Katero zemljo za kaktuse priporočate

Vsi pripomočki, potrebni za pravilno in uspešno vzgojo sobnih rastlin(Lončki, zemlja, pesek, podstavki, ...).

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Katero zemljo za kaktuse priporočate

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 jun 2003, 22:19

Moram kupiti zemljo za presajanje kaktusov. Katero mi priporočate?
:?: :roll: :?:
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a tomih » 03 jun 2003, 15:08

Kupite jo lahko v Specializiranem centru za eksotične rastline v Ljubljani, Jarnikova 6.

Pri <a href="http://www.hrovatin.com">Hrovatin exotica</a> izdelujemo posebno mešanico zemlje za kaktuse.

Tomi
Uporabniški avatar
tomih
Rastline.com Admin
Rastline.com Admin
 
Prispevkov: 163
Slike: 16
Pridružen: 07 apr 2003, 00:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 jun 2003, 22:47

Yo. Saj se mi je zdelo, da se pri hrovatinu to dobi. Samo problem je, da nisem iz LJ. Bolj dosegljivi mi je SV konec. Recimo katero firmo bi priporocali (cvetal, ....)

Pa dajmo se tikat, ane?

LP
BoGo
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 09 jul 2003, 21:52

Po moje je vsaka zemlja, ki jo kupš v trgovini dobra. Js mam eno Nemško, pa ne vem firme zdajle na pamet.
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a BoGo » 09 jul 2003, 22:35

Katika, ne boš verjela, kako se zemlja razlikuje. No vsaj po lastnostih oz. kako bi temu rekel - izgledu in otipu. Npr. cvetal mi ni preveč posrečen, ker se zemlja nekako po zalivanju skrči ali kaj in razpoka vrhnja plast in tudi odstopi od robov lončka. Ne bi rad šinfal, mogoče pa je po kvaliteti zelo dobra. Imam pa tudi jaz še neko nemško. Pa še neko, imenovano Mexana sem zasledil, pa še eno v Mercatorjevem vrtnem centru. Me zelo mika, da bi vzel to, pa seveda tudi od Hrovatina in naredil en primerjalni test zemlje. Seveda bi test trajal, a bi po mojem dal odgovor.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Zemlja za kaktuse

OdgovorNapisal/-a izi » 28 jul 2003, 11:19

Jaz jih ponavadi zmešam. Najboljša je Compo, ki jo imajo v Bauhausu in je seveda precej draga. Potem kupim še kakšno drugo, cenejšo, dodam še enkrat toliko ali še več mineralnih dodatkov. Uporabljam vermikulit (cca 1800 SIT za 100 l), perlit ista cena in plovčev drobir (pumice-angleško, biemskies-nemško) ista cena za 50 l. Prva dva dobiš pri nas v večjih vrtnarskih centrih (Humko, Dornik Črna vas). Mislim da je Humko tudi v Prekmurju, slednjega grem iskat v Trst in ga pripeljem kakih 5 vreč, tako da je za eno sezono.
Mogoče bi s povpraševanjem lahko animirali naše uvoznike, da bi ga začeli uvažati. Zunaj zelo veliko delajo s plovcem in lavalitom.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 28 jul 2003, 15:32

Dobila sem v dar par kaktusov in gospa, od katere sem jih dobila je z vse rožice očitno uporabljala isto zemljo. Zanima me ali je nujno, da jih presadim ali velike škode ne more biti če jih pustim na miru?

LP, Urša
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Preajanje

OdgovorNapisal/-a izi » 28 jul 2003, 15:51

Običajno vse rastline presadim, da vidim, kaj se nahaja v koreninah.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a tomih » 28 jul 2003, 16:54

BoGo in ostali!
Ja, tikat. Sam jest včasih nekak pozabim preklopit, tko da mi ne zamerit, če kdaj onikam.

Sam sem drugače bolj privžen tikanju. Bom zgleda moral najdet en nov preklopnik, ki bo to bolj spontano delal. :wink:

T.
Uporabniški avatar
tomih
Rastline.com Admin
Rastline.com Admin
 
Prispevkov: 163
Slike: 16
Pridružen: 07 apr 2003, 00:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 28 jul 2003, 20:19

Še dobro da sem vse rastlinice presadila! Ali je kdo že kdaj videl v prsti pri kaktusu deževnika? No, jaz sem! Zemlja je bila pa bolj samo blato kot pa kaj drugega.

LP, Urša
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 jul 2003, 13:37

No, jaz sem preizkusil do sedaj tri zemlje. Na žalost še nisem imel priložnosti iti v Ljubljano in pri Hrovatinu kupiti vašo mešanico. :cry:

Preizkusil sem cvetalov substrat, Compo Kacteen (ali nekaj takega) in pa Mexana. Upam, da ne bom delal slabe reklame, potem te prosim, Tomi, da zbrišeš post, če si tega mnenja, a Cvetal se mi je zameril, saj sicer je lepo črn in verjetno zelo poln hranilnih snovi, vendar pa se mi je že po zalivanju ali dveh zemlja čisto sprijela in nato čez dan ali dva popokala. Tako je vedno, ko sem kaktus zalil, voda stekla skozi razpoke mimo korenin in kaktus ni dobil nič od tega.

Compo Kakteen je že boljši, vendar je zelo peščen in imam močen občutek, da se mora uporabljati pogosto v kombinaciji z njihovim gnojilom, drugače pa je dokaj dober, mojim kaktusom se dopade :)

Mexana pa je tudi precej dobra, vsaj prve izkušnje z njo, edino malo prevelike delce ima notri za moje pojme in je težje posaditi majhno rastlino. Drugače pa lepo prepušča vodo, a ne preveč. Sicer jo uporabljamo komaj malo cajta, tako da ne vem.

Kakšne so pa kaj vaše izkušnje? Najverjetneje bo res treba k Hrovatinu po en velik paket zemlje. Upam, da vaša zemlja povzema prednosti zgoraj opisanih in izpušča njihove slabosti :)

Se vidimo v centru (ne vem še točno kdaj :))
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Zemlja

OdgovorNapisal/-a izi » 29 jul 2003, 14:37

BoGo,
Mexana je tudi v redu, samo Compo je boljša. Zmešaj Compo z našo zemljo, dodaj malo minerlnega dodatka. Lahko enako količino kot zemlje ali še več, pa bo dobro. Compo ni nič preveč peščena, raje še premalo. Če so notri kakšni večji delci je prav dobro, ker po mojem mnenju rahlja prst.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 09 okt 2003, 09:29

Kaj pa Florabella? (Kakteenerde mit hohen Mineralanteil). Na sprednji strani je slika dveh grusonov. Baje je to priznana znamka.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

Prvič slišim

OdgovorNapisal/-a izi » 09 okt 2003, 11:38

Poznam samo Bella flora, mreža trgovin z rožami v Avstriji. Najboljša je Composana, vendar ni poceni. Malo jo je treba osiromašiti. Brez problema se da notri 50% mineralnega dodatka.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 09 okt 2003, 13:05

To zemljo proizvaja v Nemčiji Klasmann-Deilmann. Je bogata z mineralnimi snovmi, pa tudi delež dušika in pH vrednost sta v okviru predpisanega. To pa ustreza tudi pravilu: Kaktus lepo cveti, če je dovolj star, če je dobra klima in če je dobro nahranjen. zlasti slednje. Zato komaj čakam naslednje pomladi in upam na obilnejše cvetenje.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 10 okt 2003, 10:16

Izi, kakšen pa je ta mineralni dodatek oz. kje se dobi?
Pa še drugo vprašanje: ali je prehudo za kaktuse, če zemlja ni osiromašena? Še preden smo sploh načeli to temo, sem nekaj kaktusov presadil v to zemljo, pa mi prelepo rastejo.

Naj pa pokomentiram cvetal: slabo, slabo. Kaktusi, presajeni v cvetal so mi to leto najslabše rasli. Mogoče zato, ker se je povsem skupaj sprijel in razpokal, pa voda dostikrat gre samo skozi in se slabo namoči. Mogoče bi mu dobro bilo primešati kaj peska naslednjič :?:
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Mineralni dodatek

OdgovorNapisal/-a izi » 10 okt 2003, 23:05

Kremenčev pesek, perlit, plovec, ...

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Tron » 09 maj 2005, 11:02

Kaj gdo ve kakšna je zemlja FITO italjanska?Če je kaj vredna?
Tron
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 23 apr 2005, 15:02


Vrni se na Pripomočki za vzgojo sobnih rastlin

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost