Gnitje Buiningija

Diskusija o kaktusih in sukulentah (sočnicah). Kako kaktuse in sukulente vzgajamo, presajamo, gnojimo, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

Gnitje Buiningija

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 27 avg 2004, 10:57

Kako je možno, da sredi poletja zgnije kaktus kot je Parodija (Notokaktus) Buiningi, saj je znano, da Notokaktusi niso toliko občutljivi na vodo. Kaktus je bil zalivan tako kot ostali, vsako nedeljo v mesecu Avgustu. Ostali notokaktusi kar pokajo od zdravja. Kaktus je bil kupljen spomladi v Celovcu. Ali je možno, da sem imel smolo pri nakupu? Ali mogoče Buiningi zahteva drugačno nego?
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a sandi » 27 avg 2004, 17:45

Hojla, Si prepričan, da je zgnil? Meni je zdaj poleti propadel kaktus Astrophytum myriostigma, ki ni bil zalit tri tedne. Zgledalo je kot da je segnil , ker se je kar skupaj sesedel. Potem pa sem pogledaj od bližje in sem ugotovil, da so ga od znotraj pojedli nekakšni črvi. Črvi so bili še noter.
Tako da je mogoče to kar se je zgodilo tvojemu kaktusu.

Sandi
Naj cvetijo Kaktusi!
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

Zalivanje in gnitje

OdgovorNapisal/-a izi » 27 avg 2004, 20:16

Mislim da smo na forumu že večkrat povedali, da imajo skoraj vsi kaktusi avgusta kratko pavzo v rasti. Ko je namreč v naravi najbolj vroče ne rastejo in šparajo vodo za boljše čase. Če mu v ta huj vročini vsiliš vodo, ni najbolj za njih.

Mi Gorenci smo malo bolj vohrni, pa avgusta malo manj zalivamo.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 29 avg 2004, 18:55

Ojla Poldi,

tud moja dva Bunjingija (oba sta februarja cvetela),pa se nikakor nočta napet in pokazat kako sta zdrava.
Dvakrat sem jima že pregledala korenine in jih očistila, jima zamenjala prst, ju pognojila, sedaj pa sem ju pustila brez vode in ju tud pogledam ne :roll: - sama sta si kriva kaj me pa nočta ubogat, bosta že vidla koga bosta sesala.
Po moje sem ju čez zimo preveč izsušila in med cvetenjem sta se preveč izčrpala, no enmu sem tud ene par korenin skurla :oops: (prekmalu sem preveč zalila), tako da ni čudn da počivata.
Poldi, vzemi jih iz lončka in preveri stanje korenin, mogoče boš našel vzrok, če že ni prepozno :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 30 avg 2004, 07:48

Prepozno!
Po mojem je veliko kriv pesek. Pesek namreč zastira pogled oz. zakriva stik z zemljo. Tako sem zalival na pamet, ne da bi se prepričal, ali se je zemlja osušila od prejšnega tedna ali ne. Tako se je lahko zgodilo, da sem še neosušenega še enkrat zalil - posledica gnitje. Ni bilo črvov. Ko sem ga hotel vzeti iz zemlje, je preprosto odpadel brez korenin, tako da reševanje kaktusa Buiningija ni bila več možna.
Hvala vsem za odgovore, vsaka šola pač tudi nekaj stane.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 06 sep 2004, 11:52

OJLA!!!

Smo pogruntal kaj je bilo narobe. To se zgodi, če je kaktus dobro zalit in stoji moker na prehladnem mestu, še zlasti ponoči in zjutraj. Očitno sem pozabil na ljubljansko jutranjo meglo. Jasno na gorenjskem megle nimajo, zato tudi verjetno nimajo teh problemov.

No pa še ena slikca kako je počrnel. To je eksplicitni znak zgoraj omenjenega.
Poldi
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 13 sep 2004, 13:18

Ojla Poldi,

jaz imam na vrhu zelo malo peska da sonce ne pripeka tolk na zemljo. Ampak vedno imam v vsakem loncku nekaj nepokrite zemlje da lahko malo vidim kaj se dogaja pod peskom. Ko sem imel popolnoma pokrite s peskom se mi je dogajalo isto kot tebi.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 13 sep 2004, 15:22

Ojla cyberman,

Ne boš verjel, ampak pomembno je tudi kako si posadil oziroma od vrste zemle. Lahko posadiš prepustno ali manj prepustno, kar zavisi od več dejavnikov predvsem pa od mešanice zemlje. Tudi če je zemlja preveč zatlačena in zbita v lončku je manj prepustna in se vlaga dalj časa zadržuje v lončku. To velja še zlasti za okrogle lončke. Okrogli lončki so pregloboki, zato počasi prehajam na kvadratne. Opazil sem tudi pri drugih kaktusih, da je zemlja pri dnu mokra še od zalivanja iz prejšnega tedna. Ti se zdaj sušijo na toplem.
Poldi
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cyberman » 14 sep 2004, 10:33

Ja seveda je odvisno od zemlje. Kaka šota se sploh čisto izsuši in je ne namočiš več pa da se na glavo postaviš. Perlit in malo kremenčevega peska se kar obneseta da zemlja ni preveč zbita.
POleg tega imam jaz v vsakem lončku za slab prst peska na dnu, da mi kaktusi slučajno ne "obsedijo" v vodi ki se vedno zadržuje na dnu.
Aleš
cyberman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 196
Pridružen: 07 maj 2003, 12:38
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 14 sep 2004, 12:42

No vidiš, zato je Buiningi zgnil. Sem že naročil novega iz tujine :D
Upam, da bom imel s tem več sreče. Mogoče pa mi bo Klavdija zrihtala kakšnega po sindikalni ceni.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 14 sep 2004, 14:24

Ojla Poldi,

danes zjutraj sem en lep primerek videla v ta novem Merkurju v BTC-ju.
Če pa si mislil na moje 3 (mam še enga novega) se pa nikoli ne ve :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 16 sep 2004, 14:38

Hojla!

Se bom kar semle priključila s svojim 'problemom'.

Vsi moji Echinocereusi so MEHKI na otip. Sem se ustrašila, da gnijejo in sem enega prerezala. Imel je čisto lepo meso in ni bilo nobenih znakov gnitja. Se je pa, ko se je sušil, osrednji žilni del skrčil za 2 cm. Kar luknja je ratala glede na zunanji rob.

Poldi, vem da si se ti vrgel na Echinose pa te sedaj vprašam ali se ti je zgodilo kaj podobnega oz. kaj bi lahko bilo narobe. Jih pa odkar je ponoči veliko vlage in mraza ne zalivam. Avgusta sem jih pa 2x čist malo.

Lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 16 sep 2004, 15:13

Oj, oj, Manca,

vidim, da si zelo hitra z nožem. Zdrav kaktus si prerezela z nožem. A ne veš tega, da imajo vsi Echinocereusi mehko steblo in so mehki na otip. Nič ni narobe.

Ko si ga prerezala, bi ga morala takoj obrezati še ob robu, da se ne bi naredila tako velika luknja.

Zalivanje:
Kot je bilo že enkrat povedano: Če hočemo, da Echinocereusi drugo leto spet cvetijo, jih v avgustu "skoraj nič" ne zalivamo. Echinocereusi se ne bojijo preveč mraza, saj so baje celo nekateri zimsko trdni. Važno je le, da takrat, ko so zaliti niso na hladnem.
Še navodilo Zvoneta Rovška:
Tip vzgoje: Echinocactus; rastišče: zelo vroče stepe, gorovja in zmerno hladna področja. Gojenje poleti v rastlinjaku ali na prostem, zelo vroče, 10-50 °C, zračno in zelo sončno, zalivanje v sezoni največ enkrat tedensko. Prezimovanje v popolnoma suhem in zmerno hladnem prostoru -5 do +8 °C. Tla peščeno ilovnata, lahko apnenčasta, zalivanje minimalno. Cepljenje ni potrebno; setev poleti v pladenj, potrebno obilno zračenje sejancev. Gojenje na prostem zelo uspešno od aprila do začetka novembra, zaščiteni pred dežjem; v zelo vlažni jeseni jih prenesemo v zimski prostor bolj zgodaj, sicer dobijo rdečkaste pege.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a manca1 » 16 sep 2004, 22:14

Sej ga nisem prerezala samo zato ker je bil mehek, ampak ker je bil ob vznožju nekam čudno rjav in potem sem se ustrašila: mehko telo, nad koreninami rjavo ... ajoj meni kaktus gnije :shock: . Potem sem začela šlatat še ostale, ki so bili tudi mehki in potem se mi je zdelo čudno.

Drugače pa priznam, da nisem vedela, da so Echinocereusi mehki. Ko sem jih dobila so bili lepo napeti. :lol:

Tlk je bil mehek, da se ni dalo obrezat ob strani. Pa tolk se ni še noben prerezan kaktus v sredini skrčil :!: Razlike je za 2 cm!!!

lp Manca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

Echinocereus

OdgovorNapisal/-a izi » 17 sep 2004, 21:12

Manca, čudno da ni otrdel, ko si ga šlatala.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Jure » 17 sep 2004, 22:44

Manca, tudi jaz se čudim.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a manca1 » 18 sep 2004, 10:09

Dobro, da sta mi dala idejo! Namesto gnojila raztopim v vodi viagro pa zalijem :idea: Sigurno ne bojo več mehki :!:

Lp Manca


P.S. Izi, Jure: PACKA!!!
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Jure » 18 sep 2004, 20:05

Potem sem začela šlatat še ostale, ki so bili tudi mehki in potem se mi je zdelo čudno.

Zakaj sem packa? To nisem jaz počel, jaz se samo čudim.
Tlk je bil mehek...Razlike je za 2 cm!!!
. A sem to jaz napisal?
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

Packa

OdgovorNapisal/-a izi » 18 sep 2004, 22:17

Priznam, da sem packa spregledal. Ne vem zakaj bi bila packa. Jaz sem mislil na kaktuse na kaj pa ti Manca.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

Re: Echinocereus

OdgovorNapisal/-a manca1 » 19 sep 2004, 13:37

izi je napisal/-a:Manca, čudno da ni otrdel, ko si ga šlatala.


Če se nanaša tole na kaktus me prosim razsvetli: Od kdaj kaktusi otrdijo zaradi šlatanja? :shock:

Lp Manca, ki ne menca
manca1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 181
Pridružen: 07 maj 2003, 22:31
Kraj: Medvode

Naslednja

Vrni se na Kaktusi in sukulente

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron