Vanda

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a ipocic » 20 jun 2009, 19:43

V merkuru,bauhausu,kalii,ali na spletu.

Lp,jernej
ipocic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2009, 23:13
Kraj: m. sobota

OdgovorNapisal/-a baucika » 21 jun 2009, 14:52

Letos jih imam prvič zunaj (prej jih nisem še imela), in nisem vedela kaj bi. Sem jih pustila zunaj. Hvala!

lp
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a iluzija » 11 nov 2009, 20:13

Pozdravljeni!

Sem šele začetnica pri vzgoji orhidej, čeprav jih imam že kar nekaj.
Za svoj 18 rojstni dan sem dobila vando. Veliko sem brala o vzgoji vand in teorijo vzgoje poznam. Vendar se mi vanda suši in suši. Imela sem jo v stekleni posodi in jo kot sem prebrala, zalivala 2x tedensko ter redno škropila z vodo. Ker so korenine postajale črne sem se ustrašila da je vode preveč in sem jo obesila ob okno.
Špricam jo 2x dnevno vsake 3dni jo namočim v vodo za 20min in okoli korenin sem ji ovila krpo, da bi zadrževala vlago. Tudi vlažilec zraka sem nabavila in skrbim za stalno temperaturo v sobi.
Vandi se od spodaj navzgor sušijo listi in odpadajo. Nekaj korenin se še ni posušilo. Vendar sta dve glavni bili poškodovani že ko sem jo prejela.
Nevem več kaj naj storim da si opomore. Je še sploh rešitev za mojo orhidejo ali je prepozno?
Prosim za nasvete saj mi ta vanda, ravno zato ker je bila darilo, veliko pomeni.
iluzija
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 11 nov 2009, 20:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Paph » 13 nov 2009, 09:22

Kakšna slikica bi pomagala....
Kako dolgo je vanda že pri tebi in kako dolgo opažaš spremembe?
lpb
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mic » 11 jan 2010, 04:37

Lepo pozdravljeni! V svetu vand sem nekako bolj nova. Tistih skromnih 13 imam nekje pol leta, nekatere so odcvetele, nekatere se kr vztrajno rastejo samo v korenine in v liste, o cvetu ne razmisljajo, ceprav jim vsak dan pomeziknem in se jim nasmehnem, ce sem dobre volje tud kaksen vic povem. Do sedaj sem jih imela prosto visece (lasten izum ograje, kamenja, glinenega velikanskega lonca in najvecji plasticni podstavek pod njim, za cimvec vlage. Vse je bilo precudovito. Sama sem znosila vse tezke stvari, nacentrirala ograjo, nasipala ogromno prasnega kamenja, ga sprala, nalila vode, unicila skoraj parket, ker je bil prvotni podstavek tudi glinen in je voda prehajala skozi, ampak to ni bistvenega pomena. Po opravljenem delu kot v risanki " A JE TO" se pa le spomnim, da sem zablokirala izhod balkonskih vrat v zgornjem nadstropju hise in da jih ni moc odpreti. Sicer me je partner skoraj ven postavil, ker je baje kot v dzungli, ampak sem ga le prepricala vse do sedaj. Je pa dolgo vzdrzal in gledal moje veselje). No zdaj sem pa vande natlacila v vaze in upam, da jim ne bo hudega, ker se gledamo preko stekla. Berem, da jih ima vecina od vas pozimi v vazi. Dve bom sprobala posaditi v glinopor, ker sta ze od samega zacetka bili bolj bogi, pa se vaz mi je zmanjkalo. Stanejo, ko sto mater! No, zdaj sem napisala en tak nepomemben mali uvod o zasvojenki z orhidejami, zdaj pa eno resno vprasanje. Dragi vandoljubci kaj naredite, ko grete na dopust za 5 do 7 dni? Razen, da vam mogoce tasce ali sosedje hodijo po hisi in gledajo, ce imate pospravljeno, vmes roze pospricajo, na koncu pa se po hladilniku pobrskajo, da prehitijo rok uporabe, ker se lahko hrana "pokvari". "Ja, ves? Cokoladi je rok potekel." Hmmm..klobasi tudi? "Ja klobasi tudi. Pa vande so res skrbno pospricane, tako kot si narocila. Cisto nic po popkih in listih." Prvo kar vidim ob prihodu domov so pocrneli popki na kar treh orhidejah. Na sreco se je nekaj cvetov odprlo.
Bom vesela kaksnega pametnega predloga. Sem ze razmisljala, da bi jih zacasno dala v dve gromozanski kosari, nasula lubja noter in jim vtaknila korenine. Ampak so korenine tako dolge, da se bojim, da jih nebi noter spravila. Resitve s kopalnicami in banjami odpade, premalo svetlobe, pa obesit jih nimam kam. No, ce je bil ze kdo v podobni situaciji bom vesela predloga.
lp.M.
Uporabniški avatar
mic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 22 dec 2009, 03:23
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a rumba » 11 jan 2010, 10:17

mic, kako lepo si to napisala, se kar prepoznam v tem sestavku, he, he... Sama se ukvarjam s podobnimi vprašanji. :? Zaenkrat sem jih dala v rejo k mami in so jo vse lepo prenesle, a ko se zbirka veča, to ne bo več mogoče, tako da bi tudi meni zelo prav prišel kak predlog. :P
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Paph » 11 jan 2010, 11:00

Mic, tale tvoj prispevek mi je bilo prav prijetno prebrat. Večkrat.
Mislim, da imamo takšna in podobna vprašanja več ali manj vsi. Kam s kopico orhidej, ko gremo na dopust. Eno - dve že odneseš do sosede, kaj več pa verjetno tudi niso pripravljeni sprejeti.
To je približno tako, kot če imaš doma hišnega ljubljenčka: ali ga vzameš s seboj ali pa mu zorganiziraš varstvo. Ali pa eden vedno ostane lepo doma.
Si že slišala, da ločene počitnice zelo ugodno vplivajo na zvezo? :lol:
lpb
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mic » 11 jan 2010, 12:35

Rumba tudi jaz bi jih mami peljala pa nimajo prostora doma, pa malcek ji ne zaupam glede na to, da ji vsak teden jaz zalivam doma phale, ker bi se drugace plavati naucili. No, lazem. Se je ze popravila in vodo odlije vstran in ji vsi trije lepo cvetijo, cetrtega sem ji ga pa presadila in dela cvetni nastavek. Pa seveda vse sem ji umaknila iz radiatoske police.
Glede vande pa, da bi se pa vsak dan sem vozili in mi roze spricali, pa nima smisla...smo malo ven iz mesta. ejej...
Uporabniški avatar
mic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 22 dec 2009, 03:23
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a mic » 11 jan 2010, 13:09

hahahahah paph...locene pocitnice uspesno vplivajo na elegantno izpopolnitev ali poreditev telesne strukture, pa zarad roz me nobeden ne krega in se jim lahko posvetim..hhahahah.. Drugace pa obcasno slisim, pa kaj si normalna, pa kam bos vse to dala, pa kaj bos s tolkimi rozami? Pa kdo se hodi kupovat odvecetele roze razen tebe? Poznajo te ze vse prodajalke in to v Merkurju, Bauhausu, Baumaxu, Obiju, Kaliji, v Volcjem potoku na sreco se ne. Kaj si abonirana na vseh mestih...brrrrrrrrrr...no, mogoce pa ima malo prav. Malo sem pa res preterala. Imam pa tudi psa ja, ampak nas solani, pa vendar kot pubertetnik labradorec, ki zna biti tako flegmatorsko ignorantski in neposlusen je zelo vesel, gre na pocitnice h komu drugemu. Urnebes! Za vande pa nisem prepricana, da bi bile vesele...Veste kaj? Jaz bom sprobala lubje, malo glinoprja vmes, pa vam povem rezultate. Ni vrag, da 5 dni ne vzdrzijo brez cartanja! Prav?
Uporabniški avatar
mic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 22 dec 2009, 03:23
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tamika » 11 jan 2010, 13:40

mic ne kompliciraj. Moje so včasih tudi več kot en teden brez pršenja in zalivanja, pa še nobeno ni hudič vzel. Preden greš jih namoči in to je to! 5 dni res ni tako dolgo, da bi lahko bilo kaj narobe ...

Imaš pa lepe orhideje, sem malo slikice pogledala! Super!! :wink:

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a mic » 12 jan 2010, 02:44

eto tamika! to sem potrebovala! eno vzpodbudno in iz izkusenj! abstinenca naj bo, tako kot v naravi. glede tvojih orhidej..no comment. :P nevem, ce sta besedi prekrasne, precudovite tapravi..pravzaprav vecina vas ima tukaj zavidanja vredne primerke. Prav za spociti ocke. Ahhhhh....
Uporabniški avatar
mic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 22 dec 2009, 03:23
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Milamay » 12 jan 2010, 10:39

mic - se popolnoma strinjam s tamiko. Preden greš, jih dobro namoči, na dno steklenih vaz nalij malo vode in boš videla, da bodo 5 dni ali pa še kak dan več zdržale brez težav. Jaz jih tudi ne pršim vsak dan ... pravzaprav jih morda enkrat na teden namočim (včasih še to ne) in vse lepo uspevajo. Jim pa dan na dno vaz šotni mah, ki pa je vedno vlažen, tako da imajo stalno vlago (to sem videla pri tamiki in jo sedaj pridno kopiram :D .

LP
Milamay
Guru
Guru
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 14 okt 2004, 12:40
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a mic » 14 jan 2010, 01:14

Milamay hvala tudi tebi...bom preizkusila. Za vsak slucaj bom se nastavila Coca colo in slamice, ce bodo res zejne. :lol:

Lep pozdrav! :wink:
Uporabniški avatar
mic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 22 dec 2009, 03:23
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Milamay » 15 jan 2010, 15:02

No, če boš imela še kokakolo in slamice, potem pa lahko odpotuješ mirne vesti vsaj za 14 dni. :D

LP
Milamay
Guru
Guru
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 14 okt 2004, 12:40
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a mic » 28 jan 2010, 20:56

tako! vande so zive, mi pa en dan prej prisli iz smucanja, ker je vsak od nas staknil nek virus. Tako, da me trenutno bolj skrbi za nas. Kljub temu, punce hvala lepa za nasvete. :)
Uporabniški avatar
mic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 22 dec 2009, 03:23
Kraj: Maribor

Vaze za vande!

OdgovorNapisal/-a mic » 28 jan 2010, 21:03

Danes sem obiskala Kalio v Mb. Imajo vaze, ki so cenovno kar ugodne, 6,99 EUR. Za vande, ki imajo malo vec korenin so super.
Uporabniški avatar
mic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 22 dec 2009, 03:23
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a rumba » 28 jan 2010, 22:04

mic, me veseli, da so te lepo počakale. Jaz tudi kupujem te vaze v Kaliji in so mi super. Vanda se prav lepo usede na vazo. :P
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a blackmagic » 04 apr 2010, 23:05

Evo par problemov. 1x na teden damo vando namakat v vodo.
Ker pa ima zelo dolge korenine se ji vsakič kakšna zlomi , ko jo dajem nazaj v vazo. bi bilo kaj narobe, če bi jo samo škropili?


Dobil sem idejo za podlago. Na dno steklene posode sem dal prvo podlogo iz podlage za tropske terarije (stisnjena vlakna lupin kokosovih orehovin) in na njo mah. Oboje se dobi v trgovini za male živali kot briketne kocke.
Te kocke namočiš v vodo in vse skupaj naraste.
Problem pa nastane spet zaradi korenin, ki se dotikajo vlažnega mahu. Zdi se mi da so začele gnilit (v ~2 tednih ). sedaj sem orhidejo dal ven iz posode in jo imam obešeno čez vrata. Na koreninah se na srečo nič več ne pozna.
Ideja kako bi to rešil ?
blackmagic
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 04 apr 2010, 22:07
Kraj: Fram

OdgovorNapisal/-a rumba » 05 apr 2010, 15:54

blackmagic, tudi jaz sem na začetku poskušala postaviti nekaj na dno vaze, pa se ni odneslo. Sedaj nimam nič in korenine so krasne. Kar se pa namakanja tiče, po moje je čisto odvisno od vlage v stanovanju. Jaz jih vsaki dan obilno poškropim, tako da na dnu ostane kar nekaj vode, ki jo seveda takoj odlijem. Celo zimo nisem niti enkrat namakala, ni bilo potrebe. Jih pa ne jemljem iz vaze. Če namakam, samo vazo napolnim z vodo, pustim cca 15 minut, nato vodo odlijem. Korenin pri tem nič ne motim. Glede na to, da vsaki dan obilno škropim, 1-2x na teden v škropivo dodam malo gnojila (ampak res malo, cca 1/4 priporočene doze ali celo še manj) in opažam, da jih je to zelo všeč. In to je to, moje so zelo zadovoljne. :D
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bambusarija » 05 apr 2010, 17:31

Cleia je napisal/-a:
stara je napisal/-a:oj !
tudi jaz jo imam trenutno obešeno,bi pa ji rada zagotovila več vlage in sem sedaj res razdvojena,če vam uspeva v substratu potem v stekleni vazi tud ne bi smel bit problem.al je pogoj da zrak kroži okrog korenin?
če še ima kdo kake izkušnje naj se javi!


Če ji želiš zagotoviti več vlage je zelo dober recept, da jo postaviš nekam blizu radiatorja, nanj pa položiš posode z vodo. Tako se vlažnost zelo dvigne. Tudi škropljenje pomaga (po koreninah).

8) Cleia


Voda naj vsebuje čimmanj apnenca.
bambusarija
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 16 mar 2010, 10:31
Kraj: Šempeter v Sav. dolini

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • vanda
    Napisal/-a romanah » 28 jul 2005, 09:05
    10 Odgovori
    8900 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    24 avg 2005, 08:42
  • Vanda
    Napisal/-a Breda » 17 jan 2006, 16:10
    5 Odgovori
    4318 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a jakolic11 Poglej zadnji prispevek
    04 jan 2007, 17:46
  • VANDA
    Pripete datoteke Napisal/-a romanah » 30 sep 2006, 14:31
    4 Odgovori
    4329 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    19 okt 2006, 17:28
  • VANDA
    Pripete datoteke Napisal/-a fuerteventura » 29 jan 2007, 11:26
    12 Odgovori
    5485 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a fuerteventura Poglej zadnji prispevek
    10 feb 2007, 11:59
  • vanda
    Napisal/-a urska25 » 20 avg 2007, 20:53
    4 Odgovori
    3651 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    21 avg 2007, 14:15

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron