regrat

Sem spadajo recepti za izdelavo različnih zdravilnih pripravkov iz zdravilnih rastlin.

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

regrat

OdgovorNapisal/-a JELKA » 12 apr 2005, 13:59

Pozdravljeni
Sedaj je čas regrata pa bi vas prosila, če ima kdo kakšen recept za priravo regrata ali v vinu,alkoholu ali kot med ali ša kako drugače, ker vem da je zelo zdravilna cela rastlina.
Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 12 apr 2005, 14:57

http://www.aaunique.com/modules.php?nam ... e&artid=53

Tuki sem nekaj objavila. Priporočam recept za regratovo vino. Ne boš verjela, ampak lani mi je uspelo narediti šampanjec. No - uspelo mi je pokvariti vino in nastal je šampanjec :oops: . Pojma nimam kako, zato ne vem če mi bo letos poskus uspel.
Je pa bil čisto tapravi - zlate barve, z majhnimi mehurčki, ki so se vedno znova rojevali in zelo dobrega okusa. Človek ne bi rekel, da je iz regrata :wink:
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

regrat

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 13 apr 2005, 16:10

I. recept:Sirup iz regrata: 2 skodelici regratovih cvetov polijemo z 1 litrom vode in zavremo. Dodamo 1,5 kg sladkorja ter na majhnem ognju kuhamo, da se sladkor raztopi, dodamo še 6 žlic limoninega soka, dobre premešamo in še toplo nalijemo v kozarčke.
Če bi nam sirup slučajno zavrel dobimo iz njega šampanjec.

II. recept: v 1 liter vode dodamo 2 kg sladkorja, kuhamo tako dolgo, da se sladkor raztopi. Ohladimo dodamo 400 regratovih cvetov in kuhamo na majhnem ognju (ne sme vreti) še dodatnih 15 minut. Na koncu primešamo še 6 žlic limoninega soka. Še toplo nalijemo v kozarčke ali steklenice.

LP Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 03 maj 2005, 09:22

Bo že res, da je zdravilna cela rastlina. Jaz sicer običajno pripravljam sirup za sok iz regratovih cvetov (po podobnem receptu, kot zgoraj). Moji tašči pa je nekdo svetoval, naj žveči sveže nabrana stebla regrata, ker baje pomagajo pri težavah z žolčem. Očitno mora biti nekaj na tem, ker sicer ne bi vztrajala (tašča, seveda :wink: ), sploh glede na to, da so regratova stebla zelo grenka :? , pa še tisti beli mleček je v njih, ki nikakor ne more biti okusen. Je za poskusit, če ima kdo takšne težave.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a JELKA » 05 okt 2005, 12:54

Pinkpanter naredila sem regratovo vino po tvojem receptu vendar se mi zdi da bo šampanjec, ker sem eno steklenico odprla in so bili sami mehurčki na dnu pa neka gosta vsebina z okusom po kvasu. Zdaj pa nevem ali naj ga pretočim in kako , da ne bi bilo motne vsebine ali se je vseskupaj pokvarilo. Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 05 okt 2005, 13:16

Živjo Zmajevka

Ne vem kaj naj ti rečem. Poskusila sem samo enkrat - letos sem zamudila in mi je ves regrat odcvetel. Je pa res, da se moj "šampanjec" ni očistil do januarja. Šele takrat je dobil kristalno barvo in usedlino sem tudi jaz imela. :?
Mogoče si naredila isto kot jaz in si prehitro zadevo zaprla v steklenice, pa ni do konca prevrelo? :roll:

Koliko si pa naredila? Če imaš več steklenic, bi se mogoče splačalo počakat vsaj do decembra, pa takrat še eno odpri. Vino se mora namreč prečistiti. Navadno vino se večkrat pretoči ravno s tem namenom. Torej da se odstrani usedlina, da se vino prezrači...
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a JELKA » 05 okt 2005, 13:26

Sploh ne vem, šala sem po receptu in vino je lepo čisto če stoji primiru, ko pa ga ga odprem se peni in iz dna se dvigne gošča. Razmišljala sem že, da bi ga še enkrat precedila skozi gosto gazo ali pa pretočilo z kako cevko, da ne bi bilo vsedline,bom probala slabše ne more biti. Lp Jelka
JELKA
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 maj 2003, 08:19
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Kitty » 05 okt 2005, 13:51

JELKA je napisal/-a:Sploh ne vem, šala sem po receptu in vino je lepo čisto če stoji primiru, ko pa ga ga odprem se peni in iz dna se dvigne gošča. Razmišljala sem že, da bi ga še enkrat precedila skozi gosto gazo ali pa pretočilo z kako cevko, da ne bi bilo vsedline,bom probala slabše ne more biti. Lp Jelka


Če upoštevaš izkušnje s pravim vinom, bi bilo bolje, da pretočiš s cevko, ki ne bo segala v goščo.

Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a herbi » 08 apr 2008, 09:37

Pozdravljeni.
Zanima me ali kdo dela regrat na podoben način kot smrekove vršičke.

Jas bi letos prodala pa me zanima ali gredo celi cvetovi ali samo notranji del.
Ker kot vem pri medu gredo samo rumeni deli cvetov.


LP Alenka
herbi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 okt 2006, 13:53
Kraj: Dobrna

OdgovorNapisal/-a začetnica » 08 apr 2008, 14:01

Moja mama ga dela tako:

300 cvetov regrada in
2 litra vode naj ti vre 1/2 ure

vodo precediš indodaš

3,5 kilograma sladkorja in
in pustiš vreti še 2 uri,

nato dodaš

3limone.

l.p., Blanka
Pozdrav s Koroške!! Začetnica
začetnica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 09 mar 2008, 08:31
Kraj: slovenj gradec

OdgovorNapisal/-a pikec85 » 27 avg 2008, 12:49

pinkpanter je napisal/-a:http://www.aaunique.com/modules.php?name=Sections&sop=viewarticle&artid=53

Tuki sem nekaj objavila. Priporočam recept za regratovo vino. Ne boš verjela, ampak lani mi je uspelo narediti šampanjec. No - uspelo mi je pokvariti vino in nastal je šampanjec :oops: . Pojma nimam kako, zato ne vem če mi bo letos poskus uspel.
Je pa bil čisto tapravi - zlate barve, z majhnimi mehurčki, ki so se vedno znova rojevali in zelo dobrega okusa. Človek ne bi rekel, da je iz regrata :wink:


ojla, link zgoraj ne dela, se pa priporočam za recept ;)

lp
pikc
pikec85
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 27 avg 2008, 09:48
Kraj: NG

OdgovorNapisal/-a orhy » 18 apr 2009, 15:49

Ali letos niate nič nabirali regrata ?
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49


Vrni se na Recepti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron