Češnja se suši

Diskusija o sadju.
Jabolka, Hruške, Borovnice, Jagode, Kivi, Grozdje, Maline, Robide, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Češnja se suši

OdgovorNapisal/-a massimo » 04 apr 2011, 17:42

Živijo vsem,
imam češnjo staro že 25-28 let, ki pa se sedaj suši oziroma je v slabem stanju. Že pred leti se je kaka veja posušila sem pa tja, sedaj pa se skorja že močno lušči in suši. Je pa res da je veliko mravelj ki hodi gor in dol po deblu zato sumim da so one krive za to. že nekaj časa sem videl da hodijo v odprtine pod skorjo. mislite da je mogoče, da so si pod drevesno skorjo ustvarile mravljišče in tako uničujejo drevo? če ja, bi blo treba samo jih uničit da bi rešil drevo?
hvala vnaprej za vse odgovore
še slike
http://img848.imageshack.us/img848/7895/imgp285j9.jpg
http://img858.imageshack.us/img858/7701/imgp286l4.jpg
http://img14.imageshack.us/img14/4702/imgp28i62.jpg

http://img835.imageshack.us/img835/3627/imgpn2853.jpg
massimo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 04 apr 2011, 17:25

Re: Češnja se suši

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 04 apr 2011, 22:25

Ja! Mravlje večkrat tko napadejo drevesa. Če uničiš mravlje pa lahko še kakšnega ptička ki bo pojedu zastrupljeno mravljo.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Češnja se suši

OdgovorNapisal/-a massimo » 05 apr 2011, 00:33

Zeleni janez to ni nujno, mravlje bi lahko tudi zaustavil z lepljivim trakom okoli debla. Nekaj pa mi ni jasno. povsod sem namreč slišal o koristnosti mravelj v naravnem okolju, da opravljajo pomembne funkcije, sodelujejo tudi pri prašenju cvetov itd... a pol uničujejo tudi deblo kot termiti? a ne hodijo na drevo predvsem zaradi listnih uši? :?:
massimo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 04 apr 2011, 17:25

Re: Češnja se suši

OdgovorNapisal/-a elstar » 05 apr 2011, 18:31

Tudi jaz sem mnenja, da mravlje niso krivec za sušenje češnje.
Vzrok bo treba iskati kje drugje. Jaz žal slik nisem uspel odpreti, da bi videl, kako to izgleda.
Lahko pa malo ugibam. Sama starost češnje še ni problematična, vprašanje pa je, ali raste na primerni legi zanjo, da ima dovolj sonca in da je področje dovolj zračno, naprimer če dežuje ali če je močnejša rosa, da se dovolj hitro osuši? Če tega ni, je lahko težava z monilijo in se tako težave iz leta v leto stopnjujejo. Pomembno je tudi, kaj se dogaja v tleh, da ni kakšnih ekstremnih razlik med morebitno sušo in obilnim deževjem..., Pa če slučajno to drevo uporabljajo psi za stranišče, tudi nima prave prihodnosti. To samo malo ugibam, lahko, da se še bo kdo drug bolj potrudil in našel pravi vzrok.
Vse kar lepo zraste je lepo!
elstar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 04 jul 2010, 14:17
Kraj: Savinjska

Re: Češnja se suši

OdgovorNapisal/-a Zeleni Janez » 05 apr 2011, 19:10

Zakaj pa nebi mogle bit mravlje? Mravlje pogosto škodujejo drevesu. Na gozdarskem faksu imate lep primerek v vitrini kako zgleda les ki ga napadejo mravlje. Nam se je tudi jablana posušila in ko smo jo posekal sem notri vidu točn takšen les kot je primerek v vitrini. Poleg tega so pa še mravlje ven gomazele navelko. Ker naredijo mravljišče notri. Pa še ene par dreves sem opazil v sadovnjaku ki bojo enako končale. Če pa pravi,da mravlje hodijo v luknje v deblu pa so potem za sušenje skoraj sigurno mravlje krive. Možno pa da tud ne. To more človek v živo videt.
Zeleni Janez
Expert
Expert
 
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 apr 2010, 10:20

Re: Češnja se suši

OdgovorNapisal/-a zribaric » 05 apr 2011, 20:53

Po mojih izkušnjah mravlje niso neposredni krivec za propad drevesa(češnje).Kot ti je že elstar odgovoril je lahko več dejavnikov, da so si mravlje poiskale idealno zatočišče. Vsakoletna monilija,talne in klimatske razmere, pokanje skorje zaradi zmrzali nazadnje se še naselijo glivice in to je to. Slik ne morem odpreti tako da ne vidim v kakšnii fazi so te poškodbe.
Poskusi jih sanirati, očistiti poškodbe in jih premazati z arbosanom. Drevo pa začni pomlajevati in odstranjevati (postopoma) posušene veje če že ni prepozno. Kakšne sorte je češnja?
zribaric
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 05 apr 2011, 05:06

Re: Češnja se suši

OdgovorNapisal/-a massimo » 09 apr 2011, 01:45

Hvala za odgovore! verjetno imate prav da mravlje niso neposredni krivec. pod skorjo in v vdolbini med dvemi debli, ki je bila pred leti napol pokrita sem našel precej žuželk predvsem ene majhne hrošče in deževnike, očitno je tam že sačelo trohnenje ki je uničevalo drevo. sedaj sem vse odstranil, v deblu pa ostaja lukja ki bi jo moral s čim prekriti inzgladiti da tam ne bi ostajala voda, saj ravno to je bil verjetno povzročitelj,ane? če bi hotel res rešit drevo pa bi bilo verjetno bolje odstraniti eno deblo, tisto bolj poškodovano? to bi naredil bolje pozimi ali kar sedaj?
drugače lega drevesa je res malo bolj vlažna ker je blizu zidu a do pred kratkim se mi to ni zdelo problematično
Slika
Slika
Slika
massimo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 04 apr 2011, 17:25


Vrni se na Sadje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Češnja
    Pripete datoteke Napisal/-a joco » 18 maj 2011, 18:07
    0 Odgovori
    9160 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a joco Poglej zadnji prispevek
    18 maj 2011, 18:07

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron