Kdaj sadimo sadno drevje?

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Kdaj sadimo sadno drevje?

OdgovorNapisal/-a anitai » 02 okt 2007, 09:49

Povsod najdem samo priporočila, da se jeseni lahko sadi dokler tla ne zmrznejo. Mene pa zanima, kdaj lahko najbolj zgodaj začnem z sajenjem? V setvenem koledarju Marie Thun namreč piše, da je 6.10. in 8.10. odličen dan za sajenje sadnega drevja, pa me zanima, če to ni še prezgodaj?
anitai
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 10 okt 2005, 12:04

OdgovorNapisal/-a muha » 02 okt 2007, 15:25

Ko smo mi kupovali sadike, so nam v drevesnici rekli, da je pravi čas šele od 1. novembra dalje, oz. ko drevju odpadejo listi.
Najbolje, da tudi ti kam potelefoniraš, če se je v zadnjih letih pogled na to kaj spremenil.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a tinko » 02 okt 2007, 17:39

Če dobiš v vrtnarijah ukoreninjene rastline v loncih, jih lahko posadiš, ko imajo še liste. So pa nekoliko dražje. Sicer pa tako, kot je rekla muha. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a Kajser » 02 okt 2007, 20:21

Prodaja v drevesnicah se prićne po 20 oktobru........
Sadiš pa lahko dokler ni zemlja zmrznjena, čim kasnej tem cenej...
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a anitai » 02 okt 2007, 20:25

Torej v tem koledarju je najbrž prišlo do kakšne pomote. Tudi jaz sem dobila informacijo, da se sajenje začne po odpadu listja. Torej bo treba še malo počakati, baje pa je dobro, če se sadilne jame izkopajo 14 dni prej, tako da se zdaj lahko lotim tega opravila.
anitai
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 10 okt 2005, 12:04

OdgovorNapisal/-a Kajser » 18 nov 2007, 21:29

Hm, zdej sem pa jaz v dilemi! :?
Kake 3 tedne nazaj sem na zemlji ki jo imam v posesti (na 900m) skopal par lukenj za sadje. Med tem sem sadike nabavil ter jih zagrebel kar v vrtu......
No danes pa sem imel končno dovolj časa da se odpravim na sajenje....
Ejej, ko pa pridem tja gor pa tak snežni metež :(
Izkopana zemlja pa povrhu že pomrznjena!
Ja, nazaj drevja res nisem imel namena vozit, tako da sem kar je bilo zmrznjenega razkopal ter drevesa zasadil. No zdaj me pa skrbi! Sem ravnal prav, al bodo pomrznila? Lahko kako ublažim morebitno škodo?
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a muha » 19 nov 2007, 07:00

Kajzer, mislim, da ne bo nobene škode. Sploh pa kak cm zmrznjene zemlje po vrhu ni nič, do običajne globine korenin mraz letos še ni prišel in tako ali tako se napoveduje otoplitev. Tisti cm zmrznjene jame je zemljo le razrahljal, ko si jo zasul, se je klima okrog korenin hitro spremenila. Če bi temperatura še padala, bi jih pa zaščitil lahko tako, da bi okrog vsakega drevesa naložil kupček svežega gnoja ali pa na debelo smrekove veje. Bolj pomembno jih bo zaščititi pred divjadjo, če se je navajena sprehajati tam okoli.
Dobro rast ti želim.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Kajser » 19 nov 2007, 12:18

Uf, mi je odleglo! Hvala!
Kakšna pa bi bila najboljša zaščita pred divjadjo. Zdaj glede na to da je vsa stvar posajena na kar strmem pobočju, lahko divjad doseže vrh drevesa. Torej mreža skorajda ne pride v poštev. Korenino in spodnji del debla sem zaščitil z mrežo........
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a muha » 19 nov 2007, 13:52

Najbolj važno je, da si zaščitil debelca, da jih ne bo divjad mogla obgristi. Krošnja se že nekako obraste. Če najdeš kje kaj žakljevine - tiste prave iz jute, lahko oviješ tudi krošnje. S kakšno plastiko pa jaz ne bi probala, se pod njo vse kuha.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a caramela » 19 nov 2007, 15:25

Mi smo v jeseni zaščitili debla sadnega drevja z mrežo, ki pa smo jo pomladi odstranili. Takrat je šele divjad začela svoj pohod. Srnjak nam je z rogovi ogulil večino debel in polomil veje, da še danes ne vem, ali si bodo opomogle. Zato smo sedaj okoli drevja nabili štiri kole in zaščitili večji obseg, ker zaščite več ne bomo odstranjevali. No vsaka šola nekaj stane.
Lp
Caramela
caramela
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 06 feb 2005, 16:37
Kraj: slov. bistrica

OdgovorNapisal/-a pokrajculja » 05 feb 2009, 03:12

Jaz se proti srnjadi bojujem z nafto. V tla zapičim palico nanj pa dam
krpo namočeno v nafto , samo ne toliko, dabi od nje teklo. to se ponovi
na štirinajst dni. tko sem obvarovala tudi fižol. lepo res ni,je pa učinkovito.

LP Pokrajculja!
pokrajculja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 17 maj 2007, 19:57


Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron