novi poganjki bananovca

V to skupino spadajo rastline, ki po svoji rasti spominjajo na palme.
Cycas, Kokos, Beaucarnea (Slonova noga), ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

novi poganjki bananovca

OdgovorNapisal/-a vcerar » 02 mar 2006, 11:20

Zivjo,
prvič na temle forumu...mam bananovca, ki je velik cca.1m. Do zdaj je delal krasno, če izvzamem rjavenje listov na koncih - imam zelo vroče v stanovanju - 25 stopinj. Na moje veselje je pred slabim mesecem pognal 6 novih poganjkov tik ob steblu. V tem času so nekateri zrasli že 30 cm. So lepi in ne rjavijo. Osnovno veliko steblo pa odmira. Počasi rjavi, listi rumenijo in očitno propada.
Zanima me, ali ga lahko odstranim (odrežem), da ne bo kradel "hrane" malim poganjkom. Steblo ima še vedno deloma zeleno in nimam srca da bi rezala živo rastlinco :roll:
Kdo mi lahko svetuje?
vcerar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 nov 2005, 16:39

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 02 mar 2006, 13:48

Dobrodošla na forumu,

poskusi ga odrezati tik pod nastavki istov, se zna zgoditi, da se bo stara rastlina obrastla in boš imela en krasen šop banovcev. v vsakem primeru pa jo presadi v večjo posodo, da bodo male banane imele dovolj prostora za razrast.
Glede na to da so velike že kakšnih 30 cm imajo že svoj koreninski sistem zatorej, če želiš katero od rastlinic posaditi v svoj lonec lahko to narediš ob presajanju.

Veliko uspeha :D

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a vcerar » 02 mar 2006, 20:50

Zivjo!
Ce sem prav razumela, obrežem veliko banano na vrhu debla, na začetku listov - tako, da bo praktično ostalo samo deblo?
Teglc za tole banano mi zaseda praktično pol dnevne sobe - tako je velik, tako da presajanje verjetno ne bo potrebno...
Sicer pa, če mi "deblo" ne bo pognalo novih poganjkov, pa še vseeno lahko propade, brez da bi škodil ostalim mladičkom?
Najlepša hvala za nasvet!!
lp
vcerar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 nov 2005, 16:39

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 03 mar 2006, 10:09

Lahko jo odrežeš s sredinskim listom vred, če pa je list na sredini(tisti, ki se še ni razvil) lep, zelen, pa ga lahko tudi pustiš. Če se ima namen posušiti boš lahko rastlino tudi kasneje odrezala. Razen, če je banan gnila - tisto pač moraš čimprej odstraniti.
Če se bo stara rastlina posušila to ne bo škodilo mladim poganjkom saj so že dovolj veliki, da lahko peživijo sami.

Če te še kaj muči, pa morda priloži kakšno slikico, je na ta način malce lažje svetovati :wink:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a vcerar » 03 mar 2006, 19:29

evo sem odrezala zgornje liste, srednjega, ki pa še ni čisto odmrl, pa pustila zaenkrat.
zdaj jo bom pustila na miru, pa da vidimo. Potem pa obvezno kakšno slikco pošljem...upam, če me ne bo že prej pustil na cedilu...
a je dovolj, glede na to, da imam v stanovanju 25 stopinj, da jo zalivam 1x na teden - obilno? 1x na mesec pa jo malo poprham.
lp
vcerar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 nov 2005, 16:39


Vrni se na Palme

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov