Vande

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Vande

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 03 jul 2003, 19:30

LP

Mene pa zanimajo vande in bi si rad tudi eno nabavil. Skratka, zanima me vse o njih in bi lepo prosil, če mi kdo kaj o njih napiše, ali pa posreduje kakršenkoli vir, da bi bolje spoznal to vrsto orhidej.

Sploh pa, ker ima VANDA semo zračne korenine in se jo samo vlaži, me zanima, kje dobiva hranilne snovi (minerale... - iz zraka?!?). Pa pozimi, ko je kurjava in je bolj suh zrak, pa koliko so to zahtevne rastline?

Tako da bi lepo prosil če bi mi kdo to malo razložil. Za odgovor se že za vnaprej zahvaljujem. :wink:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 05 jul 2003, 21:14

hi snoopy! upam da obvladas nemsko ker drugace ti bo tezko na tej strani :wink: http://www.orchideenforum.de/fort1.htm Kliknes na kulturanleitungen in potem izbiras dalje. LP Maja
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 07 jul 2003, 08:24

Hja, hvala za odgovor, samo kriza je v tem, ker nemško ne znam! :cry:

:idea: Če znaš ti, bi te lepo prosil, če bi malo brebrala in mi vsaj osnovne podatke napisala. Za to bi ti bil gromozansko hvaležen! :wink: :?:

LP in hvala za odgovore že za vnaprej!
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 07 jul 2003, 13:52

hi snoopy!

No problem :wink:
TEMPERATURA: poleti:od 25-30 stopinjc celzija, pozimi od 17-22 st. C(najnizja temperatura ki jo Vanda lahko tolerira(kratek čas) je 13 st. C
VLAŽNOST ZRAKA: 60-90%
PRESAJANJE: Vanda se ponavadi kultivira brez substrata ker so korenice zelo občutljine na gnilobo....rešitev veliko grobega lubja namesto normalnega substrata za orhideje.
ZALIVANJE: ker so ponavadi gojene brez substrata, da dobijo korenine veliko zraka, izhlapeva voda veliko hitreje iz korenin. Treba je vsaj 1x dnevno pršenje pri veliki vročini večkrat. 1x tedensko se korenine namočijo v vedro z vodo za 20-30 min pri tem pa ne sme voda priti med liste :arrow: gniljenje.
GNOJENJE: poleti dodaj vodi vsakih 14 dni gnojilo za orhideje z polovico količine kot piše na navodilih. Pozimi dodajaš gnojilo vsakih 3-4 tedne...polovico od količine... :arrow:
MIROVANJE: ne miruje
SVETLOBA: je zelo lačna svetlobe. Od konca avgusta do zacetka junija prenese direktno sonce , kasneje se postavi malo v senco. Brez zadostne količine svetlobe se ne tvorijo novi cvetovi.
CVETENJE: glavna sezona cvetenja je pomlad in jesen, ampak hibridi lahko cvetijo celo leto.
JE LAJKO POLETI ZUNAJ?: zelo priporočljivo, izbere se naj sončni, brezveterni prostor ki ima v največji vročini nekaj sence.

No mislim da dobi hranljive snovi iz zraka ja. Orhideja bi v glavnem imela zračno postlano, vlažno, toplo, sončno....hm za moje pojme je to kot mali dojenček ki ga moraš pitat vsaki dve uri-prezahtevno! Ni za začetnike oz lenuhe. :roll:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 08 jul 2003, 08:50

:roll: no ja, pa je res mal prevec zakomplicirana!

Videl sem jo v eni cvetlicarni pa se mi je dopadla, pa me je ful zacela zanimat, kako to sploh gre s to rastlino. Sicer trgovka ni imela pojma in je rekla a se jo na case samo vlazi, pa se mi je mal cudno zdel, pa sem se na temu formu posvetu, pa...

Ves, si iscem eno lepo orhidejo, da bi jo imel v sobi, da bi mi malo popestrila moj mali svet. :)

Kaj mi pa ti predlagas. Daj ce poznas kaksno tako, da ne potrebuje tako zelo veliko sonca, pa da ne bi bila tako zahtevna, ce sploh obstaja. Pa ce lahko mi poselj se slikco.

Drgac pa, najlepsa ti hvala!!! :wink:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 08 jul 2003, 12:01

Dendrobium(na sliki) in pa Phalaenopsis sta najbolj primerne za začetnike. Phal. dobiš v vsaki cvetličarni medtem ko pa se Dendrobium najde bolj redko. Pojdi v kak Baumaks ali pa v Obij, oz. tja kjer so poceni orhideje, in si izberi eno ali drugo...ali obe! :D
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 08 jul 2003, 12:05

vec slik se najde na tej strani: http://www.orchidworks.com/

lp
Maja
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 09 jul 2003, 10:25

LP

EJ, hvala ti. Najbrž bo kaj takega. Ko dobim ti bom tut sliko prpel kle gor. :wink:

Zdaj pa v nakup! :wink:

Zdaj med vikendom jo bom šel kupit.

LP
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a BoGo » 09 jul 2003, 23:04

:arrow: Snoopy, če imaš kot jaz težave z nemščino, potem ti priporočam stran babelfish.altavista.com. Je ena zastonj storitev, ki ti prevede iz nemščine v angleščino. Sicer ne pravilno angleščino, a dovolj pravilno, da razumeš.

Mogoče tema ni najbolj primerna za ta forum, a vseeno se mi je zdelo primerno, da koga obvestim.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 10 jul 2003, 09:29

LP

Ql zadevca. Hvala ti!
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 11 jul 2003, 09:51

LP

Ekole je! Včeraj so jo v cvetličarni dobili, približno tako kot sem hotel. Zdaj pa že krasi mojo sobo. 8)

Imenuje se Phalaenopsis Brandy Parfait (pripeta je tudi slikica). Točno taka je. :P

Ker sem šel jaz v cvetličarno prej z motorjem in jo kupil oz. plačal jo je šel kasneje iskat brat z avtom, ker sem šel jaz v službo. Brat je rekel, da jo je cvetličarka tam fajn našpricala z neko tekočino, zdaj pa ne vem ali je bila voda ali kaj drugega.
Pa drugače v negi, se orhidejo kaj rosi ali vlaži oz. kako pogosto se to izvaja??? :?:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 11 jul 2003, 13:02

Hi Snoopy!
Pusti da se substrat na vrhu malo posuši/nasuši nato pa zalij oz. zalivaj nekje 1x na teden in pazi da nebo voda v lončku stala. Ob vročih dnevih(nad 30st. C) jo malo po listih poskropi z vodo. lp IG
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 12 jul 2003, 08:55

OK! Hvala!

Se pravi, ker je bilo zunaj vroce, jo je cvetlicarka fajn naspricala, da ne bi bil za orhidejo šok oz. da je lažje brebila pot do doma v vročem vremenu??? :roll:

No ja, fajn! :wink:

LP
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 12 jul 2003, 08:57

Kaksna se ti pa drugac zdi, ti je lepa? :?:

LP
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a BoGo » 12 jul 2003, 11:24

Je pa res lepa. Samo problem je, če se še navdušim za orhideje, potem me bodo doma linčali, ker itak ni prostora, če pa se kaj pojavi, pa ga zapolnim s kaktusi. :twisted:
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Ipkiss » 12 jul 2003, 11:31

Živjo,
tvojo novo pridobitev (res je lepa!), zalivaj, kot ti je IG nasvetovala, enkrat na teden, po ca. dveh urah odlij vodo iz lončka (če je kaj ostane), sicer ti bo pa hvaležna, če jo boš škropil (s kakim sprejem, ki naredi fajn meglico, mogoče celo kakega od kozmetike (embalažo s pumpico, ki se jo da polniti) komu zapleni, tisti navadni vrtnarski običajno naredijo pravi dež) kar vsak dan, ampak ne po listih, pač pa po koreninah (če škropiš po listih, pazi, da ne zmočiš osrednjega dela med listi, srčike).
Srečno,
Katarina
Ipkiss
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 08 maj 2003, 16:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 12 jul 2003, 20:43

ej men je tale tvoja Brandy Parfait lepa, nekaj drugega je kot pa moja rumena Phal. lp IG
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 13 jul 2003, 12:20

Tvoja je tut ful lepa. Moja mami ima eno podobno v dnevni sobi, samo da je rozasta! Pa, saj so vse orhideje ful lepe. :P

Bom naredu tako kot sta mi rekla glede zalivanja in špricanja.

Drgac pa najlepsa hvala za pomoc, pa vsi nasveti so dobrodošli. :wink:

Kaj pa gnojenje, se mora kupit posebno gnojilo za orhideje, a je navadno dobro? :?:

Kaj pa cvetenje? Cvetličarka je rekla, da pri njej doma njena cveti 2x letno. V navodilih, ki so v AN jeziku, napisana zelo na splošno in pomanjkljivo, piše da se po cvetenju stebelce od cveta odreže nad tretjim očesom, in s tem povečamo možnost, da bi iz katerega izmed očes ponovno pognala stebelca s popki. :?:

Kaj naj naredim s debelcem ko odcveti. V cvetličarni je rekla da naj počakam da se čisto posuši, potem pa naj odrežem spodaj.

Kaj pa vi predlagate? :?:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 13 jul 2003, 13:41

Hi Snoopy!

Stebelce pusti da se posuši in pol odreži, tako kot je rekla cvetličarka. Hmm za gnojilo pa res ne vem, ce bi lahko uporabljal navadno. Mogoče kdo drug ve kaj o tem. lp IG
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 13 jul 2003, 18:20

LP

OK, bom tako naredil, ko odcveti.

Kakšno gnojilo pa ti uporabljaš? :?:

Ah, bom kar tistega kupil, ki je prav za orhideje, tako in tako imamo 2 doma, ga bo pa še mami za svojo uporabljala.
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Naslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov