Prosim za pomoč (glede prezimovanja orhidej-radiator)

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Prosim za pomoč (glede prezimovanja orhidej-radiator)

OdgovorNapisal/-a Patmat » 17 okt 2009, 22:44

lep pozdrav

na okenski polici v spalnici imam 6 orhidej. problem je v tem, da je takoj pod okensko polico radiator, in da smo dva dni nazaj začeli kurit. nimam pa prostora, da bi orhidejice prestavila drugam. zanima me, kaj se v taki situaciji naredi. jaz sem na dve mesti na radiatorju postavila lonček z vodo, da je okoli orhidejic nekaj več vlage. ali je to v redu? ali jih nekoliko višja temperatura zelo moti? nebi rada, da mi uvenejo, še posebej sedaj, ko imajo vse orhideje nastavljena nova cvetna stebelca.
hvala za pomoč.
Patmat
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 17 okt 2009, 22:27

OdgovorNapisal/-a Paph » 17 okt 2009, 23:57

S kurilno sezono se vlažnost zraka v stanovanjih znatno zniža, še posebej je to izrazito v blokih in stolpnicah.
Po moje bi malo pomagalo, če bi orhideje postavila v okrasni lonček, ampak ne tistega, ki je namenjen prav orhidejam (nekoliko višji in spodaj ožji), pač pa naj bo dovolj širok. Na dno postavi narobe obrnjen podstavek za lončke ali kakšen manjši plastični lonček, potem pa notri nalij vodo, toliko, da bo zgornji del podstavka suh. Potem postavi notri lonček z orhidejo, tako da bo le-ta nad vodo. Recimo, da bi to lahko nekoliko omililo težave s suhim zrakom. Lahko jo tudi vsako jutro orosiš po listih in koreninah: če rosiš, moraš paziti, da so listi vsaj do večera čisto suhi.
Tudi kakšna mokra brisača oz. krpa na radiatorju bi morda kaj dvignila vlažnost v zraku. Če je zrak presuh se rado zgodi, da orhideje napade rdeči pajek. Znebiš se ga z povišanjem zračne vlage.
Obstajajo tudi vlažilci zraka....
Morda se še kdo kaj spomni, kako dvigniti vlago v zraku.
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov