Bombažovec cveti...kaj sedaj?

Sem spadajo vsa sporočila, ki ne spadajo v druge forume.

Moderator: dusanh

Bombažovec cveti...kaj sedaj?

OdgovorNapisal/-a ficko » 15 jul 2008, 20:45

Enkrat spomladi sem v cvetličarni blizu šole vzel za hec eno seme bombažovca ker so imeli tak eno kupljeno posušeno sadiko z "plodovi"(bombažom) in jo vsajdil na začetku sploh nisem verjel da sploh kaj bo iz tega nato pa se je ven pokazala mala rastlinca ki jo imam v lončku premera 10 cm in globine ravno toliko, stem da je zemlje samo nekje do polovice. Rastlinica je velika kakih 30-40 cm, in mi je sedaj naredila nastavke da bo cvetela en cvet se je že odprl drugi pa se bodo zelo kmalu v teh dneh!!! Sedaj me pa zanima kaj narediti ali samo po cveti malo pobrskam s čopicom pa se bo samo oplodilo ali moram z drugim cvetom oploditi te. Problem je ker ne vem če ma v enemu cvetu moške in ženske "organe" ali je nakako tako kot pri bučah da je 1 cvet moški 1 ženski pa pol medseboj oprašuješ ali je celo tako kot pri kiviju da rabiš 2 rastlini (moško in žensko) Prosim če mi res svetujete ker me res zanima če mi uspe glede na to da sem to čisto tako za hec posadil. Že vnaprej hvala za odgovore!
Zadnjič spremenil ficko, dne 14 sep 2008, 10:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Rastline so zakon!
ficko
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 21 jun 2008, 17:47
Kraj: okolica Grosuplja

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 jul 2008, 20:51

Ficko, pomagala bi slika cvetu od blizu, tako lahko vidimo, če je obojespolen ali ne. čeprav mislim, da je. Nisem pa sigurna, če se opraši sam ali za to potrebuje drugo rastlino...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a palicnjak111 » 15 jul 2008, 21:06

Če ti cveti, je prvo kaj lahko narediš, da občuduješ. :D :wink:
Lep pozdrav

palicnjak111
palicnjak111
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 31 dec 2007, 22:20

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 jul 2008, 22:02

Evo, sem našla. Cvet je obojespolen in samooploden, tako da ni problema z oprašivijo. čopič seveda pomaga. Takole pa izgleda prerez cveta bombaževca, označeni so vsi bistveni deli;
Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a ficko » 16 jul 2008, 07:35

O najlepša hvala. Moj cvet je ravno takle rastlinca pa bo imela kake 3 cvetove veš še ne kaže bom pa potem poročal kaj je ratalo :wink:
Rastline so zakon!
ficko
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 21 jun 2008, 17:47
Kraj: okolica Grosuplja

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 16 jul 2008, 15:47

Ni za kaj, še kdaj drugič :wink:
Naj ti lepo cveti in kot pravi paličnjak, uživaj v cvetovih (baje tudi zelolepo dišijo).

Jaz pa zdajle šibam na dopust (jupiii), se spet oglasim čez dva tedna. Lep pozdrav vsem :wink: :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a ficko » 21 jul 2008, 20:41

No evo da malo povem kako se je vse skupaj dogajalao. Tisti dan ko je bil cvet odprt sem ga oprašil s čopičem in že naslednji da se je zaprl in posal nežno vijolične barve no danes pa sta v 2-h cvetih že male binkice (cvet je odpadel) in očitno se plod razvija. ko bom imel kaj več časa bom pa še poslikal morda potem ko bo plod že večji..
Rastline so zakon!
ficko
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 65
Pridružen: 21 jun 2008, 17:47
Kraj: okolica Grosuplja

OdgovorNapisal/-a LHASA » 30 jul 2008, 11:11

Uf, tudi sama bi imela bombaževec. Morda ker sem s tega foha. Nisem pa še nikjer zasledila vzgojo, prezimnost in vse okoli tega. Zanimivo je to in z veseljem bi poskusila s tem tudi sama.
Torej, če kdo ve kaj več okoli tega, naj napiše kaj.
hvala in pozdrav vsem
Brez domišljije bi živela samo eno življenje
----------------------------------------------------
LHASA
artline@mail386.com
LHASA
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 19 apr 2007, 21:48
Kraj: Posavje

OdgovorNapisal/-a Genesis » 07 avg 2008, 06:55

Vzami v šoli eno seme :wink: ali pa ga vzami iz kakih bombaževih stebelj v laclercu, vsaj če tam živiš, poišči kakšno trgovinco z rastlinami pa kupi en bombaž, ali pa naskrvaj vzemi, saj seme nebo nobenega nič koštalo...
Genesis
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 avg 2008, 11:05
Kraj: lavrica


Vrni se na Pomenki

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron