Steblo z novo orhidejo se suši

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Steblo z novo orhidejo se suši

OdgovorNapisal/-a baucika » 22 jan 2007, 18:57

Na odcvetelem steblu je orhideja pognala novo orhidejo. Do zdaj so to štirje zeleni listi. Opazila pa sem, da se je to steblo začelo sušiti, in je že skoraj pri novi rastlini. Sem v dilemi kaj naj naredim, ali pustim in čakam, ali pa steblo odrežem in posadim. zračnih korenin nova rstlina še nima. Ali je mogoče še kakšna druga rešitev. Na slikah se tudi vidi, kako je z orhidejo. Za pomoč se že vnaprej zahvaljujem!

http://i106.photobucket.com/albums/m261 ... 0M/077.jpg

http://i106.photobucket.com/albums/m261 ... 0M/076.jpg

lp
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a lunca » 22 jan 2007, 20:11

počakati moraš da požene 3 korenine ki bojo dolge okoli 5 cm....preberi nekje na forumu. je že napisano
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 22 jan 2007, 20:43

Pusti,da mali orhidejici poženejo zračne korenine,kot je že lunca rekla.Mogoče ti bo steblo odmrlo,mogoče pa ne.Pusti se presenetiti.Odreži pa le v primeru,če matična rastlina začne hirati ali pa mala orhidejica na steblu propade.Nimaš kaj za izgubiti,lahko le dobiš novo rastlinico :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a tamika » 23 jan 2007, 10:07

Po pravici povedano ne izgleda dobro ne steblo z novo orhidejo ne mama orhideja. Zgleda, kot da ni dovolj zalita ali pa morda preveč, da so listi tako zgrbančeni.
Po mojih izkušnjah, se bo steblo posušilo, za majhno orhidejo pa brez korenin ni rešitve.

Lp, Tamara
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a baucika » 23 jan 2007, 12:09

Tamika res je, da rastlina ne izgleda kaj dobro, da ima uvele liste. Že matična rastlina nima zadosti koreninc. Presenitilo me je, da je sploh pognala še majnho na steblu. Zalivam jo tudi redno, tako da bomo verjetno res čakali in videli kaj bo. Sem jo pa tudi že presadila in ji dala gnojilo v tubi, pa je bilo takrat malce boljše.
Hvala za odgovore.

lp Karmen
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a tamika » 23 jan 2007, 13:58

Gnojilo v tubi čim prej odstani, če nočeš pomoriti še preostalih koreninic. Ko orhidejo presadiš je vsaj kakšen mesec ni potrebno gnojiti, posebno nekoristno pa je to, če je rastlina v slabem stanju. Daj jo na svetlo mesto, zalivaj redno (1 teden ali 10 dni) in špricaj. Ko si bo rastlina opomogla, pa ti svetujem gnojenje preko listov - torej v pršilko namešaj bolj razredčeno gnojilo in pošpricaj.

Pa veliko uspeha!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a baucika » 23 jan 2007, 20:53

Tamika, mi lahko poveš kako gnojiš preko listov. Kaj kar poškropiš po listih razredčeno gnojilo? Kako pogosto pa škropiš? Koliko bolj pa razredčiš? Veliko vprašanj, ali ne.

Imam še druge orhideje, od katerih mi ena že cveti, druga pa je odprla že tri cvetove od trinajstih popkov. In pri tej imam tudi en list nagrbančen in bi jo rada rešila.

lp Karmen
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a faneblopsis » 23 jan 2007, 21:19

Če je tudi mlada rastlinica - keiki začela veneti, pomeni, da nima več dotoka hranil od shirane matične rastline. V tem primeru, res ni več rešitve, če keiki nima svojih korenin.
Keikije ponavadi poženejo rastline, ki hirajo in se želijo na ta način pred smrtjo razmnožiti-preživeti. Bistvo problema je zakaj ti je rastlina sploh začela hirati. Če uporabljaš tube-ampule si na dobri poti, da ti zgnijejo korenine zaradi koncentriranega gnojila, ki teče ven. Možno je da so korenine zgnile zaradi preobilnega zalivanja...?

v vsakem primeru priporočam presaditev v svež substrat za orhideje :idea:

Faneblopsis
faneblopsis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 25 mar 2005, 00:09

OdgovorNapisal/-a lunca » 23 jan 2007, 22:12

jaz pa imam sedaj doma phal ki mi poganja novo rastlinico. toda rastlina ne izglede prav nič izčrpana. ali naj raje odrežem steblo, da ne bo rasla nova rastlinica?
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a tamika » 24 jan 2007, 09:31

Zakaj bi rezala, če je rastlina v dobrem stanju, pusti in boš imela novo orhidejo.

Kar pa se tiče zalivanja preko listov. V pršilko dam 3x bolj razredčeno gnojilo in vsak teden enkrat pošpricam orhideje po listih. Vsako 4. zalivanje pa uporabim gnojilo tudi v vodi za zalivanje.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a baucika » 30 jan 2007, 16:52

Tamika hvala za odgovor. Samo še eno vprašanje. Kako pogosto pa zalivaš?

Pa še nekaj. Danes sem ugotovila, da je mala orhidejica začela poganjati zračne koreninice, štiri. Sicer so čisto čisto majhne od 1mm do 3 mm. V soboto sem škropila orhideje in sem zraven še to majhno orhidejico tam pri steblu. Mogoče pa res potrebuje malce več vlage da ji bodo začele rasti zračne koreninice.

lp Karmen
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a tamika » 30 jan 2007, 17:14

Jaz zalivam v neogrevanem prostoru (približno 20°C) vsake deset dni. Tiste, ki pa so nad radiatorjem pa zalivam enkrat tedensko + škropljenje.

Se mi pa poraja eno vprašanje.

Kako se znebite vlage v prostoru. V prostoru, kjer ne ogrevam je bil zaradi škropljenja siv strop (hiša je ful izolirana in je potrebno veliko zračenja, da se človek znebi vlage, vendar je problem zračit v prostoru, kjer so orhideje, da se popki ne prehladijo ...). Zato sem zdaj močno omejila škropljenje in je zadeva kao rešena, čeprav vem, da je bilo stanje za rože prej sicer boljše. Torej?
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a baucika » 02 feb 2007, 11:47

Z vlago jaz nimam problemov, v bistvu jo je premalo. Kako bi se je pa ti znebila, ti žal ne vem napisati kaj konkretnega (glede na to, da ne sme biti prepiha). Mogoče bi imela nekaj časa čez dan odprta vratra sobe. Ne vem. Vem pa, da se kupi nekakšna posoda, ki vleče vlago v sebe, pa če bi jo postavila malce vstran od orhidej, bi ti vlago verjetno pobirala, tam, ko jo ne potrebuješ.

lp Karmen
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a tamika » 02 feb 2007, 13:03

Ja, samo to je kratkotrajna rešitev. Poleti ni problem, ko je dovolj zračenja. Pozimi pa je malo tečno vse skupaj!

Lp, T.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a frenky » 02 feb 2007, 19:54

Tamika,

predlagam ti, da v tem prostoru uporabiš ventilator.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a baucika » 22 feb 2007, 12:13

Zdaj pa se je zgodilo to, česar sem se bala. Matična orhideja je postala spodaj črna (pri substratu). Ko sem jo prijela, pa se je kar odlomila. Druga mi ni preostalo, kot da sem steblo z novo orhidejo odrezala. Dala sem ga v lonček z vodo in bom čakala. Zračne koreniice na srečo še kar poganja in se počasi daljšajo.

lp Karmen
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a mojcak » 22 feb 2007, 12:54

Meni tudi poganja keikija, ampak brez koreninic. Za enkrat sta samo 2 mala listka. Je to normalno?

Pa še eno vprašanje: Imam phala, ki je pognal novo cvetno steblo, na njem pa 2 cvetka, ki se odpirata že od novega leta dalje....hmmm...kaj je narobe??
mojcak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 23 apr 2006, 21:04
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov