Kakšna zemlja za Gorsko palmo

V to skupino spadajo rastline, ki po svoji rasti spominjajo na palme.
Cycas, Kokos, Beaucarnea (Slonova noga), ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Kakšna zemlja za Gorsko palmo

OdgovorNapisal/-a BoGo » 29 jul 2003, 13:51

Pozdravljeni.

Zanima me, kakšna zemlja najbolj ugaja gorski palmi (Chamaedorea Elegans <- pod tem imenom sem jo kupil, če to ni gorska palma, me prosim opozorite). Trenutno je še v čisti šoti, kolikor opažam in se mi zdi, da ji ni ravno najbolj prijetno.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 31 jul 2003, 12:20

Če se ne motim mora biti Chamaedorea Elegans v prepustni zemlji in potrebuje veliko vode in visoko zračno vlago. Moja lepo uspeva v čisti šoti, le povrhu sem dodala malce navadne zemlje za rože.
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Šota

OdgovorNapisal/-a izi » 31 jul 2003, 12:37

Živjo,
proizvajalci rastlin najraje sadijo rastline v šoto. Zaradi kisle reakcije šote se na takem substratu ne naselijo razne gljive, substrat je praktično sterilen. Nat to gojijo skoraj kot hidrokulturo. Obilno zalivajo in gnojijo.
Jaz pri takih rastlinah, vedno, če se le da očistim šoto in jih posadim v ustrezen substrat. Če se ta šota izsuši, jo je zelo težko spet napijit.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 31 jul 2003, 20:51

Sovražim šoto. Izi, kako jo njalažje spraviš iz korenin, ne da bi jih poškodoval. Nekajkrat sem že dobil rastlino v šoti in tako razraščene korenine, da jo nisem upal spravljati ven. Ali je v tem primeru bolje, da se samo obsipa z novo prstjo in upa, da korenine poženejo v bolj rodovitno zemljo?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

Šota

OdgovorNapisal/-a izi » 31 jul 2003, 21:10

Težko jo spraviš stran, sploh če je suha. Najlažje gre, če je mokra. Včasih moraš reskirati tudi kakšno koreninico. Če se posadi v drug substran, nas ta šota, ki ostane še vednoprecej ovira, pa še propustnost je drugačna.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a varja » 16 mar 2004, 10:08

joj, to palmo jaz iščem. samo sem bolj začetnik, pa ne vem, kje bi jo našla. kaj mi lahko kdo pomaga, prosim. sem pa iz maribora.
hvala, varja
varja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 14 mar 2004, 09:28
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 16 mar 2004, 20:09

Ojla,

Gorsko palmo ali Chamaedoreo elegans dobiš v vsaki dobro založeni cvetličarni, sigurno pa jo imajo v kakem večjem Vrtnem centru (Obi, Bauhaus, Kalia...)
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 16 mar 2004, 23:06

Varja, če ne bodo slišali za gorsko palmo ali chamaedoreo, pa preprosto povej, da iščeš hamadorejo.

(sicer je latinska izgovorjava ista)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a varja » 17 mar 2004, 09:49

hvala za odgovore. ena žalost je edino, palme imajo kar "prijetne" cene, vsaj tam, kjer sem jaz gledala. bom pač začela z mičkeno, pa čakala 10 let :-)
varja
varja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 14 mar 2004, 09:28
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 mar 2004, 12:50

Ojla,

saj ta palma ne zrase prav velika (tam do 120 cm), za kar pa rabi par let. Videla sem jih ponavadi med tistimi malimi rastlinicami, ki so zelo poceni.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 17 mar 2004, 21:43

Varja, ne se sekirat. Gorska je poceni. Pa ni dosti zahtevna. Jo občasno popršim, zalivam normalno in lepo raste...

(iz šote pa še nisem presadil :oops: bom zdaj spomladi...)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a varja » 17 mar 2004, 22:16

joj, saj me je prav strah. knjige so me čisto prestrašile, različne zemlje, gnojila, kompilicirano zalivanje, prepih, ne vem kaka svetloba... se bojim, da bodo pri meni vse rastline umrle, ker si ne bom vsega zapomnila. saj vem, rastline potrebujejo le ljubezen in Substral. :wink:
palme so mi pa zelo pri srcu, in praproti.
hvala vsem, varja
varja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 14 mar 2004, 09:28
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 12 jun 2007, 13:19

pozdravljeni, mene samo zanima, če lahko kdo, ki ima že staro rastlino, priloži njeno sliko, ker me zanima ali njeno steblo oleseni ali je vedno zeleno. zanima me tudi, koliko listov ponavadi naredi ena rastlina?
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a Pepe » 12 jun 2007, 13:58

Pred leti sem v botaničnem vrtu videl eno visoko vsaj meter in pol in če se prav spomnim ni bila nič olesenela in je bilo steblo v celoti zeleno.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 12 jun 2007, 14:01

pa je bila to samo ena rastlina? je imela samo eno steblo? če je bilo tako me zanima, če je imela veliko listov?
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a sasok » 12 jun 2007, 19:07

oj še jaz sem se nekaj spomnil! ko smo bili lani v Ljubljani na izletu smo videli rasti 4 palme in to tiste ki so precej pogoste na slovenski obali, ko naredijo zgoraj pri listih črne buknice! bile so posajene v zemjo in to kar ob stavbi kjer je bilo nekaj prostora kot neka greda! mene zanima če torej prezimijo ali jih vsako leto prestavljajo noter, ker so bile že precej visoke približno 3 metre če ne več. šli pa smo gledat tisti šest ali osmerokotni bazen ko so v rimskih časih tam noter krstili pa zraven je bilo tudi veliko mozaikov! torej te palme so rastle kar blizu tam! če je kdo z Lj bo mogoče vedel kje je to!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a PompLa » 12 okt 2007, 17:10

Jaz imam tudi Chamaedoreo :D Pa me zanima jo imam pretežno bliz radiatorja, a jo moram dat nujno stran? :? Ali je kaj narobe če jo pustim v zemlji v kateri sem jo dobila..eni to zemljo menjate.

lp pa že v naprej hvala za odgovore. :wink:
LP
PompLa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 27 sep 2007, 19:09
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Palme

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron