Plutovec

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Plutovec

OdgovorNapisal/-a kamencek » 03 dec 2003, 07:39

Pozdrav!

Bauhaus nima.
Baumax nima.
Semenarna nima.
Aura nima.
Cvetličarne in kmetijske zadruge nimajo.

Kam naj grem še pogledat za plutovec oz. plutovo lubje? Iščem namreč nekoliko večje kose plutovega lubja, ne drobljenega, ali narezanega, temveč celi kos, čimbolj velik.

Najbrž sanjam, pa bom vseeno vprašal - ima to kdo s tega foruma?

Lep pozdrav
kamencek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 12 sep 2003, 08:44
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 03 dec 2003, 11:42

zdravo!

Tudi jaz iščem isto. Probaj še če imajo v Hobby programu mogoce kaki kos plute(sem tudi že šla gledat v MB in nimajo:). Drugače pa pri nas pijemo vino in s čim so zamašene nekatere steklenice? S pluto. Večje število zamaškov povežeš na željeno velikost, ali poljubno število daš v lonček. Zamaški se dajo tudi kupit. Vem ni ravno tisto kar si želel. Orhideje se dajo tudi na večje kose vinske trte privezat, predvidevam da zato iščeš pluto. Ampak kdo bi šel rezat vinsko trto če še služi svojemu namenu? ok mogoce jaz :twisted:

lp Maja

http://www.orchideenforum.de/substrate.htm
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a kamencek » 03 dec 2003, 13:30

IndigoGrl,

vidiš, na Hobby se pa nisem spomnil. Bom šel pogledat še tja, čeprav dvomim, da bom tam našel surovo skorjo plutovca.

Zamaški, ali pluta za talne obloge ni v redu, saj je to obdelana skorja plutovca in nihče ne zagotavlja, da tudi ne kemično, kar bi škodilo orhidejam. Ob vsem tem je pa površina preveč gladka, da bi se rastline lahko lepo oprijele, torej za orhideje veljajo le kosi narezane plutove skorje, ki so veliki minimalno, kot dlan. Pa še v lepo obdelani pluti, ki ima odvzeto vrhnjo plast ni hranil, saj je očiščena. Sploh pa je takšna pluta že napol umeten material, tega pa ne potrebujem.

Če vrhnji tekst kogarkoli bega, mu bo morda v pomoč, če povem, da iščem surovo, neobdelano skorjo plutovega drevesa. Takšno, kot če bi šel v gozd odtrgat npr. skorjo z borovca.

Lep pozdrav!
kamencek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 12 sep 2003, 08:44
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 dec 2003, 18:34

Ojla,

naj samo dodam svoje mnenje - mislim da Hoby trgovine nimajo surove plute, saj ni primerna za laično kreativno obdelavo, saj se kot izdelek drobi in ni "čista", za obdelavo pa je prezahtevna.
Verjetnost, da do take plute prideš v "navadnih" trgovinah je minimalna. Po mojem bi morala Miša vklopiti svoje dobre veze in poznanstva. :roll: Mogoče se lahko obrneta na Volčji potok za pomoč, saj imajo raztave orhidej in tudi potrebujejo pluto, pa jim je mogoče kak kos še ostal. Če pa jim ni, naj pa še za vaju nabavijo, ko bodo nabavljali zase. Povprašaj še pri Hrovatinovi, kakem našem gojitelju orhidej ali pa kako večjo cvetličarno (Eli v Mostah, pa cvetličarna pod Nebotičnikom...) kjer si kak kos naravne plute že videl.
Mislim pa da bosta lažje prišla do debelih kosov vinske trte (ob obnovi vinogradov), saj je Slovenija na večih koncih vinorodno območje (skoraj vsaka hiša ima vsaj eno "brajdo"). :lol:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kamencek » 03 dec 2003, 19:12

Pozdrav!

Naj na hitro napišem:

- surovo lubje se ne drobi in bi bilo možno, da ga imajo v zoo centrih in hobby zadevah, saj se uporablja tudi kot dodatek v terarijih

- v Sloveniji ga uradno nihče ne uvaža in zato večje količine legalno ni mogoče dobiti. Majhne pa je Miša že zrihtala in to nama je vsekakor premalo, saj imava veliko preveč orhidej. Nekdo, ki zase pripelje iz tujine nekaj kosov lubja, jih le stežka razdeli, ali proda naprej.

- kar dobijo v Volčji potok se takoj po razstavi razproda (zbiratelji, društva)

- Hrovatin, ja morda ga res imajo, toda cene so nama tam nedosegljive.

- cvetličarne, še slišale niso za kaj takšnega, ponavadi me čudno gledajo, kakor, da sem padel z lune, tudi "boljše", ki prodajajo drage Nizozemske rastline.

- vinska trta je preveč agresivna in ima absolutno pretanko lubje.


Lp
kamencek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 12 sep 2003, 08:44
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 dec 2003, 22:31

OK, torej predpostavljam, da kamencek išče lubje plutovca zaradi opore za orhidejo. Lahko nabaviš plutaste zamaške, jih zlepiš enega na drugega in narediš "palmo". Drugače pa IndigoGirl, poišči močnejše trte po vinogradih. Na določeno število let radi nekateri kletarji obnovijo svoje gorice in takrat izsekajo trte. Takrat je priložnost in zagrabi!
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a kamencek » 03 dec 2003, 22:52

Čakaj, Bogo, ali ti mene malo hecaš?

Ne vem zakaj govoriš o predpostavkah, ko pa sem v več, kot enem postu napisal v kakšne namene iščem lubje! Ne gre za predpostavko, temveč za trden namen, da pridem do lubja. In upal sem, da ga bom našel s pomočjo tega foruma. Toda nažalost namesto koristnih nasvetov dobim v odgovor neumne alternative, po katerih sploh nisem spraševal.
Iščem lubje in pika!

Sploh pa sem dovolj jasno napisal zakaj plutovinasti zamaški in vinska trta niso primerni za moj namen.

Lep pozdrav!

Robi
kamencek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 12 sep 2003, 08:44
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 dec 2003, 22:59

Robi, se opravičujem... :oops: sem res na hitro pogledal in sem kar sledil postu Indigogirl. Če ga v Sloveniji ne najdeš, ti priporočam, da pogledaš malo preko googla v tujino. Ugotovi latinsko ime plutovca in angleško ali nemško ime za skorjo, pa vnesi te pojme v iskalnik. Zagotovo boš dobil kake komercialne in tudi nekomercialne strani v zvezi s tem.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a kamencek » 03 dec 2003, 23:21

Bogo, angleško (cork tree) oz. latinsko ime plutovca je Quercus suber, obstaja seveda več vrst, med drugim tudi Phellodendron amurense, amurski plutovec ter Phellodendron chinense, kitajski plutovec, toda ne vem kateri od teh ima bolj/manj razbrazdano lubje. Z drugimi besedami, ne vem kateri plutovec oz. njega lubje je med trgovci najbolj razširjeno.
Internet sem preiskal podolgem in počez in razen prodajalcev, ki računajo po 1 angleški peni na gram oz. celo še dražje, nisem našel kaj prida ponudb. Zato bi rajši našel koga, ki ima s tem kakšno izkušnjo, da bi mi z njo lahko pomagal.

lp,

Robi
kamencek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 12 sep 2003, 08:44
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 04 dec 2003, 01:06

Ojla Kamenček,

bom tudi jaz bolj kratka:

mislim da Hoby trgovine nimajo surove plute, saj ni primerna za laično kreativno obdelavo, saj se kot izdelek drobi in ni "čista", za obdelavo pa je prezahtevna.


-nisem omenjala zoo centrov :!: , ampak smo govorili o hobby programu, kot je predel v Bauhausu, ali pa del Baumaxa ( bolj likovno specijalizirane :Levček, Prometej, Ars..., modelarsko specijalizirane...)
-v teh hobby trgovinah, dobiš materiale, ki so za nadalno KREATIVNO (ustvarjalno) obdelavo (med njih spada tudi pluta ponavadi prešana v ploščah) in pa tudi razni pripomočki za obdelavo le teh materijalov
-da se pluta ne drobi - poizkusi jo oblikovati v kako bolj zahtevno obliko, pa mi potem povej :!: odkrhne se zaradi strukture, ki ni enakomerna, zato sem tudi napisala da ni "čista".

Toda nažalost namesto koristnih nasvetov dobim v odgovor neumne alternative, po katerih sploh nisem spraševal.


Se pa opravičujem, ker sem ti hotela pomagati z neumno alternativo:!:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

plutovec

OdgovorNapisal/-a davor123si » 04 dec 2003, 01:07

zdravo,

jest mam ene par kosov skorje hrasta plutovca, samo niso v obliki plošč ampak cevi; pobrano iz vej;

drugače pa so te stvari zelo zelo poceni v Avstriji pri Gradcu, npr v Vogelfarm trgovini, 1kg cca 5 €;

lp,
Davor
davor123si
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 04 dec 2003, 01:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kamencek » 04 dec 2003, 09:11

Davor,

prav to sem iskal! Razveselila me je vest, da je skorjo možno dobiti v Avstriji po tako nizki ceni. Stokrat hvala!

lp,

Robi
kamencek
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 12 sep 2003, 08:44
Kraj: Kranj


Vrni se na Orhideje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov