjene čisto ob njegovo telo in je zgledalo kot da je brez korenin.

Midve takoj na recepcijo: :roll: Oprostite tale kaktus je pa brez korenin!

Prodajalka v smeh: :D Kaj naj jih nazaj prilepimo!?

Jaz: ne, ampak me pa zanima kaj boste naredili z njim :lol:

Prodajalka: stran ga bomo vrgli :!:

Jaz: a ni potem vseeno, če ga jaz vzamem :wink:

Prodajalka: ne v Bauhausu tega ne smemo delati

Jaz :cry: :!: A lahko pokličete poslovodjo :lol:

Poslovodja pride mu obrazložimo situacijo, noče dat zastonj, ampak se dogovorimo, da ga lahko kupim za 360 SIT :wink:


Nauk zgodbe: če vidite kaktus, ki je "po pravilih nepoznavalcev" za stran vržt, se v Bauhausu lahko pogajate za zelo nizko ceno. Redna cena kaktusa je bila 1800 SIT.

In sedaj sem ponosna lastnica matanzanusa brez korenin :D
Oziroma korenine ima zelo švohotne in zbite skupaj pa čisto plitve.

Sedaj prosim za nasvet!
Vem, da so melocactusi bolj občutljivi pa me zanima ali je dovolj, da ga enostavno položim v zemljo pa mu lepo prigovarjam ali je boljše, da ga malo globlje zakopljem oziroma ali ima že kdo podobno izkušnjo.


Lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 22 apr 2004, 10:21

Ojla,

upam, da bo katera od "tet" na informacijah Bauhausa znala ceniti, saj sva jima včeraj z Manco podarili dobršn del zdravja :lol: nasmejale so se do solz. :lol:

Kar se pa tiče Melocactusa...po mojem, tko kt sm ti rekla.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 22 apr 2004, 10:25

OJla,

Dobro preglej korenine da niso vzrok temu kakšne koreninske uši ali gniloba. Če je s kaktusom vse v redu bi morala v kratkem opaziti novo rast korenin.
Če v obstoječe korenine nisi prepričana potem ga jaz na tvojem mestu nebi globoko zakopaval ker lahko pride do gnitja korenin in če se to razširi navzgor je kaktus izgubljen. Če se še odrezani kaktusi koreninijo potem bi tudi ta moral kmalu kaj pognati če ga položiš na substrat.

V vsakem primeru se ti pa splača pobrati semena in posejati. Tako imaš veliko "rezervnih kopij" :wink:
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 22 apr 2004, 10:50

No tudi jaz sem že kupoval v Bauhausu in moram reči, da imajo veliko izbiro. Imajo tudi prave klešče za kaktuse, tako da lahko potegneš ven katerega koli brez pikanja. Vse skupaj lahko razdelim na tri dele. Prvi del, je najslabši, kaktusi so zloženi v posebno prirejeni piramidi zelene barve. So neoznačeni in slabo zgledajo. Drugi del se mi zdi najboljši. Postavljene so mize na katerih so kaktusi zloženi eden zraven drugega. Eni so označeni, drugi ne. Nekaj jih je tudi od Hrovatina. Ti so označeni. Tretji del pa predstavljajo zapakirani kompleti, ki so na vozičku. V paketu lahko dobiš karkoli.
V glavnem ni nobenega prodajalca daleč na okoli. Če kupiš več kaktusov nastane problem, ker imaš samo dve roki. Moraš se znajti. Vprašati nimaš nikogar, ležeče kaktuse noben ne postavlja nazaj in tudi nobeden ne skrbi za njih. Tisto kar prodajo prodajo, drugo zavržejo.
Tudi jaz sem se pogajal v Mercatorju za en kaktus in sem jim dokazal, da ga že več kot dve leti ni nihče kupil. Cena 13.000 sit, glede na stanje bi dal za njega največ 5000 sit. Tudi tu je prodajalka izjavila, da se ne moremo pogajati, ker kaktusi niso njihovi. Po daljšem premisleku sem sklenil potem pa nič. Če pa mi je kaktus res všeč, grem raje kupit brezhibnega kam drugam.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a romunov » 22 apr 2004, 22:26

Hvala za ponudbo! Kaktus se mi zdi, da se že krepi (postaja bolj zelen - na nekaterih delih tudi bolj odebeljen). Bi ga zalil? V sredo je bilo en teden od zadnje kapljice.
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a manca1 » 23 apr 2004, 15:36

A bi kdo sejal Melocactus matanzanus?

lp
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a izu » 23 apr 2004, 17:27

ali imas semena?
ce jih imas se zelo toplo priporocam :wink:
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 25 apr 2004, 15:54

Ojla Izu,

no jaz se pa priporočam za enoletne sejančke! :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Re: Kako rešiti kaktus?

OdgovorNapisal/-a Miško » 27 jul 2012, 07:39

Kako pa ustvarijo rastlino brez klorofila? oz, a jo lahko tudi sam narediš tako da lepo raste?
Uporabniški avatar
Miško
Guru
Guru
 
Prispevkov: 173
Slike: 6
Pridružen: 03 sep 2011, 14:38
Kraj: Trbovlje

Re: Kako rešiti kaktus?

OdgovorNapisal/-a lucy b » 19 feb 2014, 23:47

Pozdravljeni!
Potrebujem pomoč pri reševanju neznanega kaktusa. Doma ga imamo približno 5 let, do sedaj je lepo uspeval. Pol leta nazaj smo mu spremenili lokacijo, ki pa mu očitno ni ustrezala, sklepam, da je bilo premalo svetlobe. Prejšnji mesec so se začeli stranjski poganjki sušiti, zato smo ga spet prestavili na staro mesto in odstranili "suhe" poganjke. Takrat se je pokazalo, da ti poganjki znotraj gnijejo. Sedaj se je stvar še razširila: kaktus obenem gnije, se suši in na nekaterih mestih raste. Zanima me, kako bi lahko kaktus rešili oziroma če se da narediti podtaknjenec iz zdravega dela.
Za vse nasvete se že vnaprej zahvaljujem!
Lep pozdrav
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
lucy b
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 17 feb 2014, 15:57

Re: Kako rešiti kaktus?

OdgovorNapisal/-a Simon » 01 jun 2015, 13:42

Zdravo

Mi lahko kdo prosim svetuje, kakšno mešanico naj naredim za zalit en kaktus s confidorjem in kolikokrat ga naj zlijem in pošpricam, ker ga je napadla svilnata uš.
Je mešanica 1 kapljica confidorja na 1L vode vredu?
Simon
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 okt 2003, 00:09

Prejšnja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron