Kako skrbeti za Cattleyo?

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Kako skrbeti za Cattleyo?

OdgovorNapisal/-a turi » 11 apr 2007, 14:19

Živjo

A ima kdo izkušnje z gojenjem Cattley, ali res potrebujejo nihanje tempertaur med dnevom in nočjo? Kako je z dobo mirovanja? Pa ali so lahko poleti na prostem?

vsem se že naprej zahvaljujem za informacije

lp vsem
turi
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 10 apr 2007, 21:15

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 13 apr 2007, 22:39

Problem pri gojenju katlej je, da je zelo pomembno vedeti katero katlejo imaš oziroma poznati starše križanca, ki ga gojiš. ker gojenje katlej ni 'eni in isti šmorn' kot pri križancih falenopsisov, katerih gojenje se ne razlikuje od sorte do sorte, nastane problem. Ker verjetno ne poznaš staršev (predpostavljam) križanca, ne veš ali cveti na rastočem poganjku ali na dozorelem poganjku jeseni. Nekateri potrebujejo res veliko svetlobe (potrebujejo tudi direktno sonce) drugi pa manj. Večina rabi tudi obdobje mirovanja, s padcem temperatur in/ali z omejitvijo zalivanja.

Ali ima mesnate, trde liste? koliko je rastlina visoka?

Prelistaj po spletu.

Faneblopsis.
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a Connie » 14 apr 2007, 08:26

Turi, ali je dvolistna sorta ali enolistna?
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a turi » 14 apr 2007, 21:40

Je ena izmed Brassolaeliocattley in je enolistna. A so te orhideje lahko poleti na prostem?
turi
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 10 apr 2007, 21:15

OdgovorNapisal/-a Connie » 17 apr 2007, 22:47

Se opravičujem za pozen odgovor.
Enolistna kateja je tipičen epifit (v naravi raste na drevesu), kar pomeni, da mora odvečna voda po zalivanju hitro odteči in jo je zato potrebno gojiti v substratu, ki je sestavljen iz primerno velikih kosov ljubja. Rastlina mora biti na zelo svetlih rastiščih, a le redko na mestih, ki so čez dan izpostavljeni sončni pripeki. Potrebuje ogromno razpršene sončne svetlobe, kar pomeni, da jo moramo gojiti ob južnem oknu v senci senčila (npr. zavesa). Največ svetlobe potrebuje jeseni, ko poganjki dozorevajo in se debelijo. Takrat je lahko katleja izpostavljena tudi direktni svetlobi sonca. Kadar opazimo, da poganjek raste, rastlina potrebuje višjo tempraturo in več vlage, ko pa se rast jeseni umiri, rastlino redkeje zalivamo in jo izpostavimo nižjim nočnim temperaturam.
Še to: Glavni razlog za to, da katleja ne cveti, je ponavadi premalo svetlobe jeseni. Drugi najpogostejši razlog neuspeha pa je prekomerno zalivanje, ki povzroči odmiranje korenin.
Upam, da ti bo to v pomoč.
:wink:
Lp, Connie
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a Connie » 17 apr 2007, 22:48

Ups, še to.
Temperature pa naj bodo med 18 in 25 stopinj C.
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a |TiNA| » 02 nov 2009, 11:09

Pozdravljeni!

Pri O&M sem si naročila cattleyo intermedia. Sicer sem poiskala skupaj že na internetu informacije kako skrbeti za njo. Vendar me vseeno zanima, če jo ima kdo od vas, če bi mi lahko napisal kako skrbi za njo? Imam rajši še informacije iz prve roke :wink:

LP
|TiNA|
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 05 dec 2008, 18:16

OdgovorNapisal/-a Paph » 02 nov 2009, 12:20

Bi se strinjala s tem, kar je že bilo napisanega: to, da imaš "cattleyo intermidia" ne pove kaj dosti, razen da ne raste v nekih ekstremnih temperaturnih pogojih.
Poglej na tole stran, morda najdeš kaj uporabnega: http://www.geocities.com/cattleyasource/.
Seveda pa moraš prej ugotoviti "čigava" je....
Načelno velja za večino, da rabijo precej svetlobe, med dvema zalivanjema se morajo korenine čisto osušiti, temperature pa za omenjeno kategorijo.
Potem pa se, glede na vrsto, pojavijo odstopanja, zato je pomembno, da veš, katero vrsto imaš.
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tamika » 02 nov 2009, 15:05

Saj je napisala, kater vrsto ima: Catt. imtermedia! :wink:

Cattleya intermedia

Native to:Brazil. Cattleya intermedia is native to central and southern Brazil along the Atlantic coast. Plants perch themselves on tree branches at or above eye level. This species is also found close to the coast in parts of Uruguay and Argentina.

Plant Size: Fairly Compact. Bifoliate. Cattleya intermedia has short pseudobulbs are covered in papery sheaths that grow to 12-18 inches (30-45 cm). Flowers emerge from a green sheath that forms between two or more green leaves.

Flower Size: 5 inches (12.5 cm)

Flower Description: Fragrant. The flowers of Cattleya intermedia are blush white with a dark magenta-rose lip. Three to six flowers are produced on the flower spike.

Bloom Season: Spring, Summer

Growing Temperature: Intermediate to Warm

Additional Information: Cattleya intermedia is extremely adaptable and can be grown warm to cool which makes the plants very easy to cultivate. Their native habitat has high humidity and the plants moist (but not soggy) roots. Average light is required with good air circulation.

There are several different varieties of this species. Cattleya intermedia var. alba is pure white with just a slight hint of yellow markings on the lip. Cattleya intermedia var. aquinii has a splash of the same color as the lip on the tip of the petals (but not on the sepals). Cattleya intermedia var. coerulea is a blue form of the species. Cattleya intermedia var. punctatissima is another heavily marked purple form. Several other forms exist and some collectors specialize in this species.

Cattleya x picturata is a natural hybrid between Cattleya intermedia and Cattleya guttata.

Synonyms: Cattleya amablis; Cattleya amethestina; Cattleya amethystina; Cattleya aquinii; Cattleya candida; Cattleya gibeziae; Cattleya ianthina; Cattleya intermedia var. amethystina; Cattleya intermedia var. punctatissima; Cattleya intermedium; Cattleya loddigesii var. amethystina; Cattleya maritima; Cattleya ovata; Epidendrum intermedium

oziroma:
http://www.geocities.com/cattleyasource ... ecies.html

Upam, da bo to kaj pomagalo!

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Paph » 02 nov 2009, 15:39

Eh, sem spregledala ker je bilo vse z malo pisano: zdaj smo pa že s tolikimi podatki postregli, pa čeprav ne iz prve roke, da bi moralo zadoščati za kakšen cvet ali pa cvetek... : )
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ipocic » 02 nov 2009, 20:19

Vsi podatki ki so bili dani so pravilni.Sam gojim nekaj katlej in jih imam vse na lubju in narazličnih temp. in svetlih prostorih.Trianae imam na zelo svetlem mestu z veliko toploto in vlago,intermedio nad ventilatorjem z nižjo temp in malo svetlobe,schilleriano v vivariju kjer je visoka vlažnost in interm. temp.,nekaj križancev pa na zmerni temp, z zelo visoko vlago.Katleje niso niti tako muhaste le temp. mora biti odlična in osvetlitev saj so glede nje zelo muhaste.Želim veliko uspehov!

LP,JERNEJ
ipocic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2009, 23:13
Kraj: m. sobota

OdgovorNapisal/-a |TiNA| » 02 nov 2009, 21:11

Najlepša hvala za vaše odgovore. Tamika, že komaj čakam, da orhideje prispejo :D

LP
|TiNA|
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 05 dec 2008, 18:16

OdgovorNapisal/-a tamika » 03 nov 2009, 18:15

Jaz tudi ... jutri ob takem času bodo že tu .... :P

(kak se bo vleklo v službi, ko bo doma čakal paket)

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a katinka » 06 nov 2009, 20:53

V času cvetenja, oziroma že ko nastavijo popke zelo malo zalivam, na 3-4 tedne in samopar kalic.
lp kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

Re: Kako skrbeti za Cattleyo?

OdgovorNapisal/-a rumba » 06 sep 2010, 09:30

Pred štirimi leti sem v Kaliji kupila Cattleyo. Pojma nimam, katere vrste je. Je enolistna in ima na enem steblu več cvetov. Podobna je Catt. aurantiaci, tako da ima verjetno vsaj nekaj njenih lastnosti. Do letos sem jo imela v stanovanju ob južnem oknu, a mi je ni uspelo zacveteti. Letos sem jo že zgodaj spomladi prestavila ven (na sonce in kar pod dež). Tako je ostala na prostem. Ko sem se vrnila z dopusta, sem opazila, da bo zacvetela iz dveh stebel. Cvetni popki so že kar lepo vidni.
Tu pa imam vprašanje. Še vedno je zunaj, na dežju, kakor je bila do sedaj. Res sem vesela teh cvetnih popkov, nočem jih zasrati, a ne vem, ali jo je pri teh temperaturah bolje postaviti pod streho ali mogoče celo bolj na toplo? Sej vem, da mi tole težko odgovorite, ker pač ne vem, za katero vrsto gre, a takole po občutku, bi jo vi prestavili?
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov