Mini orhideja, kdaj presaditi

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Mini orhideja, kdaj presaditi

OdgovorNapisal/-a baucika » 08 jun 2007, 08:12

Kupila sem odcvetelo "mini orhidejo" ki je posajena v čisto majhnem plastičnem lončku v katerem je namesto substrata mekakšen mah. Zanima me, če bi bilo boljše, da bi jo presadila v substrat ali pa jo še pustim v mahu. Videti je zdrava, in tudi korenine so čisto ok. Odkar jo imam mi je pognala en list.

Zamina me še če je kdo pri presajanju orhidej (phalov) dal kdaj dve v en lonček, in kako sta se prilagodili.

lp
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 08 jun 2007, 08:53

Mislim da je tvoja orhideja posajena v substrat,le da je ta tako slab in ima zraven tudi mah...zaenkrat je jaz ne bi presajala,kajti odganja ji nov list..presaditev pomeni šok za rastlino in na zacetku rpesaditve rastlina nekoliko hira,zato jo takrat tudi manj zalivamo...ko je rastlina presajena mormao pocakati da dobi par novih korenin,sele na to jo zacnemo zalivati kot ponavadi..pocakamo tudi,da s enove korenine in ta stare ponovno ustalijo-ucvrstijo v substratu.Najbokje bo,da tole orhidejico sedaj pustis pri miru,ker odganja nov list.Ce ti bo slucajno pognala steblo in cvetove,pocakaj da tile odcvetijo,nato jo poreži do zadnjega očesca,in sele na to presadi.Po odcvetenju.To je moj nasvet..z orhidejami imam ze kar veliko izkusenj...od hiranja,do novih listkov,susenja popkov..itd.Po nasvet grem tudi k stokovnjakom.Preko maila..in podobno.Moras pa vedeti d aje vsak izmed nas tukaj gor le ljubitelj,nekateri s emora s tem vec ukvarjajo in so resnicno ze #strokovnjaki#..zato je tole le moj nasvet kaj naj storis.Nekdo drug bi morda ravnal drugace. :)Imela sme ze raznovrstne tezave z orhidejicami,in vse sem uspesno resila:)
;Lp
pinpanpun (ž) ;)
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tamika » 08 jun 2007, 12:47

Tvoj mini phal je očitno nasajen v spagnum, ki izgleda še vredu. Ko bo le-ta postal črn, takrat lahko orhidejico presadiš v substrat ali pa v nov šotni mah (če ti ga bo kje uspelo dobiti). Torej, jaz zaenkrat še nebi presajala, ker se mi ne zdi potrebno.

Kar pa se tiče nasveta pinpanpun glede zalivanja, pa moram reči, da jaz nikoli ne počakam, da mi požene par novih korenin, preden začnem ponovno normalno zalivati.
Ko orhidejo presadim jo recimo drugi dan normalno zalijem. Edino gnojim je ne nekaj časa (pribl. mesec dni).

Lp, T.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 08 jun 2007, 16:28

ja,gnojim je jaz pravtako ne po presaditvi,ker to lahko ozge nove korenine.Glede zalivanja,ne vem ce sem s epravilno izrazila..Zalijem jo,ko jo presadim,vendar je ne zalivam pac prepogosto,ali nasploh ne tako,takrat kot ostale orhideje,ki niso bile presajene.Se pravi,da jo zalijem ko jo presadim,potle pa bolj po redko,da se substrat ze izsusi...to je bolje,kot pa da je premoker,kar lahko pri rastlini,ki se se ni primla,povzroci gnitje korenin hitrje kot pri tisti,ki je ze dolgo v loncku.No,pravzaprav je Tamika ze podala kako in kaj.Njen nasvet je pravilen,moj pa tudi ;)
;Lp
pinpanpun (ž) ;)
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a baucika » 11 jun 2007, 08:19

Sem imela internetni mrk. Ja mini phal je res posajen v nekaj podobnega mahu. Eno zračno koreninico opazujem in se kar vidno daljša, list ki je zrastel pa je tudi čvrst. Torej bom še počakala z presaditvijo in jo kasneje posadila v substrat. Kakšni cvet ima pa je zame uganka in se bom pustila presenetit. Upam, da mi bo uspelo. Vam javim s slikico.

lp
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Bela01 » 23 jun 2007, 16:18

Nekatere orhidejce so posajene v mah. Mah je po eni strani zelo fajn zadeva, ker dlje časa drži vlago in je zato lažje takšne rastline transportirat. Lahko pa se zgodi, da ti ob enakem zalivanju rastlin, ki so v lubju začne gnit, kajti mah se ne osuši tako hitro kot lubje.
Rada imam rože in živali...
Bela01
Expert
Expert
 
Prispevkov: 122
Pridružen: 18 apr 2006, 16:04

OdgovorNapisal/-a NadjaPetkovic » 20 sep 2007, 09:45

Dobila sem mini Phalaenopsis, ki skupaj s cvetnim steblom meri približno 20 cm. Zanima me ali je to tak križanec Phalaenopsisa, ki bo vedno ostal majhen, ali je to samo pregnana orhideja, da cveti, ko je še čisto majhna.
NadjaPetkovic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 13 avg 2006, 14:43
Kraj: Kisovec - Zasavje

OdgovorNapisal/-a felidae » 20 sep 2007, 11:14

Pomoje je to odvisno od velikosti listov. Ce so listi res mini potem je to mini orhideja. Jaz imam eno, ki je visoka kaksnih 30cm ampak listi niso prav nic mini in ta je verjetno bila pregnana.
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a NadjaPetkovic » 20 sep 2007, 11:35

Primerjava navadni in mini Phalaenopsis.
Slika
NadjaPetkovic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 13 avg 2006, 14:43
Kraj: Kisovec - Zasavje

OdgovorNapisal/-a felidae » 20 sep 2007, 12:09

:lol: Mislim da je tvoja kar mini ja
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Bloom » 20 sep 2007, 16:29

jaz imam tudi dva taka mini phala in na kartončku, ki sem ga dobila zraven je pisalo Phalaenopsis Little Lady. Sicer sta oba že odvcvetela sem pa ful zadovoljna ker eden že poganja keiki-ja.
Bloom
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 11 dec 2006, 16:51

OdgovorNapisal/-a alexia » 22 sep 2007, 21:07

Moja mini orhidejica ima že tudi keiki-ja ki ima že tudi približno tri lastne koreninice in me zanima kdaj ga lahko ločim od matične rastline?

Slika

Slika
alexia
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 sep 2006, 09:17

OdgovorNapisal/-a alexia » 22 sep 2007, 21:10

Sem že našla odgovor, se opravičujem ker sem kar vprašala, preden sem prebrala ostale teme :D !
alexia
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 14 sep 2006, 09:17

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 24 sep 2007, 12:15

Pohvalno!Iskalnik je za to da se uporablja! :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost