Ratlinjak-mogoče dostopen vsakemu žepu

Nasveti pri izgradnji steklenikov in plastičnjakov.

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Ratlinjak-mogoče dostopen vsakemu žepu

OdgovorNapisal/-a cegiw » 30 mar 2010, 00:01

Pozdravljeni
sem nov na forumu,- kaj me je prineslo sem?
Pred dvema letoma sem se preselil na deželo in sem videl,da je v naravi najlepše , pričel sem gojiti nekatere rastline, katere so dobile potrebo po rastlinjaku. In tako sem pričel pred pol leta razvijati in načrtovati rastlinjak kateri bi bil dostopen za vsak žep- kvaliteten, masiven, funkcionalen in ugoden.
Glede na to, da že 15 let izdelujem in projektiram zimske vrtove mislim, da mi bo uspelo z vašo pomočjo, kajti vsaka kultura kot je paprika, pardižnik, rože,sukulente in kaktusi imajo svoje zahteve.
Zato če želite lahko skupaj z vašimi predlogi naredimo rastlinjak, kateri bi bil primeren za te zadeve.
Glede zasteklitev, zračenja in senčenja takšnjih objektov imam kar nekaj izkušenj in sem jih pripravljen vsak čas izmenjat
lep pozdrav
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

OdgovorNapisal/-a labia » 30 mar 2010, 06:30

ali lahko napišeš kaj več? Iz česa je ogrodje, kakšna je zasteklitev, zračenje, senčenje -metoda...orientacijska cena za recimo 10 m2 ali 20m2. samogradnja? itd
lp labia
labia
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 23 maj 2008, 08:04
Kraj: na dolenjskem

kratek opis rastlinjaka

OdgovorNapisal/-a cegiw » 30 mar 2010, 21:46

iz lastnih izkušen da se vsak od na upira različnim materialom sem koncepiral stvar na sledeče
podnožje ali talni del je vedno iz pocinkane konstrukcije; nadgradnje so pa tri
lesena - lepljenci
- pocinkana jeklena konstrukcija
in -Alu konstrukcija
v osnovi je mišljena kritina s polikarbonatnimi ploščami 10 mm
Zračenje je vzdolžno in križni kar pomeni da sta na obeh vertikalnih delih vrata in na strehi okna - dvižne lopute.
za nekaj doplačila pa bo možno imeti stensko cirkulacijo- to moram narisati, da bo lažje raumljivo- se pravi dotok svežega zuraka s spodnje strani kateri se pomika ob steni rastlinjaka proti oknu- prezračevalni loputi
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 31 mar 2010, 08:34

Lepo se sliši. Čakamo na kakšno slikco.
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

slikca

OdgovorNapisal/-a cegiw » 31 mar 2010, 22:06

slikca gor ali dol
ne gre to tako hitro kot bi spekel velikonočno potico za katero rabiš 3 ure - pa za potico je potrebno znanje ni samo recept je potrebna dolgoletna izkušenja.
tako, bo potrebno še malo počakati na _ recept rastlinjaka- , da še bo kdo podal kakšne dobre ali slabe izkušnje iz kupljeni rastlinjakov, saj bi želel narediti rastlinjak ko se šika
lp
cegiw
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

Kovačeva modrost

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 01 apr 2010, 09:11

Nekako v stilu: če bo špičasto, bodo vile, če bo ploščato pa lopata!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a herman » 02 apr 2010, 18:53

moj sesed ga je naredil kar iz okroglih cevi in po dolžini ga je zvezal s ploščatim železom.Čez pa je pokril s polivinilom, tako, da je spodnji 1 m v višino ločen, da se lahko zvije navzgor po celi dolžini na obeh straneh,kar služi za prezračevanje.spredaj in zadaj je naredil leseno konstreukcijo z vrati in čez napel polivinil.To je vse.Je pa res, da pozimi polivinil pospravi , da mu ga ne strga sneg-torej pozimi nima rastlinjaka.
herman
herman
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 02 apr 2010, 18:35
Kraj: CERKNO

OdgovorNapisal/-a spaceair » 02 apr 2010, 19:11

mi smo skupaj zbili podobnega z leseno konstrukcijo iz lesa doma,čez polivinil in to je to raste lepo,imamo vrata naproti pa malce večje okno katerega ob večji vročini odprem
Uporabniški avatar
spaceair
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 13 feb 2010, 10:36

poceni in enostavno

OdgovorNapisal/-a cegiw » 02 apr 2010, 19:59

poceni in enostavno

Najcenejša varianta je res, da uporabiš ves gradbeni material, ki ti je ostal po gradnji ali si ga nekje hranil.
Drugače pa je najenostavnejša varianta da nabaviš ali odtujiš kakšno betonsko mrežo 2 x 6 m, jo postaviš v polkrog in napneš preko malo močnejšo PVC folijo.
Je pa to rešitev za letni čas in zelo nevarna stvar za močne vetrne sunke.
Če nimaš dveh levih rok je možno zelo poceni izdelati kar dober rastlinjak. Konstrukcijo iz štaflov 5x8 cm Kritino in stensko zasteklitev pa iz polikarbonatnih plošč, Kar pomeni da je rastlinjak obdan z toploto izolativnimi ploščami in je v zgodnjih spomladanskih in poznih jesenskih dnevih zelo dobro izoliran na nočne ohladitve – res, da je nekoliko večja investicija je pa tudi kvaliteta.
Za zračenje se naredijo okna oz. okvirji na tečaje in spodaj se vstavijo termo teleskopi, kateri na internetu tudi ne stanejo več premoženje ( ca 25 € )
Jaz nabavljam polikarbonatne plošče pri podjetju Termotom – na spletu imajo vse podatke
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

guru

OdgovorNapisal/-a cegiw » 02 apr 2010, 21:04

guru namesto potice naj bo ena skica
zdravo guru,
ker sem videl da si želčen skic rastlinjakov in letos nimam časa, da spečem potico ti pšiljam namesto nje eno izmed variant rastlinjaka.
ta varianta je zelo zanimiva saj je možna samostoječa ali pa naslonjena na obstoječo zgradbo, kar pomeni da si prihraniš višji del rastlinjaka in možno je direktno gretje iz hiže - popolni rastlinjak poleti in pozimi


mi je zelo žal ampak ne znam prilepiti skic poskusil bom na tvoj naslov
lp
cegiw
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

OdgovorNapisal/-a dinksi » 02 apr 2010, 21:44

Pozdravljeni.

Sam že dolgo iščem te termo teleskope po zmerni ceni. V poštev bi mi prišli ob sončnih dnevih, ko temperatura, čeprav pozimi, preveč naraste.
Kaj lahko podaš kakšen link??

Imam pa toplogredo lastne izdelave iz železnih profilov in stekla. Zgoraj je steklo z železno mrežico ob straneh pa navadno. Uporabljam jo za prezimizev kaktusov. Nisem pa zadovoljen s steklom, ker se pozimi na njemu zbira preveč kondenza. Sigurno bi bil bolši večslojni leksan.
Mogoče veš tudi cene leskana, ker v Merkuju je še vedno predrag.
Za ogrevanje uporabljam ventilatorsko pečico vezano preko termostata.

L.p.
Dinksi
dinksi
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 27 jan 2008, 11:41
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a cegiw » 02 apr 2010, 22:05

Večslojne plošče
na trgu je kar nekaj podjetij ki izdelujejo večslojne polikarbonatne plošče- vendar je treba paziti saj kot je na vsakemtrgu je nekaj prevarantov.
glede na to, da že 15 let delam s temi zadevami kopujem samo Lexan plošče od proizvajalva General Electric, kajti oni stojijo zadaj za kvaliteto
V dodatku sem napisal nekaj prednosti teh plošč- so še debelejše in bolj izolativne vendar jer vprašanje cene -
za vprašanja sem na raZPOLAGO

in lahko podam nekaj cen - cene so brez davka!
velikosti plošč so 2100 x 6000mm, 1250 x 6000 mm 1250x 7000mm
6 mm enokomorna 9,5 €/m2
10 mm dvokomorna 12,4 €/ m2
16 mm trokomorna 19,7 €/ m2
Zaključni U profil 1,5 € / m
Zaključni lepilni trak 0,70 € / m

Pravilno zapiranje plošč
čez čas trak odlepi ali pa pride do kondenziranja znotraj plošč. Prav zaradi tega so izdelali zaključne pvc ali alu profili U in U z odkapnikom. Vender kot rečeno trgovci nimajo pojma in prodajajo ker morajo.
Zgoraj se zalepi Alu trak brer odprtin in se natakne U profil; spodaj se zalepi Alu trak z luknjicami in se natakne U ali U z odkapnikom.
Prehod ali Alu profila ali pvc profila na ploščo se mora prečno zasilikonizirati zaradi termičnih gibanj in premika ledu-snega - po plošči.
Naslednji problem je kakšen silikon uporabiti? Pred 15 leti sem imel možnost, da najdem silikon kateri drži na polikarbonatnih ploščah, saj če vzameš navaden silikon, je bolje da vzameš zvičilni gumi.
Kot nasvet iz lastnih izkušen je za LEXAn plošče orginal General Electrix silikon, nato je silikon SIKA in na koncu EGO- katerega jaz uporabljam.
To je silikon s katerim silikoniram vse stršne - steklene spoje na zimskih vrtovih in je zame - tudi cenovo -zakon
cegiw
cegiw
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 29 mar 2010, 23:21
Kraj: okolica Maribora

OdgovorNapisal/-a MancaR » 08 apr 2010, 10:41

Kogar bi zanimal nakup rastlinjaka 360x260, z debelino leksana 10mm, ki ga je potrebno najprej demontirati naj mi piše na mail mancek@gmail.com

Tukaj lahko vidite rastlinjak http://kofetkanje.blogspot.com/search/label/rastlinjak

Star je 2 leti, kupljen v Bauhausu, namenjen je bil prezimovanju kaktusov.

Lp Manca
MancaR
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 04 jan 2010, 14:48
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a orhy » 08 apr 2010, 16:42

MancaR je napisal/-a:Tukaj lahko vidite rastlinjak http://kofetkanje.blogspot.com/search/label/rastlinjak

Star je 2 leti, kupljen v Bauhausu, namenjen je bil prezimovanju kaktusov.

Lp Manca


In kakšna je cena takšnega rastlinjaka?
Slika
Uporabniški avatar
orhy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 135
Pridružen: 24 apr 2008, 10:49

OdgovorNapisal/-a Simona K. » 08 apr 2010, 20:05

Čao,

tudi mene zanima okvirna cena rastlinjaka (oz. mojo sosedo), če lahko zaupaš. Lahko tudi na ZS.
Bodeč pozdravček, Simona!
Simona K.
Expert
Expert
 
Prispevkov: 108
Pridružen: 28 maj 2006, 11:04

Re: Ratlinjak-mogoče dostopen vsakemu žepu

OdgovorNapisal/-a FlowerMan » 20 sep 2010, 21:33

hey. Tudi mene zanima če je še aktualna prodaja rastlinjaka. Če pa ne, bi se pa pridružil samogradnji. V tem letu sem nameraval se pridružiti raznim razpisom v občini za sofinanciranje itd... A sem žal ugotovil, da je stvar lažja če rastlinjak že stoji, ter dobiš do 80% sredstev nazaj (v bistvu imam naštudiran sistem samooskrbe, rastlinjak je pač največji strošek)... No kakor koli že načrt je, da izdelam, kupim (še ne vem kaj se bolj splača), zimski rastlinjak/steklenjak velikosti nekje 7m x 4m x 3m (dolžina x širina x višina). Za sam rastlinjak je potrebno gradbeno dovoljenje. Ja prav ste slišali v preljubi birokratski državi je potrebno prositi državo za prav vse. Vsaj jaz ga rabim ker bom sodeloval v razpisih in mora biti vse po pikici zakona.

Izrezek z zakonika enostavnih objektih:

Za gradnjo nezahtevnega objekta je treba pridobiti gradbeno dovoljenje za gradnjo nezahtevnega
objekta, ki se izda v skrajšanem ugotovitvenem postopku (v roku 30 dni od popolne vloge), na podlagi
dolocenih prikazov in prerezov objekta, ki jih lahko izdela investitor. Po navedeni uredbi je rastlinjak
nezahteven objekt, ce je to nadkrit, zaprt, enoetažen in pritlicen objekt za gojenje rastlin, ki ima lahko
montažno in prosojno plasticno ali stekleno kritino na montažni konstrukciji, postavljeni na montažne
tockovne temelje ter prosojne stranske stene, kar se po prenehanju gojenja kmetijskih rastlin lahko
odstrani, tako da na zemljišcu ni sledov takega objekta in je višina tocke najvec 3 m, merjeno od
najnižje tocke objekta, katerega streha je hkrati strop nad prostorom.



Za te rastlinjake pa ni potrebno dovoljenje:

Trenutno ne najdem točnega dokumenta, lahko pa povzamem, da govori o manjših rastlinjakih, ki so narejeni z lokov, ter pokriti s folijo. Mednje sodijo tudi rastlinjaki manjši od 10m2 ter nižji od mislim da 3m.

Skratka to je bilo s strani preljube države.

Da pa se vrnem k mojemu projektu. Narejeno imam že grobo skico.

-->Slika

Če se sprašujete kaj imam v rastlinjaku, to so rastna korita, ter na sredini ter pod zemljo ribnik. Temu sistemu pa se reče s tujko aquaponika. Slovensko ime pa bi lahko bilo hmm.... ribje vrtnarjenje? No kakor koli že če vas zanima kaj to je lahko odprem novo temo da ne bom predolg tukaj......


Kaj menite o tem. Imate kakšne nasvete kje kupiti tem dimenzijam podoben rastlinja, ter kako se lotiti dela samostojno. Sem kar vešč z rokami. Sem si že ogledoval varilni aparat. Sem pa bolj domač z lesom.
Realnost je zgolj bitka argumentov med opazovanim ter opazovalcem.
(Made by Me)
FlowerMan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 24 maj 2010, 16:17
Kraj: Okolica Maribora

Re: Ratlinjak-mogoče dostopen vsakemu žepu

OdgovorNapisal/-a tomo_sust » 21 okt 2010, 10:29

pozdravljeni!
tudi sam sem se podal v izdelavo rastlinjaka.
za kritino sem se odločil za pleksi širine 140cm. dolžino bom sam rezal po potrebi saj je pleksi zvit v role.
zanima me če kdo izmed vas ve z čim je najlažje rezati takšne materjale? pravtako se še odločam kako naj spojim plošče med sabo z silikonom ali kakšnimi drugimi zadevami-recimo kakšnim plehom in vijaki?
ogrodje bo kovinsko ali bo dovolj če je v razmaku 140cm (širina plošč) ali bi moral tudi vmes kdaj pa kdaj postaviti ogrodje?
naj povem še da bo rastlinjak 4mx8m!

LP
tomo_sust
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 21 okt 2010, 10:19

Re: Ratlinjak-mogoče dostopen vsakemu žepu

OdgovorNapisal/-a AlexZ » 06 jun 2012, 10:34

Pozdravljeni!

Smo skupina ljudi, ki smo skupaj s kemtom začeli partnersko kmetovanje po franskokem modelu. Trenutno smo v prvem letu in bi si radi za naslednje priskrbeli rastlinjak, da bi si zagotovili celoletno oskrbo z zelenjavo.

Radi bi si postavili rastlinjak 30m dolg, 2m visok, 5m širok. Denarja ni veliko, a imamo kar nekja pridnih rok. Zanima nas kakšne so naše možnosti. Razmišljamo o varianti, kjer bi čim več dela, izdelave postorili sami.

A ima mogoče kdo pregled nad cenami materialov, konstrukcij. Razmišljali so o leseni konstrukciji, a nismo prepričani, če je to najcenejša varianta in če se splača napram preostalim opcijam npr. kovinske konstrukcije. Kakšne so vaše izkušnje?

Potrebovali pa bi tudi en soliden načrt, da se nam zadeva ne bo zrušila. A ste si vi načrte izdelali sami ali ste poiskali pomoč?

Trenutno razmišljamo o preprostem rastlinjaku - konstrukcija na katero je pritrjena folja, brez oken in prezračevalnih sistemov. Cene na trgu so za rastlinjak, naše želene dimenzije, zelo zelo visoke. Zanima nas, če si lahko naredimo takega, ki bo dostopen našemu žepu.
AlexZ
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 06 jun 2012, 10:05


Vrni se na Rastlinjaki

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost