Kdaj je seme orhideje zrelo...

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Kdaj je seme orhideje zrelo...

OdgovorNapisal/-a malena » 28 maj 2007, 17:11

... in kdaj je zrelo dovolj, da ga lahko uporabiš za "zeleno" sejanje (zrelo seme, a kapsula še ni počila - ni treba sterilizirati semen)? Gre pa za phalaenopsis.
malena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 13 dec 2005, 10:32
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 28 maj 2007, 17:34

kolikor sem jaz prebrala,so pisali,tisti ki se s tem bavijo,da je seme zrelo,ko poči.Sicer pa..mislim da ti doma tega ne bo uspelo vzgojiti,ker potrebujes bakterije...itd.Drag material in sterilno okolje.S tem se ukvarjajo le strokovnjaki na podrocju gojenja orhidej.Ne zelim ti uzeti upanja da bi ustvarila novo orhidejo,vendar je nemogoce-doma,brez sterilnih pogojev in vsega materiala ki ga potrebujes..tko da...veselje ti naj ostane,menda pa rezultatov nove rastline ne bos docakala.

Hmmm...zakaj mi pa zdaj kaze da sem poznavalec,imela sem ze hiske za strokovnjaka ;)
;Lp
pinpanpun (ž) ;)
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a malena » 28 maj 2007, 17:43

Ma no, tako zelo drago pa spet ni. Medij in agar agar staneta ca. 50 eur. BTW, a lahko namesto agarja uporabim kaj drugega kot želirno sredstvo?

Dve orhideje sem uspešno oprašila in imata kapsulo že dobre 3 mesece. Ne želim, da seme dozori in da kapsula poči. S tem je potrebno sterilizirati seme, kar pa ne želim. Dokler je seme v ovojnici, je namreč sterilno.
Frenky, pomoč? Pa seveda vsi ostali strokovnjaki?
malena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 13 dec 2005, 10:32
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 28 maj 2007, 21:53

Falenopsisova kapsula poči po 120 do 150 dneh po oprašitvi. Kar se tiče strjevalca svetujem Gellan gum namesto agarja, vsekakor pa ne želatine. sejanje s tehniko zelene kapsule je definitivno bolj priporočljivo - kot pravi Malena, zaradi izogibanja sterilizaciji. Kljub temu pa mora biti vse ostalo sterilno...

Frankyu rata doma (pravi da v zameno za stroške materiala vzgoji sejančke :D ), vsekakor pa je lažje z laminarjem.. Franky javi se! Povej še enkrat ceno in postopek.

Pinpanpun, za kalitev ne rabiš bakterij ampak glive - oziroma gojišče ki nadomesti glivo.

Faneblopsis.
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a frenky » 28 maj 2007, 21:57

seme phalaenopsisa je primerno za 'zeleno' sejanje po 3 mesecih od oploditve. Kapsula pa poči nekje po slabih 4-6 mesecih, odvisno od posamezne rastline.

Zakaj bi rada uporabila kaj drugega kot agar?
Najcenejša verzija je, da kupiš agar v trgovini (zdrava prehrana). Kupi tistega v prahu.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a frenky » 28 maj 2007, 22:46

faneblopsis,

laminarij je že čisto pri koncu, ga v kratkem zaženem. :lol: upam da deluje


sejanje okoli 15 € / lonček, presajanje pa odvisno od št. rastlin
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron