zimski grah

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

zimski grah

OdgovorNapisal/-a midwife » 15 okt 2007, 07:33

Pozdravljeni!

Kot začetnica (letos imam prvič svoj vrt 8) ), bi vas rada vprašala, če ima kdo izkušnje s sajenjem zimske sorte graha? Prihajam namreč iz gorenjskih koncev in sem malo skeptična, kako bodo mlade rastlinice preživele našo zimo?
V navodilu piše, da se seme seje v oktobru in novembru, pridelek pa naj bi bil nekje v aprilu. Pomislila sem, da so lahko navodila na vrečici dokaj splošna, kar pomeni, da ne velja enako za primorsko oz. gorenjsko regijo... :?
Lepo prosim za kakšen predlog in nasvet, če je sploh smiselno saditi v tem času, ter če že, kako naj za rastlino skrbim prek zime (mladim poganjkom bo verjetno pod zastirko in morebitnim kupom snega dovolj toplo za preživetje, večja rastlina s stroki pa najbrž ne potrebuje posebne zaščite, razen mogoče smrekovih vej? Naj še omenim, da se "grah" uživa s stroki vred... ) mljask :lol:

Hvala zaenkrat ter lep pozdrav!
midwife
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 15 okt 2007, 06:14

OdgovorNapisal/-a nadina » 16 okt 2007, 11:12

Kakšne sorte pa je tale tvoj grah, ki se ga je celega z lupino vred?
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a muha » 16 okt 2007, 15:33

Prvič slišim za zimski grah. Kje si pa dobila seme?
Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a midwife » 22 okt 2007, 01:50

Zdravo, se opravičujem ker sem tako pozna z odgovorom!

Grah se imenuje "Angleški ljubimec", visok je med 100-160cm, sladke in okusne stroke naj bi uživali cele, sadi se ga pa v oktobru in novembru, ter od februarja do maja. Prvi pridelek naj bi bil aprila... Ne vem, če se mu reče zimski grah, no, to je moja izjava :), nisem še slišala, da bi se karkoli lahko sadilo na začetku zime...jaz ga bom definitivno posadila spomladi, seme sem pa kupila v Merkurju.

Lep pozdrav!
midwife
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 15 okt 2007, 06:14

OdgovorNapisal/-a muha » 22 okt 2007, 05:53

Daj kljub temu za poskus ene par semenc vtakni sedaj v zemljo. Če ne probaš, ne veš :wink:. Mogoče ga bom poiskala celo sama.
Višina je pa malce zoprna, imela sem že precej težav z grahom telefon, ki se mi je vedno povesil, ne glede na to, kako močno sem napela mrežo :twisted: . Tako, da sem na koncu presedlala kar na mali provansalec. Ampak pri tem tvojem me pa mika, ker je tako zgodaj zrel, ko ni še ničesar drugega od te vrste zelenjave.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a tinko » 22 okt 2007, 09:07

Na Primorskem grah sadijo že zelo zgodaj spomladi, še v koledarski zimi. Predvsem je to odvisno, kako mila je zima, in lege njive. Na južni strani je vegetacija 14 dni prej kot na severno stran obrnjene njive. Zdi se mi, da hrah kali že pri +5°C. Rastlina ni tako in občutljiva, kot na videz izgleda. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a nadina » 13 nov 2007, 14:08

Na Primorskem (Obala) se ga sadi okrog 25. decembra ....
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a nadina » 15 dec 2007, 10:40

Se popravljam - menda na 13. decembra ....
Vse dobro
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Nova » 19 feb 2009, 11:24

Ker je moje vprašanje podobno gornjemu pisanju, bom kar tu postavila vprašanje.

Iščem seme za grah, ki se ga pripravlja v stročji obliki. Seveda, uporablja se ga, ko je še mlad in zrna so komaj vidna. Nekoč sem slišala, da se mu reče "sladek grah".

Ali se pri nas dobi seme za ta grah? Kako se mu reče oziroma katere sorte so primerne za pripravo celega z lupino vred?
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pepe » 19 feb 2009, 12:17

Mislim, da sem ga lani videl v semenarni, ne spomnim pa se imena sorte. Jaz sem tudi enkrat pred leti posadil stročji grah, pa nisem bil preveč zadovoljen. Zrasel mi je previsoko in se povesil, pa tudi pridelek je bil zelo skromen. Poleg tega je treba paziti in ga pobirati redno, ker stari stroki postanejo nitasti. Tako da ostajam pri klasičnem grahu.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme


Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Grah - setev
    Napisal/-a MARIJAV » 03 jun 2009, 19:56
    5 Odgovori
    6789 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Nova Poglej zadnji prispevek
    18 avg 2009, 13:07
  • Zimski česen
    Napisal/-a cacti25 » 18 sep 2008, 10:19
    1 Odgovori
    5905 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Kalypsa Poglej zadnji prispevek
    30 sep 2008, 16:05

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov