uši

Če so vaše zunanje rastline napadli škodljivci vam bomo svetovali katera sredstva so najprimernejša in kako jih uporabiti.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

uši

OdgovorNapisal/-a lunca » 25 maj 2006, 14:38

Pozdravljeni!

Na vrtnicah so se mi pojavile uši-kot vsako leto. Pa tudi na hibiskusu. Zanima me s čim ponavadi špricate da se znebite uši? hvala za odgovor.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a zelena » 25 maj 2006, 23:00

baje pomaga, če ob vrtnicah raste sivka. da lepše cvetijo in bolj dišijo, moraš pa česen potaknit med korenine. drgač pa probi s koprivno gnojnico pošpricat, če bo kej pomagal. jst ful ne maram kemikalij in vsak let nardim tole: po celem vrtu posejem kamilice, ki jih majo uši ful rade, tko da na druge rastline sploh ne grejo! pa mal kopriv mi raste, zato ker na koprive izlegajo jajca pikapolonce (ki žrejo uši). uši se zberejo na najvišjem vrhu kamiličnega grmička, in tiste vejce vsake tolk cajta odtrgam in zabrišem stran.
zelena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 24 maj 2006, 23:07

Uši

OdgovorNapisal/-a muha » 26 maj 2006, 06:12

Od lani dalje uničujem uši izključno s koprivnim pripravkom. In to bolj uspešno, kot s splošno dostopnimi kupljenimi pripravki. Ne sme pa biti gnojnica (ta nastane, ko namakaš dalj od 24 ur pa do takrat, ko se ob mešanju preneha peniti). Vode nalij toliko, da jih prekrije, ko jih potlačiš. Namakaj jih od 18 do 24 ur. Precedi skozi gosto tkanino in temeljito poprši - tudi po spodnji strani listov!
Uši na hibiskusu so znak neustreznih rastnih pogojev. Ali je zemlja preslaba, ali pa so v njej škodljivci. Edini, a zelo hud in trdovraten napad, uši sem imela, ko sem v lonec med zemljo zamešala domači kompost, v katerem pa so bila (kar sem odkrila šele naslednje leto ob presajanju) jajčeca majskega hrošča, in njegove ličinke (40 ! :twisted: komadov v enem loncu) so veselo žrle korenine.
Kadar hibiskusu pogoji ustrezajo, uši ne bo. Pri vrtnici pa ne gre drugače, kot "raz-uševanje" vsake toliko časa.

Veliko uspeha!

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a lunca » 26 maj 2006, 10:30

najlepša hvala za odgovore. ja res je, hibiskus ima zelo slabo zemljo. kamilic pa imamo kar veliko toda očitno so ušem boljše vrtnice :) bom morala iti kar po koprive v gozd.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a smrekca » 02 maj 2007, 00:03

Ne vem koliko je to dobro, samo jaz sem poskusila z milnico- v "šprico" sem natočila vodo in kapnila čisto malo mila za roke (ali ceta). Vrtnico sem našpricala in uši so izginile! Vrtnica je normalno rasla naprej, tako da najbrž na rastline ne vpliva slabo. Drugače pa zraven vrtnice raste sivka, pa vsaj pri meni ni nič pomagala...
smrekca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 14 mar 2006, 14:36
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a muha » 02 maj 2007, 14:11

Smrekca, tole z milnico bi znalo učinkovati. Že pri opisu pralnih oreškov priše, da njihovo milnico lahko uporabimo tudi za boj proti listnim škodljivcem. Najprej sem pošpricala z malo močnejšo koncentracijo NemAzala, ki mu je 30.12. lani potekel rok, ni bilo videti kakega posebnega učinka, potem pa še z milnico iz pralnih oreškov, uši so odpadle ali se kar posušile. Zdaj pa ne vem, katero škropivo jih je pokončalo :? :? .

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a smrekca » 03 maj 2007, 19:33

Muha, mogoče je pa bila milnica tista, ker tudi pri meni so se uši posušile in odpadle. ko bom večkrat poskusila, bom pa bolj prepričana. ampak jaz sem imela čisto navadno tekoče milo za roke.
Pozdravček
smrekca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 14 mar 2006, 14:36
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a greeny » 23 nov 2008, 17:46

Pozdravljeni!
letos sem dobil že nekaj let star hibiskus, ki je zdaj 1 teden v kleti (prezimovanje). Ko sem šel danes zalivat ene druge rože, sem opazil na popkih, pecljih popkov in na vršičkih ogromno, ampak res OGROMNO, uši!
Naj ga torej pošpricam z milnico? S koprivami ga zdaj res več ne morem.

LP
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

OdgovorNapisal/-a Igy » 10 apr 2009, 09:48

Za kakšno milnico gre?
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska


Vrni se na Sredstva za zaščito zunanjih rastlin

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost