Kako ukrotiti razraščajoče se grmovje

Sem spadajo vsa sporočila, ki ne spadajo v druge forume.

Moderator: dusanh

Kako ukrotiti razraščajoče se grmovje

OdgovorNapisal/-a Kajser » 27 jul 2008, 14:21

Pozdravljeni!
Vsake 2 leti strižem in rujem to grmovje ( domačini mu pravijo Voušje), pa nobenega učinka. Grmovja je ob poti vse več in več..:( Imate kakšne izkušnje s tem? Kako ga ugonobiti, da ne bo ono mene:? ? Bi lahko s čim pošprical,da posmodi? Bi še raslo potem? Menda obstaja ena stvar ki se jo namesti med korenine in jih uniči.... Ima kdo?
Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 27 jul 2008, 15:05

Zapis o samohodnem mulčerju, ki sam išče gorivo za svoje delovanje:

http://www2.arnes.si/~surtvidr/clanki/clanek36.htm

Če se boš odločil za ogenj, naprosi najbližje gasilsko društvo, da to naredijo "na ključ". Gasilci dosti raje sami kontrolirano nekaj zakurijo, kot pa da ti sam zažgeš neko grmovje, gasilci pa potem še celo noč gasijo sosednji gozd, kamor ti bo ogenj ušel.
So tudi neki strupi, s katerimi grmovje pošpricaš jeseni, ko bi naj sokovi tekli od listov proti koreninam in ne obratno, tako da zastrupiš korenine.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Kajser » 27 jul 2008, 15:47

psevdonim je napisal/-a:Zapis o samohodnem mulčerju, ki sam išče gorivo za svoje delovanje:http://www2.arnes.si/~surtvidr/clanki/clanek36.htmSo tudi neki strupi, s katerimi grmovje pošpricaš jeseni, ko bi naj sokovi tekli od listov proti koreninam in ne obratno, tako da zastrupiš korenine.


To varijanto s "samohodnim mulčerjem sem že študiral, vendar se mi ob tem postavlja več tehničnih težav; Nimam ne koze ne pokritega prostora zanjo. Ceste ne morem zapreti (vsaj ne za toliko časa kot bi si ga le ta/te vzela/le za ta opravek :P ). Doma pa sem skorajda uro vožnje stran... :(

Torej bi mi varjanta z jesenskim špricanjem bila še najbolj bolj blizu in najlažja, vprašanje je le kako tedaj obdržati pri življenju češnje ki so vzklile vmes in bi jih s časoma rad cepil...
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 27 jul 2008, 20:38

Kajser, volk sit in koza cela, težko! (uničiti-kemično- grmovje in obdržati čenje).
Uporabiš lahko totalni herbicid (boom efekt, touch down), vendar v času bujne rasti, da skozi zelene dele pride aktivna snov do korenin in se prične rastlina sušiti. Traja. Pa tudi ne boš uničil vsega naenkrat, če je šment trmast, bo spet pognal. Pa ponoviš. Prava vojna, kot tista s kruhovci v eni lepi zgodbi. Za takega "jesenskega" (škropivo) še nisem slišala.
Sicer pa se sprašujem, če je sploh kaj potrebno uničevati. Pomisli, kako bo ta gola brežina izpostavljena eroziji. Na tvojem mestu bi pustila ob cesti, naj raste, na notranju strani pa pač skrbiš, da se ti ne razširi predaleč. Saj veš: "Bom grmovje posekal..."
Zelo me zanima, kaj sploh je, iz slike ne razberem. LP
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Kajser » 27 jul 2008, 21:36

stara postaja je napisal/-a:Kajser, volk sit in koza cela, težko! (uničiti-kemično- grmovje in obdržati češnje).
Uporabiš lahko totalni herbicid (boom efekt, touch down), vendar v času bujne rasti, da skozi zelene dele pride aktivna snov do korenin in se prične rastlina sušiti. Traja. Pa tudi ne boš uničil vsega naenkrat, če je šment trmast, bo spet pognal. Pa ponoviš. Prava vojna, kot tista s kruhovci v eni lepi zgodbi. Za takega "jesenskega" (škropivo) še nisem slišala.
Sicer pa se sprašujem, če je sploh kaj potrebno uničevati. Pomisli, kako bo ta gola brežina izpostavljena eroziji. Na tvojem mestu bi pustila ob cesti, naj raste, na notranju strani pa pač skrbiš, da se ti ne razširi predaleč. Saj veš: "Bom grmovje posekal..."
Zelo me zanima, kaj sploh je, iz slike ne razberem. LP


Draga moja stara postaja!
Saj nimam potrebe da vse zgine čez noč, pa vendar se mi zdi da mi vzame vse preveč časa. Razraste se tja do srede ceste, le ta pa mora biti prevozna... Tam po brežini bi zasadil sadno drevje. Naj povem da je to grmovje samo tu na okrog 200 metrih drugje ob cesti ga ni in tudi o kaki eroziji ni tam ne duha ne sluha.. Tu je še ena fotka, če je kaj boljša
Slika
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

... bom grmovje ...

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 27 jul 2008, 22:22

Slika
http://www.husqvarna.si/node1556.aspx?pid=678
.......................................................................
Najenostavnejše je pošpricati z Boom-efektom. Učinek pa je običajno/vedno precej bum-bum !
Kosilnica na nitko, pa, tako - tako ... Zoprno in nevarno delo, pa tudi precej svinjsko. In "nitka" je bila vzrok propada polovice mladih dreves v nasadih eminentne Gorenjske turistične vasi. Seveda - zaradi nestrokovne uporabe ...
Škarje, kot sedaj trgovci pravijo, OBREZOVALNIK se mi zdi zanimiva poteza. Tale "teleskopska" izvedba je kar prijazna za uporabo. In omogoča precej natančno delo.
..............................................
Ime proizvajalca navajam informativno. Delal sem že tudi z drugimi mašincami, Stihl ima precej dober izbor.
Ostali pa, (denar-muzika).

V lepem nedeljskem večeru -
- Lep pozdrav
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

smrt grmovju!

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 28 jul 2008, 06:12

Kajser, če se boš odločil za herbicid, naredi to čimprej. Pa samo še namig: običajno je v navodilih količina v l/ha. Jaz dam kake 3 deci na tank nahrbtne šprice, pa dodaj še kako močilo, da se lepše oprime listne površine. Tu ti ni treba nič paziti na fitotoksičnost, ker je cilj uničiti nadlogo. Pa kakih 6 ur naj ne bi deževalo. Če imaš blizu kaj drugega, kar ne želiš uničiti, pazi da ti ne zanese megle gor. Z obrezovanjem seveda samo poživljaš rastlino, pa ni nikoli konca, vedno lepše raste. Sem imela na škarpi v gorici en šipek, ki ga imam sicer zelo rada. Vsakokrat, ko sem se prebijala mimo s šprico na hrbtu, me je pocukal za lase. "Šturcanje" ga je samo podžigalo k bujnejši rasti, pa sem mu s težkim srcem napovedala smrt po herbicidno. Z boom-efektom. Uspešno.
"Smrt grmovju, svoboda Kajserju!"
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a DNK » 28 jul 2008, 09:51

Tako kot zgoraj svetovano. Najbolje škropiti v mirnem oblačnem vremenu, da rastline skozi liste "popapcajo" škropivo.
V sončnem vremenu se prehitro posuši.
DNK
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 24 jul 2008, 08:13

OdgovorNapisal/-a Kajser » 28 jul 2008, 10:41

Lepa vam hvala!
Geoogle mi ob vpisu "boom efekt ali touch down" ne vrže ven nič uporabnega v zvezi s herbicidi, pa me zanima če so to prava imena in kje lahko nabavim, če sploh lahko? Rabim knjižico - jo nimam.....
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 28 jul 2008, 12:09

Touchdown je pravo ime za herbicid, tu imaš link:
http://dvrs.bf.uni-lj.si/catez/75.htm

Tudi Boom Efekt je pravi:
http://www.pinus-tki.si/sl/Herbicidi_sredstva_za_unicevanje_plevela/BOOM_EFEKT_herbicid/

Jaz sem lani Touchdown kupila brez iskaznice v Kaliji...

:wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 28 jul 2008, 14:12

Ti t.im. totalni herbicidi se ne uporabljajo samo v kmetijstvu (vinogradi, sadovnjaki, strnišča-ko po žetvi zrastejo koreninski pleveli in razni trdovratni trajni pleveli), ampak tudi na železnici, ob cestah, parkirišča, industrijske cone..Če poznaš kakšen tak "profil", ti ga po tisto malenkost gotovo odstopil. Brez izkaznice o poznavanju rabe fitofarm. sred. ga pa letos več ne boš dobil, po pomorih čebel so celo vrli trgovci ugotovili, zakaj je zakon napisan in da bi se moral up. že dobri dve leti. Jaz bi ti ga odstopila, pa sva predaleč narazen doma.
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Kajser » 28 jul 2008, 14:23

Bom se vstavil v bližnji trgovini. Moram reči da si trgovci te stvari po svoje razlagajo...
Score sem zadnjič dobil brez težav, medtem ko bi za mesarol potreboval izkaznico.. Drugje pa obratno!
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Kajser » 28 jul 2008, 17:27

Tudi Boom Efekt je pravi:
http://www.pinus-tki.si/sl/Herbicidi_sredstva_za_unicevanje_plevela/BOOM_EFEKT_herbicid/

Kajser je napisal/-a:Bom se vstavil v bližnji trgovini. Moram reči da si trgovci te stvari po svoje razlagajo...
Score sem zadnjič dobil brez težav, medtem ko bi za mesarol potreboval izkaznico.. Drugje pa obratno!


Dobil 1l! :wink:
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a solinar » 28 jul 2008, 18:39

Oj!
Če se dobi tako enostavno tak herbicid brez potrdila FFS, potem ni čudno, da gre vse slovensko čebelarstvo v maloro, pa mi z njim! :oops:

Ne smatrat to kot napad na Kajser-ja, ampak na naše zakone , ki nič ne veljajo.
Kajser, pa na čebelice vseeno pazi!
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi

OdgovorNapisal/-a Kajser » 28 jul 2008, 23:33

solinar je napisal/-a:Oj!
Če se dobi tako enostavno tak herbicid brez potrdila FFS, potem ni čudno, da gre vse slovensko čebelarstvo v maloro, pa mi z njim! :oops:

Ne smatrat to kot napad na Kajser-ja, ampak na naše zakone , ki nič ne veljajo.
Kajser, pa na čebelice vseeno pazi!


Sem jo za vsak slučaj mahnil v sosednjo vas, kjer me ne poznajo. Nobenega problema, sicer sem bil opozorjen da mi nebi smeli dati...... Pustil par čenteži viška za kavico in odvihral :wink:
Solinar, brez skrbi! Sem te žvavce krepko pogrešal v sadovnjaku letošnjo pomlad! :( Morda kak nasvet s tvoje strani?
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Kajser » 13 avg 2008, 23:41

Evo mene...
Drugi dan po nakupu pošprical del grmovja ki je bilo striženo lansko leto. Danes je listje že skorajda povsem suho, vendar pa robidam kot da strup ne pride do živega...
Slika

Slika

Slika

Kjer pa sem ga pred časom postrigel, že veselo poganja znova. Če se bo razraščal s takim tempom ga bom na jesen že z užitkom šprical.
Slika
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Pepe » 14 avg 2008, 07:13

Robide je treba pošpricati v drugi polovici septembra, ko se sokovi pretakajo proti koreninam.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme


Vrni se na Pomenki

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov