Orhidarij

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a katinka » 17 mar 2008, 20:03

Felidae, mam vprašanje zate. Kakšna soba pa je , da imaš tako visoko vlago- mislim za kaj jo uporabljate? In potem s čim jo vzdržuješ. Če jaz to raumem maš ti to enostavno na polici urejeno. Kakšno maš pa temeraturo?
Moj orhidarij se je zdej kar ustalil, dosti je pripomogel tudi grelec vode,če ga ne odpiramo tudi vlaga ne pade več pod 50%,temperatura je podnevi okoli 25-27C, ob 20h vse neha delat do 8h zjutraj in takrat je temperatura okoli 20C in vlaga 70-80%. Pa tudi že zaliti sem jih morala. Postavljen je pa 1 m od oken.
mere:1mx1mx0,6m
Lp kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a felidae » 17 mar 2008, 22:20

Tole imam kar v svoji sobi. Zivimo v bloku in pozimi imamo v celem stanovanju prizgana samo dva radiatorja - v dnevni in kopalnici, ker je dovolj toplo od sosednih stanovanj. Pod orhidejami v zadnji vrsti so tisti dolgi podstavki od korit v katere je nalita voda, to je pa tudi vse. Temperatura je 24° (smo bolj zmrzljivci :oops:).
Nasplosno je v stanovanju povprecna vlaga nekaj nad 50%.
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a katinka » 17 mar 2008, 22:33

Ja, to sem tudi sama opazila, da v stanovanji veliko manj niha vlaga kot v hiši. Pa tudi na nobeni okenski polici nimam tako toplo. V dnevni je najtopleje okoli 20-21C, v kuhni je mogoče malo topleje, vendar imam pogosto okno odprto, pol pa to ni za phalenopsise, čeveljčkom in dend. nobile pa ne škodi.
kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a katinka » 21 mar 2008, 18:48

Slika
Slika
Slika

Takole izgleda napolnjeni orhidarij, mrežo iz rostfreja sem pa dala še narrditi, da bodo orhideje tudi po notranjih stenah lahko obešene.
lp kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a felidae » 22 mar 2008, 10:22

Uh, lepo lepo! Ko bodo pa se po stranicah obesene orhideje bo pa sploh noro.

Meglilnik na sredini ti pa zavzema kar veliko prostora.. A je podnevi stalno prizgan? Drugace pa imajo v trgovinah za male zivali precej mocnejse meglilnike, ki so tudi manjsi in se jih prizge za minutko vsake toliko casa, so pa cca 40€. Jaz ga bom verjetno kupila da ne bo potrebno prsenje, samo pogruntati se morem kako bom meglo razporedila po celi dolzini.
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a katinka » 22 mar 2008, 12:20

Meglilnik sem dobila zastonj in stoji v stekleni posodi za salato, ki jo lahko nadomestim z manjšo, dela pa zjutraj 2h in potem še skupaj 2h(od 12-16 ob vsaki polni uri pol ure), je zvezan na timer.
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a katinka » 29 mar 2008, 18:30

Moj orhidarij deluje sedaj že dva tedna. Orhidejce lepo rastejo in so pognale polno novih korenin (predvsem epidendrumi). Skrbi me le, ker se je na palčkah za oporo pojavila plesen, pojavila pa se je tudi na enem (že od prej suhem) listu. Ali to pomeni, da ni dovolj pretoka zraka ali je to posledica prevelike vlažnosti?
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a Cleia » 29 mar 2008, 18:43

Vlažnost. Včasih se tudi na zemlji na okenski polici to naredi, če rastlina potrebuje veliko vode...list odreži, če je suh in plesniv, za palčke pa ne vem...

8) Cleia
Lepe pozdrave iz trenutno sončne moje bajte 8)
Uporabniški avatar
Cleia
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 07 feb 2008, 21:50
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Connie » 01 apr 2008, 09:19

katinka je napisal/-a:Skrbi me le, ker se je na palčkah za oporo pojavila plesen, pojavila pa se je tudi na enem (že od prej suhem) listu. Ali to pomeni, da ni dovolj pretoka zraka ali je to posledica prevelike vlažnosti?


Posledica je prevelika vlažnost.

Lp, Connie
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica

OdgovorNapisal/-a katinka » 01 apr 2008, 19:46

Ja, kako je to možno, ko pa vlaga nikoli ne doseže več kot 80% na merilcu?
Sem njekje prebrala,da malo plesn ne škodi. Plesnijo pa samo listi, stebla,.... ki so že odmrli, nič živega ne plesni.
Kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a luna » 02 apr 2008, 09:05

Problem je v obojem skupaj. 80 % vlažnost je zelo visoka, brez zadostnega gibanja zraka se hitro začnejo pojavljati problemi. Pomembno je tudi, da v orhidarij pride zadosti svežega zraka.
Malo plesni na mrtvih delih res ne škodi, kaže pa na to, da nekaj ni v redu. Poleg tega se nekateri tipi plesni in gnilobe začnejo na odmrlih delih, potem pa napadejo tudi živa tkiva. Vse plesnive dele poreži, prav tako odstrani vse suhe in odmirajoče liste in cvetna stebla ter zvišaj pretok zraka, pa bi moralo biti v redu.

Lep pozdrav
luna
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 25 okt 2004, 21:03

OdgovorNapisal/-a azalea » 02 apr 2008, 10:52

sem istega mnenja kot luna, menim da je premalo kkroženja zraka oz ventilator ni postavljen na dobrem mestu oz. jih je premalo. In še to imaš kakšne luknje na orhidariju, kjer bi pritekal svež zrak, bi zelo pomagalo. Tudi sam nameravam v kratkem (mesec ali dva) postaviti orhidarij in mal čekiram po tujih forumih, s kakšnimi problemi se ubadajo in ponavadi je premalo križenje zraka. Upam, da sem pomagal s svojim amaterskim znanjem :wink:

lp
azalea
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 jul 2006, 17:58

OdgovorNapisal/-a katinka » 02 apr 2008, 11:17

Orhidarij ima dva ventilatorčka premera 4 cm, eden piha zrak noter drugi pa ven. Poleg tega je na sprednji strani nad vodo pet luknjic premera 1cm, pa tudi vrata ne tesnijo, na zadnji steni zgoraj pa še dve premera 2cm. Trenutno delujejo luči in ventilatorčka na termostat in na timer. V praksi to pomeni da delajo večino časa od 9h-20h. A bi morala delati ventilatorja tudi ponoči? Takrat je namreč vlaga 80% in veliko kondenza, čez dan, ko so prižgane luči, pa je le 40%.
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a azalea » 02 apr 2008, 11:40

Moje mnenje je, da so ventilatorčki premajhni in ne morejo razpihati celotne vlage. Luknjic je verjetno dovolj. Mogoče bi bilo dobro, če bi eden od ventilatorjeva delal 24/7. Čez dan bi moglo bit vsaj za 20% več vlage, tu pa spet pomembno koliko vode dobijo rastline čez dan.
Upam, da je moja teorija dobra :idea:
azalea
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 jul 2006, 17:58

OdgovorNapisal/-a NadjaPetkovic » 13 maj 2008, 17:23

Postavila sem orhidarij, pa je nastal problem z vlago. Ko nimam prizganega ventilatorja je vlaga 60%, ko ga pa prizgem pa naraste na 80-90%. Po mojem pride do tega, ker se v primeru neprizganega ventilatorja vlaga zadrzuje pri tleh, ko pa ga prizgem pa se zrak pomesa. Kaj je sedaj bolje, prizgan ali neprizgan ventilator?

Orhidarij je nastal iz starega akvarija, ki ima tisti del kjer je filter odprt (desna stran), vendar pa svez zrak ne more iti direktno noter, ampak samo preko lukenj filtra.

Pa se slikca
Slika
NadjaPetkovic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 13 avg 2006, 14:43
Kraj: Kisovec - Zasavje

OdgovorNapisal/-a felidae » 13 maj 2008, 23:28

Pomoje je svez zrak kar pomemben dejavnik pri tem da ti bodo orhideje uspevale in bi bilo verjetno boljse ce bi svez zrak tudi dovajala (recimo se z enim malim ventilatorckom) - ce ne pa vsaj delno pokrov odpri.
Vlaga je pa verjetno pri prizganem ventilatorju vecja ker ventilator piha po glinoporju in ga s tem susi - hkrati se zato povecuje vlaga v zraku.

Zgleda pa ful lepo. Kaksne imas pa svetila?

Lp
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a NadjaPetkovic » 14 maj 2008, 09:39

To sem ze tudi razmisljala, da se vlaznost poveca zaradi susenja glinoporja. Ce sem dala ventilator visje pa so se listi orhidej "premikali" kot bi pihal veter, pa nisem vedela, ce je to uredu, da jih ne prepiha.
Svetila so: 1x18W sera flora in 1x18W osram warmwhite. Orhidarij je postavljen v hodniku in svetila le dodatno osvetljujejo, ker je naravne svetlobe premalo.
NadjaPetkovic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 13 avg 2006, 14:43
Kraj: Kisovec - Zasavje

OdgovorNapisal/-a katinka » 21 maj 2008, 21:51

Ja to da se rastline premikajo ni nič hudega, gospa Andreja Schulz ima v svojih orhidarijih kar ta velike samo stoječe ventilatorje. Takšne kot imajo ljudje poleti. Dobro je, da zrak v orhidariju čimbolj kroži, ker potem ni plesni. Sama bom zato dodala večji rač. ventilator še v orhidarij.
To, da se ratline premikajo ali da so zaradi vetra upognjene, ni nič hudega.
kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a slap » 24 maj 2008, 07:44

Kroženje zraka je zelo zelo pomembno. ko sem prvič skup sestavil in opremil terarij oziroma orhidarij in nisem imel ventilatorja mi je večina rastlin propadla. potem sem pa kupil v neki trgovini z elektroniko ventilator ki ima že vgrajen transformator za zmanjšaje napetost in sedaj ko je zračenje dovolj veliko vse raste.
slap
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 24 dec 2006, 15:15

OdgovorNapisal/-a ipocic » 08 mar 2009, 11:40

Alo,mene pa zanima kako imeti hladen orhidarij naprimer za mesdevallio aziroma druge mrzloljubne orhideje.Saj ko je zunaj vroče je notri tud.
ipocic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2009, 23:13
Kraj: m. sobota

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov