Zalivalni sistem za čas dopusta

Avtomatski škropilni sistemi za zalivanje in namakanje

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Zalivalni sistem za čas dopusta

OdgovorNapisal/-a BoGo » 06 jul 2003, 23:39

Pozdravljeni.

A kdo ve, kako se napravi enostaven "home-made" sistem za zalivanje kaktusov za v času, ko ne bom doma? Planiram namreč dopust 2 tedna in... no na brata kot namakalni sistem se ne morem ravno zanesti. :wink:
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a tomih » 07 jul 2003, 12:12

Kaktusi bodo načeloma zdržali brez vode tudi 14 dni (res, da odvisno od vrste in starosti).

Predlagam pa uporabo <a href='http://www.zalivalcek.com'>Internet Zalivalčka</a>, ki ti pripravi navodila za zalivanje za cel mesec vnaprej.
Uporabniški avatar
tomih
Rastline.com Admin
Rastline.com Admin
 
Prispevkov: 163
Slike: 16
Pridružen: 07 apr 2003, 00:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 08 jul 2003, 12:05

Vem, kaj pa če bom kdaj odsoten več časa? Nekje sem enkrat zasledil, kako se naredi en tak "ajnfoh" sistem, ki ti lepo počasi daje vlago kaktusom...
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 08 jul 2003, 12:50

Ne sekiraj se, saj kaktusom ne bo nič! Verjemi mi.Vem, da je odvisno od vrste,vendar jaz jih enkrat nisem zalivala tri tedne in so bili še naprej čudoviti. :D Mirči
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a tomih » 08 jul 2003, 12:54

Nisem ravno prepričan, da so takšni sistemi primerni za kaktuse. Te napravice ponavadi zagotavljajo konstantno vlažnost zemlje, kar pa ni po pogodu večini kaktusov.

Predlagam in vabim vse uporabnike, ki so slišali za kakršnokoli rešitev glede avtomatskega zalivanja sobnih rastlin (nasploh), da to sporočijo v tem forumu. Bomo potem skupaj malo predebatirali kaj je uporabno in kaj ne...
Uporabniški avatar
tomih
Rastline.com Admin
Rastline.com Admin
 
Prispevkov: 163
Slike: 16
Pridružen: 07 apr 2003, 00:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 08 jul 2003, 14:46

Ja, odkril sem neko nit na enem drugem forumu, kjer pravijo, da naj bi bila duda (flaška) dobra zadevica, saj skoraj nič ne pušča, le od časa do časa se kaka kapljica izcimi. Moral bi najti kako dudo, da bi preizkusil, kakšno količino tekočine izpusti na dan.

Ali kdo ve kaj več o tem?
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 28 jul 2003, 00:19

Nekje sem prebrala, da lahko narediš zalivalni sistem na principu kapilarnosti in sicer z navadnimi bombažnimi vrvicami ki jih na eni strani namočiš v vodo na drugi pa položiš na oz. v zemljo. Sistem je logičen, kako deluje pa je treba še preveriti!
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 jul 2003, 10:18

Zanimivo je tudi to z bombažnimi vrvicami.

Trebalo bo preizkusiti. To z bombažnimi vrvicami ni problem, edino za dudo mi je škoda dati 1500 SIT samo za namene testiranja 8). Sem jo malo preveč obrabil, ko sem bil še majhen, pa tudi malo preveč je stara.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Zalivanje

OdgovorNapisal/-a izi » 28 jul 2003, 11:26

Bogo
Kaktuse mirne duše lahko pustiš v tej vročini, ko ne rastjo, brez vode tudi 14 dni ali še več. Jaz sem enkrat posadil en kaktus v večji lonec. Ker je bil preglobok, sem ga znižal s plošč stiropora. Kasneje sem pričel z zalivanjem od spodaj in pozabil da je lonec znižan. Po dveh treh letih sem ga presadil, pa je še danes zelo živ.
Paziti moraš samo na zelo mlade sejančke.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

zalivanje

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 28 avg 2003, 08:13

Pozdravljeni,

res da je poletje ze mimo in tudi dopusti v vecjem delu, toda morda pa pride komu naslednje leto prav.

Predvsem uporabljam moj sistem namakanja zunaj, je pa menda prav tako ucinkovit znotraj.

Plastenkam odrezem dno, jih mocno zagrebem v zemljo z zgornjim delom, tam, kjer je zamesek, ki ga seveda odstranim. Napolnim jih z vodo in tako imajo rastline vsaj tri do pet dni pocasi vedno vlazno zemljo.
Ce bi to uporabili za notranje rastline, pa zamaska ne odstranite, vanj naredite le luknjico, da ne dobijo prevec vode.

Pa lep pozdrav in bujno zelenje vam zelim
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 28 avg 2003, 11:09

Dobra rešitev bi bila s timerjem in cevkami. Npr. gremo v ponedeljek na dopust, timer nastavimo v nedeljo ob 7.00 zjutraj, vodo pripravimo v posodici, cevke so napeljane do kaktusov in timer vodo spusti ob nastavljenem času.
Na podoben sistem deluje hranjenje rib, samo da je tam v posodici prah ali luskine, tu pa je voda, kar jasno otežuje sistem. Seveda se tega ne da kar kupiti v trgovini, lahko pa si vsak izdela svoj sitem. Sam tega še nisem preizkusil, ker nikoli nisem odsoten več kot 14 dni.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 28 avg 2003, 11:50

Leopold, kje bi se pa lahko dobil oz. kako bi se pa naredil tak timer?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 28 avg 2003, 12:34

Timer se kupi v trgovini z elektromaterialom. To je v bistvu električno stikalo z uro. Primerenejši je tisti z bolj finimi nastavitvami časa. V stvari ni problem timer. Problem je kako narediti tako zaporo, da ko se timer vklopi, da se zapora umakne in voda steče v cevke. Tu bi bil dobrodošel kak električar ali finomehanik. Sicer pa pravijo, da nobena ideja ne more biti neumna, problem je le realizacija.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a romunov » 12 feb 2004, 14:19

Kapilarna vrvica... Hum. Pozname nekoga, ki je svoj formikarij vlažil na ta sistem in pravi, da je bila vlažnost kar visoka (toliko, da so mu mravlje šle "preč"). Mogoče zelo tanko vrvico in v kozarcu malo vode?
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a marko100 » 06 maj 2004, 14:22

Ne vem če ste si že vsi naredili svoje zalivalne sisteme ampak spet bo poletje in čas dopustov zato tale namig o izdelavi domačega namakalnega sistema. V trgovini si kupiš tajmer ki se uporablja pri zalivalnih sistemih za balkonske rastline, ga priključiš na vodovodno pipo in nanj namestiš cev v katero predhodno narediš lukjice, ki ne smejo biti večje od 1mm. pri vsaki rastlini narediš samo eno luknjico ali sorazmerno z njeno velikostjo napram ostalim rastlinam več lukjic. za cev lahko uporabite tudi tiste (cevi z manjšim premerom), ki se uporabljajo za povezavo filtrov pri akvarijih. pred odhodom tako samo nastavimo tajmer in odpremo pipo, vse ostalo se naredi samo. Za izdelavo luknjic lahko uporabite buci ali šivanko.

p.s.
pa veliko uspeha pri izdelavi zalivalnega sistema :lol:
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 22 jun 2004, 18:04

Še cenejši je timer (digitalni-pri katerem se da nastavit do minute točen čas)nanj pa priključiš elektroventil za pralni stroj.

Vse skupaj ne preseže cene 3000sit (če kupujete v Bauhausu seveda !).
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a marko100 » 24 jun 2004, 20:42

Tole si se pa dobro spomnil! :D
L.P. Marko
marko100
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 28 apr 2004, 08:11

OdgovorNapisal/-a ljzavodrib5 » 29 jun 2004, 21:32

Kaj čmo, študentsko življenje pač. Se je treba znajdt. Take elektroventile jaz pobiram po kosovnih odpadih.
Trenutno je kosovni odpad v lj-šiška, če je kdo tuki doma ima priložnost. Strojev je veliko.
ljzavodrib5
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 183
Pridružen: 26 jan 2004, 15:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a martina00 » 29 jun 2004, 22:42

Najboljši zalivalni sistem v času dopusta je ta, da izročiš ključe kaki prijateljici (ki ji zaupaš), pa se na morju ne rabiš sekirat, če je vse vredu doma, če je blo kako neurje, če ste izključili likalnik...

Skratka, dopust brez skrbi!
martina00
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 05 apr 2004, 11:47

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 30 jun 2004, 07:09

Ker bo itak prijateljica kriva, če ge kaj narobe... :lol: :lol: :lol:
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

Naslednja

Vrni se na Škropilni sistemi

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov