Število in vrste orhidej?

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Connie » 16 feb 2007, 12:08

Moja najstarejša orhideja (phalaenopsis) je stara devet let. Vneta zbiralka orhidej pa sem že štiri leta.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a felidae » 16 feb 2007, 12:52

Moja najstarejsa je pri meni leto in pol, bolj vneto pa jih kupujem priblizno leto dni.
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Linkinca » 16 feb 2007, 17:56

moja prva pa je pri meni že 5 let in ji je zelo všeč :wink: :P :D
Linkinca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 25 sep 2005, 14:13
Kraj: Trbovlje

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 17 feb 2007, 17:57

Pri nas imamo trenutno dve, oba phalenopsisa. Smo imeli prej tri pa je ena na žalost propadla.
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a tamika » 18 feb 2007, 16:35

Sem bila danes v Baumaxu pa imejo ful dobro izbiro phalov, po 8 €. Seveda sem mogla dva odnest domov, mikali pa so me še številni!

In seveda:
pod cambria mix, pa najdemo od dendrobiumov naprej - kak so čudni!

Lp, Tamara
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a stara » 21 feb 2008, 19:57

na koliko stopinj so v hladni kleti dendrobiji in cimbidiji?jaz jih imam trenutno na sobni temp.razmišljam če bi jih dala na stopnišče imam tam ok.10-15 stopinj.je to pogoj ali jih ima kdo vse sorte vedno v stanovanju?razen poleti ko gredo na prosto?imam pa še vprašanje kupila sem eno orhidejco,na lončku je bilo napisano ime ampak ker sem jo presadila sem vrgla stran prva beseda je bila bra...catleya.pozna kdo?kako pa skrbimo za rod teh orhidejc?
stara
Guru
Guru
 
Prispevkov: 139
Pridružen: 14 avg 2005, 22:25
Kraj: ptuj

OdgovorNapisal/-a LINDA » 24 feb 2008, 20:28

Oglašam se jaz za tvojo cattleyo
Lako je;Brasiliensi-cattleya ali
brassolelio-cattleya
Za vzgojo poglej pod rubriko ne prezri :oops: :oops:
LINDA
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 18 jan 2008, 20:26

OdgovorNapisal/-a ena rožica » 06 mar 2008, 08:48

Imam eno vprašanje! Doma imam nekaj phalov, ki pa imajo različno debela stebla. Ali to pomeni, da je mogoče druga sorta ali ima kaj v zvezi s starostjo? Je možno, da imajo starejše rastline tanjša debla?
ena rožica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 19 feb 2008, 10:08

OdgovorNapisal/-a _Katrca_ » 06 mar 2008, 09:15

moja najstarejša ma najdebelejše steblo tko da verjetno tvoja teorija ne drži.pomoje imajo različno debele tud ker imajo različno velike cvete(da lahko svete nosijo).
_Katrca_
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 84
Pridružen: 25 jan 2008, 11:09

OdgovorNapisal/-a katinka » 10 mar 2008, 21:04

Debeljina je odvisna od moči orhideje, koliko moči-energije si je v rastni dobi nabrala. Če jo siliš na hladnem in svetlem do januarja ali februarja bo pa še na hitrosti rasti pridobila. Samo to lahko delaš samo s zdravo rastlino, ki ima veliko zdravih korenin.
To pomeni če imaš oslabelo rastlino niti ni nujno, da sploh požene steblo.
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 10 mar 2008, 21:39

Jaz pa imam samo 8 orhidej: 2 phala, 2 miltoniji, 1 cambrio, 1 cymbidium in 2 phaphiopediluma.

Moj najljubši je Paphiopedilum Mitylene.

Več jih nimam zato, ker sem prvo orhidejo kupila pred letom in pol, ostale pa so v moji posesti manj kor 6 mesecev in zato še niso tako daleč, da bi jih lahko multiplicirala, kar je pravzaprav moja edina in največja strast pri rožicah - iz ene vzgojiti čim več (pa tudi čim večje - sem zelo ponosna na howeio, ki je imela 8 malih 20 cm listkov xx let nazaj, sedaj pa ima 1, 2 metra v višino in prav tolko v širino). Do sedaj je nareč samo prvi phal naredil mladička, kar na steblu, ki pa še ni pognal dovolj korenin (baje vsaj 3 - 4 po 5 cm), da bi ga samostojno zasadila.

Se pa že tudi veselim poganjkov na miltonijah in cambrii. Prepričana sem, da bom iz teh treh imela drugo leto vsaj dvojno število. Cymbium, ki sem ga dobila v času Kaliine akcije pa tudi poganja ob eni bulbi nekaj novega....

Ja, orhideje res niso čisto taprave zame - zelo potrpežljiv moraš biti...

Koliko pa ste jih že ve uspele pomnožiti in v kolikem času?

Pa lep pozdrav!
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a _Katrca_ » 11 mar 2008, 07:54

ne vem če je čist tko kot si predstavljaš.za miltonijo pa kambrijo lahko skoraj zagotovo rečeš da bom dobila še kak nov poganjek(kar zame ubistvu ni nova rastlina- razen če boš vsak poganjek zase posadila v lonček) pri phalu pa si pomoje mela zlo veliko srečo da ti je pognala mladička tko da pri phalih pa sploh ne pričakuj naraščajev en za drugim.
_Katrca_
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 84
Pridružen: 25 jan 2008, 11:09

OdgovorNapisal/-a jelkaca » 11 mar 2008, 09:07

Kartca hvala za namig, vendar sem si jaz zamislila vse malo drugače. Najprej bom počakala, ali bodo iz teh poganjkov sploh pognala nova stebla in bodo miltonije znova zacvetele. Šele potem pa bi vsako razdelila na polovico. Bomo videli!
jelkaca
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 87
Pridružen: 12 jul 2007, 14:31
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a _Katrca_ » 11 mar 2008, 09:26

ja to je res sam če pogledaš pa po drugi strani je pa ena košata rastina ki ima več bulb in zato tut več cvetnih steblov veliko bolj lepa kot samo rastlina ki ima eno bulbo in eno steblo. pa še teško je razdelit rastlino takrat ko zacveti saj lahko pade v šok in od lepih cvetkov ne bo nič ostalo.
_Katrca_
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 84
Pridružen: 25 jan 2008, 11:09

Re: Število in vrste orhidej?

OdgovorNapisal/-a Teja G. » 26 nov 2010, 21:13

No, pa se je tudi pri meni doma lepo povečalo število orhidej. Sedaj jih je že 31, od tega 10 phalenopsisev, 5 dendrobiumov, eno odontiodo, en oncidium, en zygopetalum....... da ne naštevam, si jih poglejte na temle linku: http://picasaweb.google.com/belenus.glass/OrchidsOrchidaceae?feat=directlink
http://www.belenusglass.si

Moje orhideje:
http://picasaweb.google.com/belenus.glass/OrchidsOrchidaceae?feat=directlink
Teja G.
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: 10 mar 2010, 19:30

Prejšnja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov