glineni lončki

Vsi pripomočki, potrebni za pravilno in uspešno vzgojo sobnih rastlin(Lončki, zemlja, pesek, podstavki, ...).

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

glineni lončki

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 08 apr 2005, 12:16

Po nasvetu vrtnarja že kakšni dve leti namesto plastičnih lončkov za sobne rastline (pa tudi nekatere balkonske) uporabljam glinene lončke. Kot so mi povedali, so veliko bolj primerni, saj ob zalivanju vežejo nase vodo in jo potem počasi oddajajo, poleg tega so naravni in razgradljivi, pa še lepi so. No, vsaj prvih nekaj mesecev. Po nekaj zalivanjih oziroma natančneje po namakanju loncev v vodo, ker se tako zemlja in glina najbolje napijeta, se namreč začne na zunanji strani nabirati vodni kamen, ki ne deluje nič kaj lepo. Seveda za zalivanje uporabljam postano vodo (torej ne direktno iz pipe), ki pa je očitno še vedno zelo trda. Mi lahko kdo svetuje, kako bi lahko preprečila nastajanje teh belih lis? Vesela bom tudi kakšnih drugih (dobrih ali slabih) izkušenj pri uporabi glinastih lončkov.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 18 maj 2005, 01:21

Ojla,

to belo naj bi bila sol, ki se luzi iz gline in zemlje (mislim da ni vodni kamen). Narest pa se ne da nic, saj ce bos lonce z cim premazala ( recimo laneno olje) bodo izgubili svoje pozitivne lastnosti-ne bodo vec porozni in ne bodo oddajali niti sprejemali vodo. Vzemi to kot patino, ki jim samo polepsa zunanjost :wink: .
Lahko pa poskusis in jih premazas z jogurtom in se bo mogoce ob primerni vlagi naredil cez njih mah.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Pripomočki za vzgojo sobnih rastlin

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost