Nakup v Ameriki

Sem spadajo vsa sporočila, ki ne spadajo v druge forume.

Moderator: dusanh

Nakup v Ameriki

OdgovorNapisal/-a Leont-i » 21 jan 2008, 12:21

Ima kdo izkušnje z nakupom semen in rastlin v Ameriki in kako gre to
skozi našo carino?

Hvala za odgovore.
Uporabniški avatar
Leont-i
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 jan 2008, 12:06

OdgovorNapisal/-a ns » 21 jan 2008, 13:12

Enkrat sem iz Floride dobila semena flamengov (5g) v pismu in ni bilo nobenih problemov s carino.
Je bilo pa seme pregnojeno in z lepimi rastlinami ni bilo nič čeprav sem jih dala na kaljenje v eno vrtnarijo kjer imajo več izkušenj ko jaz.
ns
Expert
Expert
 
Prispevkov: 116
Pridružen: 20 jun 2005, 12:42
Kraj: Ob morju

OdgovorNapisal/-a Pepe » 21 jan 2008, 13:25

Američani ti bodo težko poslali rastlino v Evropo, s semeni pa ni problema. Carinska pošta kuverto sicer odpre, plačati pa ni treba nič.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 21 jan 2008, 14:28

Glede naročanja semen iz amerike: jaz sem pred kratkim čisto informativno povprašal na ministrstvo, kakšni so kaj postopki glede naročanja semen za lastno uporabo izven območja EU. tole je odgovor (čisto formalen, tako da bo marsikomu, tudi meni, težje razumljiv):

FITOSANITARNA UPRAVA RS
SEKTOR ZA SORTE RASTLIN IN SEMENARSTVO
Einspielerjeva 6, SI-1000 Ljubljana, Slovenija
Telefon: 01 3094 379 Telefaks: 01 3094 335
e-pošta: furs.mkgp@gov.si
Številka: 092-1/2008/2
Datum: 9.1.2008

Spoštovani,

Fitosanitarna uprava RS (v nadaljevanju: Uprava) je dne 7.januarja 2007 po elektronski pošti prejela vprašanje glede naročanja semena iz tujine.

Iz vašega vprašanja smo razbrali, da se zanimate za uvoz semena okrasnih rastlin namenjenih za lastno uporabo, izvor izven EU (ZDA).

Pri uvozu semena je v okviru pristojnosti Uprave potrebno upoštevati določbe Zakona o semenskem materialu kmetijskih rastlin in Zakona o zdravstven varstvu rastlin ter njunih podzakonskih aktov.

Zakona o semenskem materialu kmetijskih rastlin:
Na podlagi druge alineje prvega odstavka 32. člena Zakona o semenskem materialu kmetijskih rastlin (ZSMKR-UPB1) (Uradni list RS, št. 25/05) uvoz semenskega materiala kmetijskih rastlin ni potrebno prijaviti fitosanitarnemu inšpektorju, če se uvaža semenski material v izvirnem pakiranju, namenjen za osebno uporabo in sicer do predpisane količine. Pravilnik o količinah semenskega materiala kmetijskih rastlin in obrazcu za dovolitev trženja oziroma za izdajo posebnega uvoznega dovoljena (Uradni list RS, št. 102/05) (v nadaljevanju: Pravilnik) v 7. členu določa, da vrste, ki niso navedene v prilogi 1 tega pravilnika so pa navedene v predpisih o trženju semena kmetijskih rastlin, se lahko uvozi za osebno uporabo, največ do količine, ki so za sorodne vrste oziroma vrste s podobno absolutno maso semena navedene v stolpcu 5 iz priloge 1.

Seme okrasnih rastlin za osebno uporabo je možno uvoziti ob upoštevanju količin in stolpca 5 Priloge 1 pravilnika, brez prijave fitosanitarnem inšpektorju.

Zakon o zdravstvenem varstvu rastlin (ZVR):
Pravilnik o ukrepih in postopkih za preprečevanje vnosa in širjenja škodljivih organizmov rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov ( Uradni list RS, 31/2004, 142/2004 in 66/2007) v Prilogi V B določa, da je seme določenih rastlin iz določenih držav ob uvozu potrebno prijaviti fitosanitarnemu inšpektorju in da mora pošiljko spremljati veljavno fitosanitarno spričevalo, ki ga izda država izvoznica. Na tem seznamu je med okrasnimi rastlinami le seme Capsicum spp. (paprika, feferoni), Helianthus annus L. (sončnica) in Lycopersicon lycopersicum (L.) Karsten ex Farw. (paradižnik). Če boste torej uvažali seme navedenih rastlin, morate poskrbeti za izpolnjevanje zgoraj navedenih zahtev. Možne so tudi izjeme od teh zahtev za majhno količino semena v izvirnem pakiranju v skupni teži do 0,5 kg, če izvira iz evropskih držav (nečlanic Evropske unije) in ni namenjeno nadaljnji prodaji.

Kar zadeva carinskih stroškov vam predlagamo, da se obrneta na Carinsko upravo RS.



Če komu kaj pomaga :D
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a zupka » 21 jan 2008, 14:52

Ko berem to pismo, me malo motijo datumi. Mislim, da je prišlo do zatipkanja. Fitosanitarna uprava piše 9.1.2008. Vprašanje je dobila 7.1.2007. Mislim, da je cela zadeva potekala v letu 2008. Rada bi omenila samo to, da sem jeseni 2006 iz Amerike dobila kar nekaj semena (cca 10 vrečk). Niso bila zapakirane v originalnih vrečkah, temveč samo v vrečkah, ki jih narediš sam iz navadnega papirja. Na njih pa je bilo napisano ime semena. Pismo je bilo odprto in nazaj zalepljeno s selotejpom. Manjkalo ni ničesar in ničesar nisem rabila dostavljati. Nisem pa naročala semen zelenjave temveč samo seme rož. Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Leont-i » 21 jan 2008, 14:57

:lol: V ZDA sem naročil eno okrasno rastlino, zdaj pa da vidimo kaj bo :lol:

Največ je lahko stran vržen denar :(
Zadnjič spremenil Leont-i, dne 21 jan 2008, 15:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Leont-i
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 jan 2008, 12:06

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 21 jan 2008, 15:21

ja zupka, verjetno so se zatipkali. pa saj niti niso datumi važni, ker sem nalepil samo zaradi informacij, ki jih lahko kdo razbere iz odgovora. če pač koga zanima formalni vidik glede uvoza semen . :wink:

drugače pa sem mnenja da majhne količine ne bodo zmotile nikogar. sploh, če je na fizično osebo naročeno. če naročate na firmo pa obstaja velika možnost, da boste morali predložiti uvozne dokumente (lastna izkušnja, ko sem naročal pulover in napisal ime neke skupine namesto svojega imena > tu so bile velike komplikacije, ki so se na srečo ugodno rešile).
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 21 jan 2008, 15:59

Pozdravljena zupka,

vprašala bi te, kako ti klijejo kaj ta semena iz Amerike. Tudi jaz sem nekoč naročila semena iz Amerike. Nič nisem rabila predlagati, saj so semena prišla v kuverti. Problem je bil samo, da ni nič vzklilo. Sumim, da se semena pri rentgenskem pregledu avionske pošte uničijo. Vse kar pa naročim iz Nemčije pa v dobro kali.

Ali ima kdo podobne izkušnje?

Lp
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a zupka » 21 jan 2008, 16:44

Iz Amerike sem dobila dve pošiljki. Prvič sem kupila Tecomo stans, katera je zelo lepo kalila. V drugi pošiljki pa sem imela naročenih več vrst primul, orientalski teloh, inkovsko lilijo, zale kobulčke ter tri vrste potonk.
Od vse te silne zadeve, so mi skalile 3 primule (80 semen). Trenutno po enemu letu, pa mi kalijo potonke. Kalit sem jih dala na vlažen vermikulit 27. januarja 2007.
Glede na to, da mi je zadnjič napisala ga Jožica - Trajnice, da ima seme teloha zelo kratek čas kaljivosti, mislim, da je je bil problem v starosti semena. Telohi zorijo v maju, seme pa sem nabavila v novembru. Inkovske lilije in zali kobulčki pa so prav tako muhasti za kalitev.
Jaz osebno ne vem v čem je problem: ali starost semen, moje neznanje, rentgen ali seštevek vsega skupaj.

Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a tamika » 21 jan 2008, 19:00

Nameravam si nasaditi teloh, pa me zanima kdaj je najprimernejši čas, da ga grem izkopat (v gozd)?
Že zdaj ali potem marca, aprila?
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a zupka » 21 jan 2008, 19:29

Jaz sem si črni teloh prinesla iz gozda, ko je pokazal prve znake cvetenja to je februarja, marca. Odvisno je vse od tega, ali je zemlja zmrznjena. Glede na to, da so tako topli dnevi bi se na sončnih legah lahko že sedaj izkopal kakšen teloh, lahko pa tudi še počakaš. Ničesar ne boš zamudila. Pri presajanju je najpomembnejše, da so korenine čim manj poškodovane ter da sadiko takoj zaliješ. Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a Akasha » 04 okt 2008, 13:09

tanja1 je napisal/-a:Pozdravljena zupka,

vprašala bi te, kako ti klijejo kaj ta semena iz Amerike. Tudi jaz sem nekoč naročila semena iz Amerike. Nič nisem rabila predlagati, saj so semena prišla v kuverti. Problem je bil samo, da ni nič vzklilo. Sumim, da se semena pri rentgenskem pregledu avionske pošte uničijo. Vse kar pa naročim iz Nemčije pa v dobro kali.

Ali ima kdo podobne izkušnje?

Lp


Ali to potem drži ali ne? Jaz bi naročala zelenjavna semena za lastno uporabo (male količine)...

In pa ali poznate kako zanesljivo veliko amerisko semensko firmo, ki posilja tudi k nam?
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Hinko » 04 okt 2008, 13:21

Jaz sem spomladi naročil in tudi dobil kupljena semena. V kuverti in brez
kakršnih problemov.
Semena so vsa vzkalila in dala res prekrasne rastline.
Menim, da je glede kaljivosti odvisno kaj in od koga kupuješ.
Semena določenih rastlin imajo namreč zelo kratek čas kaljivosti.
Hinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 16 jul 2006, 03:02

OdgovorNapisal/-a Akasha » 07 feb 2009, 20:24

Kako je sedaj s tem v praksi - ali zaplenijo seme na carini ali ne, če naročaš original male vrečke od USA semenarja(torej ne od kakega posameznika,ki sam naredi vrečke), malo količino in za lastno uporabo?

Glede na tole:

http://www.carina.gov.si/si/vprasanja_i ... u_rastlin/

..ni dovoljen vnos, ker bi bil izvor USA in ne Evropa.

Kaj pa zdaj? :?
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 07 feb 2009, 21:46

Akasha, jaz s carino nisem imela težav, pa sem naročala pri Tomatogrowers.com, ki so uradna semenarska hiša. Je pa res, da carina pošiljko odpre in pregleda, če se jim zdi kaj sumljivega. Drugače gredo pa tako in tako vse pošiljke skozi rentgen, tam se vse vidi...

Če ne presežeš predpisane teže, ne bi smelo biti težav. Govorim pa tukaj o semenih. Rastline ali kake 'žive' dele rastlin (korenike, čebulice, gomolji) bi ti sigurno zaplenili...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a pokrajculja » 08 feb 2009, 00:10

Jaz sem pred par leti prinesla iz Amerike kar precej semen. Brez problema.Prinesla sem tudi zelene rastline. Nobeden me ni nic vprasal,
jaz nisem nic rekla.Ven se lahko prinese, notri bog ne daj.
pokrajculja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 17 maj 2007, 19:57

OdgovorNapisal/-a pokrajculja » 08 feb 2009, 00:26

Jaz sem pred par leti prinesla kar precej semen, pa tudi zelene rastline.
Brez problema. iz Amerike laho, notri pa bog ne daj. Tudi po posti so mi
veckrat poslali, pa je bilo vse vredu Mi je vse vsklilo.
pokrajculja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 17 maj 2007, 19:57

OdgovorNapisal/-a Akasha » 08 feb 2009, 12:26

Ivčk je napisal/-a:Akasha, jaz s carino nisem imela težav, pa sem naročala pri Tomatogrowers.com, ki so uradna semenarska hiša. Je pa res, da carina pošiljko odpre in pregleda, če se jim zdi kaj sumljivega. Drugače gredo pa tako in tako vse pošiljke skozi rentgen, tam se vse vidi...


Ali rentgen uniči kaljivost semen? :?:

(Itak ne bi imela več kot 10 malih semenskih vrečk v naročilu...)

Tisti, ki ste dobili iz USA vse naročeno - ali so vam prodajalci dali v pošiljko kakšne fitosanitarne papirje? :?:
THE SPIRIT OF FIRE !

[img]http://www.shrani.si/f/u/IY/34JOersm/3579994663.jpg[/img]
Uporabniški avatar
Akasha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 28 mar 2005, 19:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 08 feb 2009, 12:38

Hej, rentgen ne uniči kaljivosti, vsaj pri meni je bila 99%-na.
Prav tako v pošiljki ni bilo nobenih papirjev razen originalne naročilnice in računa...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 08 feb 2009, 16:49

Admin, moderatorji, spet tale pojava!!!
Dejte ga prosim zbrisat, ker ne spada na ta forum!
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

Naslednja

Vrni se na Pomenki

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost