phal - naslednje cvetenje

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

phal - naslednje cvetenje

OdgovorNapisal/-a Kitty » 01 mar 2005, 13:25

Pozdravljeni,

se eno vprasanje imam v zvezi s Phalenopsisi.
Ko odcveti, koliko casa potrebuje, da zacne spet cveteti? Prebrala sem, da je treba cvetno steblo odrezati sele, ko se posusi - koliko casa pa potrebuje, da se posusi?
Na prvem phalu, za katerega se nisem prav skrbela, se mi je zacelo steblo takoj susiti, ko so odpadali cvetovi. Ko sem ga zacela po vasih navodilih rositi, se drugi dve stebli nista ves susili, eno je zacelo spet obilno cveteti. Drugo se ne susi. Ga odrezem ali ne?
Potem sem pa "na zdravljene" dobila se 5 phalov, ki so seveda ze davno odcveteli, a so zanje tudi neprimerno skrbeli. Ce predpostavljamo, da jaz pravilno skrbim zanje, v kaksnem casu bi naj zaceli cveteti?
Od tega 3 nimajo vec stebel, na enem se susi, na drugem pa sploh ne. Ali kar pustim? Koliko casa traja, da se steblo posusi?
Vnaprej hvala za odgovore!

Bye, Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a tinki » 02 mar 2005, 18:39

čist odvisno je od rastline in okolja.
se skoraj ne da napovedat, ampak meni pa po 2 mesecih cvetijo.
tinki
Expert
Expert
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 16 maj 2004, 18:24
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a frenky » 02 mar 2005, 19:06

Jaz mislim, da že mal preveč komplicirate.
odreži kjer se ti zdi pametno. sam še nikoli nisem odrezal cvetnega stebla nad x kolencem, ponavadi odrežem celo steblo (za druge namene) ali pa kaj drugega.
:roll: pa saj je le Phalanopsis


L.p.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Breda » 02 mar 2005, 20:04

Ubogi phalaenopsisi, take pridne rožce so, pa jih Frenky tako v nič daje :lol: !
Kitty, res je skoraj nemogoče napovedati, kdaj bo kak cvetel, ker so pač križanci od križancev od križancev ... in živ krst ne ve, iz česa vsega so zmešani ter katere lastnosti pri katerem prevladajo. Zraven pride pa še to, da je čas ponovnega cvetenja odvisen tudi od tega, kako obilno in koliko časa je rastlina prej cvetela, kako močna je, koliko je stara, pa še cel kup stvari. Zdaj na pomlad je precej verjetno, da bodo cveteli, če niso (oz. tisti, ki niso) preveč izčrpani.
Stara cvetna stebelca se pa lahko tudi zelo dolgo ne posušijo - pri meni se eden zdajle spravlja k cvetenju iz dve leti starih stebelc. Ima pa Frenky prav - ni treba preveč komplicirati, pahalaenopsisi lahko cvetijo iz starih stebelc, če jih boš porezala, bodo pa nova pognali.
Lp, Breda
Breda
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 28 maj 2004, 11:44

OdgovorNapisal/-a Spot » 03 mar 2005, 14:03

Nekje sem naletel na podatek, da potrebuje Phalaenopsis 12 do 16 tednov da požene cvetno steblo in prične cveteti po gojitvi na nižjih temperaturah, ki povzročijo iniciiranje cvetnega poganjka. Po izkušnjah bi rekel da to kar drži. Sem pa prepričan, da je pa zagotovo potreben krajši čas da zraste novi del cvetnega stebla iz starega cvetnega stebla, ki se je deloma posušil (mišljeno iz kolena na cvetnem steblu).
Staro cvetno steblo lahko zelo dolgo ostane, preden se posuši. Rekel bi da kar nekaj let. Da to drži, si lahko pogledaš na sledeči sliki, kjer vidiš da ima ta Phalaenopsis kar nekaj cvetnih stebel in če rečemo da na leto poženeta dva cvetna stebla, potem si lahko hitro izračunaš koliko so stara cvetna stebla iz katerih ta cveti - povezava na sliko: http://www.orhideja.com/static_html/fro ... ja_1b.html . Torej bi rekel, da tvoje phalaenopsise izpostaviš nižji nočni temperaturi (16 stopinj celzija) vsaj za mesec dni do šest tednov, potem pa jih premakneš na topleje in bi v tem času morali pričeti cveteti.
Spot
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 24 jan 2005, 13:56

OdgovorNapisal/-a frenky » 03 mar 2005, 20:56

[quote="Breda"]Ubogi phalaenopsisi, take pridne rožce so, pa jih Frenky tako v nič daje :lol: !
Nobene rastline ne dajev v nič :oops: samo da je toliko problemov in komplikacij pri Phalanopsisih :?: :wink:
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kitty » 03 mar 2005, 21:51

frenky je napisal/-a:Nobene rastline ne dajev v nič :oops: samo da je toliko problemov in komplikacij pri Phalanopsisih :?: :wink:


Frenky, problemi in komplikacije so vedno pri tistih stvareh, ki jih ne poznaš. Za spatifil mamo vprašam, kako in kaj, phale je pa mama skoraj uničila. Itd. Orhideje so prišle v množično uporabo (morala bi reči "porabo") šele pred kratkim, najbolj pogosto dobiš za darila pač phale in vsaj nekaj moraš izvedeti o njih - če ti je kaj do njih.

Povrh vsega so phali in cambria, ki sem jo kupila prav pred kratkim, edine cvetoče zadeve v naši bajti - mož je alergičen na cvetni prah.
Jasno, da mi je do tega, da bi cveteli, ne?

Bye, Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • moj phal pa ne cveti
    Pripete datoteke Napisal/-a špelč » 03 feb 2005, 02:23
    4 Odgovori
    4382 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a špelč Poglej zadnji prispevek
    04 feb 2005, 00:32
  • Nenavadni phal?
    Pripete datoteke Napisal/-a tanjabagar » 19 feb 2006, 12:30
    1 Odgovori
    2768 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Marsumioon Poglej zadnji prispevek
    04 mar 2006, 14:11
  • phal - steblo
    Napisal/-a natka » 25 jan 2007, 15:29
    3 Odgovori
    3224 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a natka Poglej zadnji prispevek
    25 jan 2007, 17:49
  • Beli Phal
    Napisal/-a sandica » 24 mar 2008, 22:41
    0 Odgovori
    2559 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a sandica Poglej zadnji prispevek
    24 mar 2008, 22:41
  • Phal - izrastki
    Napisal/-a darisima » 13 jun 2008, 18:12
    3 Odgovori
    3454 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a felidae Poglej zadnji prispevek
    13 jun 2008, 22:30

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost