Orhideja iz OBI-ja ali Baumaxa ali...

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Orhideja iz OBI-ja ali Baumaxa ali...

OdgovorNapisal/-a BoGo » 31 okt 2003, 23:46

Pozdravljeni.

Kolikor vidim, vseeno orhideje niso tak bavbav, kot jih nekateri opevajo. Zato tudi razmišljam, da bi punci podaril eno. Pa me zanima malo o orhidejah, ki jih na veliko zadnje čase prodajajo v OBIju, Baumaxu, ipd... Od nekaterih slišim, da nimajo preveč dobrih izkušenj, saj jim samo še propadajo. Torej...

Katero vrsto orhideje prodajajo tam (ker opažam, da je zelo veliko število vrst)? Če drugače ne, ko kupim, objavim sliko, pa mi potem kdo prosim pomaga... Drugo: Na kaj naj sem pozoren, da bo orhideja čim bolj zadovoljna? In še pomembneje, tretje: Kaj naj naredim takoj, ko jo prinesem domov (presadim, pustim na miru,...). saj so verjetno te orhideje malo naspidirane s strani kakih vrtnarij...

Vnaprej Hvala za vse info.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 31 okt 2003, 23:59

Ojla,

sem hotela ravno to temo načeti. :shock:
Zanimajo me male rastlinice (sejančki), dobila sem jih pa sem pozabila vprašat, kako z njimi delati.
Imam kar nekaj vprašanj:
1. orhideje, ki so še majhne ali, jih lahko posadim vse skupaj ali bodo hitro rasle, pa je bolje vsako posebaj posaditi:?: (za enkrat so skupaj)
2. kakšna naj bo prst za tako majhne rastline :?: prst za orhideje (a sploh obstaja) za njih ni premočna
3. jih pršim in zalivam, ali samo eno ali samo drugo :?:
4. jim sedaj paše sonce ali senca :?:
5. čez zimo ali jih imam na sobni temperaturi ali jih dam na hladnejši prostor :?:
6. poleti jih imam kje :?: so lahko zunaj :?:
Skratka rabim vodnik skozi nego tako majnih orhidejc, našla sem samo skope podatke za velike rastline, ki cvetijo.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a misa » 01 nov 2003, 09:47

Pozdravljeni!

Trenutno imam doma vec, kakor 600 orhidej, priblizno sedmih razlicnih rodov, od katerih je le eden hibrid, ostali pa so iz narave vzete osnovne vrste. Seme smo dobili iz genskih bank s Floride in Anglije. Vecino teh sem vzgojila sama iz semena, torej s setvijo. Sejancki so stari od 2 - 4 let.
Takoj po aklimatizaciji se z njimi nisem vec pretirano ukvarjala. Imam jih na okenskih policah in jih vsaj enkrat dnevno poprsim. Cez vse leto jih enkrat na 14 dni poprsim z gnojilom za orhideje (Compo Sana).
Moram priznati, da jih pa ze vec, kot eno leto pridno zanemarjam. Zalivam enkrat tedensko in prsim 1x-2x na teden. Vecjih propadov ni. Lahko povem celo, da sem opazila prve cvetne nastavke na svojih sejanckih.
Vsaj polovica populacije ima vsaka svoj loncek (12cm). Priporocljivi so prozorni, ker pa jih na Slovenskem trziscu ni najti, sem jih posadila v pol-prozorne.
Med drugim je v moji populaciji tudi nekaj kupljenih hibridov (Phalaenopsis, Dendrobium, Cymbidium, Paphiopedilum, Zygopetalum, ...)
Bolj, ali manj pa lahko prav te rodove zasledimo tudi v nasih prodajalnah. Orhideje, ki se dobijo na nasem trziscu, so dovolj kvalitetne za nadaljnjo domaco vzgojo.
Substrat, v katerega naj bodo orhideje posajene, mora biti zracen, lahek in zgolj le za oporo (orhideje so epifiti).

Pa se odgovori za Klavdijo:
1. vsako posebej
2. zracen, lahek substrat iz lubja borovcev, mah, lubje plutovcev,... (najbolje se je obnesel substrat Compo Sane)
3. pogosto in mocno prsenje
4. sonce, seveda
5. sobna temperatura, nikoli pod 15°C
6. lahko tudi zunaj, toda ne na direktnem soncu

Vse to so moje izkusnje in moje ugotovitve, za katere ni nujno, da se bo z njimi strinjal vsakdo, ki se ukvarja z orhidejami.

Lep pozdrav in lep dan!
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 01 nov 2003, 13:16

Misa, kje pa se dobijo polprozorne posodice? Jaz jih še nisem zasledil. Kaj pa če bi se zasadile v steklene posode?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 01 nov 2003, 14:55

V MB:
Obi: Phalenopsis, Cymbiduim
Merkur:Miltoniopsis, Dendrobium, Phalenopsis
baumax:Odontoglossum(!!! :P ), Phalenopsis, Miltoniopsis
Kalia: drobnocvetno Phal., onicidium
cvetličarne po Mb: Phalenopsis, Onicidium,...cvetove Vande(potrata!!)

Verjamem da bojo pozimi prišle še kake druge vrste kot samo te "navadne". Bogo če bi rad punci podaril eno ki bo dolgo cvetela in bila relativno lahka v negi, potem je to Phalenopsis. Ta je za začetnike perfektna. Cvetličarna ali baumax,obi... Jaz bi rekla da je vseeno. Sem pa 1x lani domov iz obija prinesla Paphiopedilum, ki je imel v zemlji polžke. Na srečo svoje orhideje preglejujem redno in Paph. mi je še zdaj hvaležen. :D V cvetličarnah je pa cena malo tak preveč.... Ko jo boš prinesel domov boš potipal kaka je zemlja in če je vlažna je ni treba zalit(raje liste malo poprši) pa tudi presajat je ni treba ker zna odvrečt cvetove. lp Maja
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 01 nov 2003, 15:27

Ojla Miša,

hvala za odgovore :!: , vam da so imele orhidejce ime na vrečki, ki so mi jo stran vrgli, zato bi te prosila, da mi ga ponovno napišeš.
Še eno vprašanje imam zate: A lahko iz prozorne embalaže od sladoleda naredim lonček za njih (seveda naredim spodaj tudi odtočne luknjice)? Saj so lončki plastični ne?

PS: zdaj ko so v zemlji: Hvala za orhideje :!:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a misa » 01 nov 2003, 21:26

Pozdravljena!

Orhideje, ki sem ti jih podarila se imenujejo Doritis pulcherima. Pri nas jih ni na trziscu. Niso zelo zahtevne in prenesejo tudi zelo ekstremne razmere (vsaj pri meni se je tako pokazalo). Cvetijo vijolicno, lila.

Lahko jih posadis v posode od sladoleda, zakaj pa ne?
Steklenih pa nekako ne priporocam, saj so lomljivi (vec pazljivosti) in nimajo lukenj, kar je zelo neprimerno, razen ce imajo luknje.

Lep pozdrav!
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 01 nov 2003, 21:32

Ojla Miša,

hvala še enkrat, me full veseli, da si mi podarila take "eksote" :!: . Zanima me še koliko so stare in kdaj ponavadi cvetijo:oops: (v katerem letu starosti, katero letno obdobje) :?:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a misa » 01 nov 2003, 21:39

Stare so tri leta in cvetele bodo cez priblizno toliko casa.
Sejancki potrebujejo razlicno dolgo casovno obdobje, da prvic zacvetijo, nekje 5-6 let je povprecje.
Cvetijo pa tudi v razlicnih obdobjih, v naravi je to cisto drugace, kakor pa v stanovanju, tki. umetnem okolju. Odvisno od nege, ki jim jo posvecamo.

Lp
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 01 nov 2003, 22:23

Ojla,

se bom potrudila, da mi bodo cvetele, čeprav je do takrat še dolga... :roll:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 01 nov 2003, 23:13

Hojla. Hvala Indigogirl in misa za nasvete. Za prevrtat luknje v stekleno posodo po mojem ni problem, saj imam primerno orodje (dremel). Na lomljivos pa se res nisem spomnil :oops: Je pa stekleni aranžma ideja za darilo...

Indigogirl, katera orhideja pa je Phalenopsis? Ali imajo napisana imena?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a IndigoGrl » 02 nov 2003, 12:19

zdravo!
Ni problema Bogo:) Večina je tak označena z pravim nazivom rastline, seveda se najde kje kaka taka "cvetka" kjer piše samo Orhideja (imate ljubitelji kaktusov isti problem s tem). V pomoč ti pošiljam sliko iz letošnje(prve?!) razstave orhidej v Volčjem Ppotoku. In tako tudi približno zgledajo cvetovi vseh Phal. hibridov. lp Maja
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
IndigoGrl
Guru
Guru
 
Prispevkov: 145
Pridružen: 11 sep 2003, 21:04
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 nov 2003, 12:43

Indigogirl, super. Hvala za sliko in pomoč. Je perfektna za darilo. Drugače pa je pri kaktusih z imeni v večjih trgovskih centrih sploh problem.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 nov 2003, 15:24

Ojla,

Bogo kdaj si jih pa še toliko nabral? (kaktusov mislim)
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 nov 2003, 23:22

Hojla. Nisem jih še nabral. Dejansko je nova samo havortija, ostali pa še niso bili poslikani. Še vedno imam nekatere nedokumentirane, a jih več ni dosti.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 nov 2003, 23:26

Ojla,

bila na strani 8) , sem jo videla :shock: , sem ti fouš :? (komi čakam pomlad) :cry:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 nov 2003, 23:55

Hojla, Klavdija. Čemu pa bi bila fovš? Saj imaš lepše in večje kaktuse od mojih... :oops:
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 nov 2003, 00:51

Ojla,

vseh pa le nimam :!: :lol: :!: Sicer je pa foušija itak naš nacionalni šport :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 nov 2003, 03:45

Si mi pa dala eno idejo. Ko bodo za kako rastlino na voljo potaknjenci, bom to nekako označil na spletni strani :)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Orhideja
    Napisal/-a crash_recovery » 27 jun 2003, 11:18
    4 Odgovori
    6061 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a crash_recovery Poglej zadnji prispevek
    02 jul 2003, 11:49
  • Www.orhideja.com
    Napisal/-a Spot » 24 jan 2005, 14:09
    2 Odgovori
    4974 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Milamay Poglej zadnji prispevek
    26 jan 2005, 14:43
  • orhideja
    Napisal/-a mrha » 08 feb 2006, 19:26
    3 Odgovori
    3882 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a mrha Poglej zadnji prispevek
    09 feb 2006, 11:56
  • orhideja.com
    Napisal/-a lunca » 07 mar 2006, 17:50
    3 Odgovori
    4054 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    07 mar 2006, 20:47
  • orhideja.com
    Napisal/-a felidae » 14 feb 2007, 16:57
    14 Odgovori
    9107 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a |TiNA| Poglej zadnji prispevek
    19 jan 2009, 17:16

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov