Čebelnjak v hruški

Sem spadajo vsa sporočila, ki ne spadajo v druge forume.

Moderator: dusanh

Čebelnjak v hruški

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 25 mar 2008, 23:34

Ima kdo takle čebelnjak ? Kdaj lahko pričakujem prve stanovalce ?

Slika
Slika
Slika

stanodajalec:

Slika
Slika .
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Leont-i » 26 mar 2008, 08:26

Zelo lepo in domiselno. Čestitam!

http://www.kleingaertnerin.de/insektenhotel.html :lol:
Uporabniški avatar
Leont-i
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 jan 2008, 12:06

OdgovorNapisal/-a backo » 26 mar 2008, 09:49

Tudi sam sem se navdušil nad takim panjem, ki ga bova s sinom naredila predvidoma ta vikend. Prejšnji teden je bil članek o tem v eni od prilog dnevnemu časopisju.

Po mojem je trenutno še malo premraz, da bi se ti stanovalci naselili noter, ker so verjetno še v lanskih panjih.

Če se bo še kdo lotil izdelave, pa je najpomembnejši podatek to, da se panja in okrog njega ne sme škropiti s pesticidi in herbicidi, ker le ti, pobijejo stanovalce, v članku pa je pisalo še, da samotarske čebele (ki so običajno stanovalci takih panjev) oprašijo precej več rastlin kot navadne - medonosne čebele.
backo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 08 okt 2007, 13:14

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 26 mar 2008, 10:16

Ja, zanimiva je tale stvarca. Mislim, da je članek bil v prilogi Delo in dom. Tudi jaz se bom v prihodnjih dneh lotila izdelave, ker me je pritegnila enostavnost in koristnost tega 'projekta'. Takale zadevica nudi dom večim vrstam koristnih žuželk, zato je dobto, da so luknjice različnih premerov. Vsekakor je vredno probati...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a solinar » 26 mar 2008, 15:22

V prilogi je bil ta zanimiv članek.
Mislim, da morajo biti luknjice, kot pravi Ivčk različnih velikosti. Verjetno bodo s toplim vremenom prišli tudi prvi stanovalci in bo zelo zanimivo. V prilogi je pisalo, da te čebelice ne pikajo. Nekatere ne, ene pa so s svojim pikom hujše kot moje v čebelnjaku! :D
psevdonim, boš poročal!! :D
solinar
Expert
Expert
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 04 nov 2007, 18:52
Kraj: Ob Savi

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 26 mar 2008, 19:13

zanimiv članek o Das Insektenhotel. Bo pa treba vzeti slovar v roke, da ne bo nastal kakšen hotel za ose in sršene.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a backo » 21 maj 2008, 12:34

"Hotel" smo postavili pred dobrim mesecem dni, danes pa sem opazil, da imamo prvega gosta. Ena od luknjic je zaprta z nečem kar izgleda kot glina. Je pri vas ostalih, ki ste postavili "hotel" kaj večji obisk?
backo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 08 okt 2007, 13:14

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 21 maj 2008, 13:26

vse sobe prazne

avgust 2008:

enkrat vmes je bilo 6 lukenj zapečatenih (od približno 400), sedaj pa že spet doooolgo nič :roll:

Slika
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 03 avg 2008, 18:48, skupaj popravljeno 1 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a backo » 21 maj 2008, 14:39

Jaz sem uporabil kar smreko, ker drugega lesa nisem imel doma, tako da očitno trdoa ni tako zelo bistvena
backo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 08 okt 2007, 13:14

OdgovorNapisal/-a tinko » 21 maj 2008, 21:50

Naselili so se ti čmrlji, oz. čebele samotarke. Notri nanosijo cvetni prah, izležejo jajčece in zadelajo z blatom, ki se posuši. Ne bi rad delal reklame, a če te to področje zanima, pojdi na en drug forum in si oglej rubriko Čmrlji, čebele - hotel za žuželke. Jaz ga izdelujem po teh fotografijah. Vredno ogleda. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a backo » 23 maj 2008, 09:10

Sem pogledal in se seveda navdušil :)

Verjetno se bova s sinkom kmalu lotila sestavljanje enega takih večjih hotelov.

Bi te pa vprašal še nekaj o čmrljih - ok razumem, da jim zgradim hotelček, in da bi nekje moral dobiti matico, da jo dam noter, ampak v naravi še nisem videl čmrljega gnezda z matico. Vedno srečam le posamezne čmrplje. Imaš kakšno priporočilo ali napotek kje oziroma na kakšen način jo iskati? SI ti že naselil pri sebi kakšno čmrljo družino?
backo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 08 okt 2007, 13:14

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 12 apr 2009, 17:17

zaenkrat so še vsa stanovanja na voljo, vidim pa, da čebele hodijo na oglede; po ena si ogleduje več lukenj. Ali pa mogoče že kaj nosijo noter.
Lani je bilo vse prazno, potem pa sem letos po nasvetu iz čebelarskega foruma tale čebelnjak nagnil tako, da so luknje malce navzdol, torej, da se tudi v najslabšem nalivu voda ne more zadrževati v luknjah.
Tam je nekdo zapisal tudi zakaj se čmrlji uporabljajo za opraševanje nekatere zelenjave v rastlinjakih - čebele menda znorijo, ko zaznajo, da so v zaprtem prostoru, čmrljem pa je vseeno.

Slika
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a izu » 12 apr 2009, 20:41

Hej!

Kak les si uporabil? Menda mora biti trd!
Upajmo da bo letos kaj več obiska. Letos sem tudi jaz postavil nekaj takega.
Aja, čmrlji. Njih lahko uporabljaš za opraševanje v rastlinjakih, ker niso kot čebele. Če čebele zaznajo pašo zunaj, gre cel panj tja, kler si povedu. Čmrlji so pa nemi =)

Slika

Levo je čmrljak s 6 panji za čmrlje, desno pa za čebele samotarke!

POZOR! Čmrlji in čebele samotarke niso isto!

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt


Vrni se na Pomenki

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron