neznana orhideja

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

neznana orhideja

OdgovorNapisal/-a polonak » 16 sep 2008, 17:20

Danes sem bila v našem Hoferju in sem na svojo veliko srečo naletela na zelo ugodno znižanje orhidej (po 2,49 evra!!)! Sicer so bile že slabše kakovosti, veliko je bilo že odcvetelih, a vseeno sem si privoščila dva lepa primerka.
Eno sem takoj označila kot dendrobium, no, pravzaprav lahko vsak amater prebere njeno ime na listku, :D vendar za drugo resnično ne vem kaktere vrste je! Zato bi vas prosila za pomoč. Prilagam nekaj slik da bo identifikacija mogoča... Hvala za pomoč!!

Slika

Slika

Slika

Tole pa je dendrobium, kajne?

Slika
polonak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 sep 2008, 16:48
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a felidae » 16 sep 2008, 17:22

Prva je Oncidium, lahko bi bil Oncidium ornithorhynchum ali krizanec z njim (nisem prepricana), druga je pa Dendrobium tako kot si napisala.

Lp
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a polonak » 16 sep 2008, 17:31

Hvala za super hiter odgovor!!
polonak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 sep 2008, 16:48
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a polonak » 19 sep 2008, 11:32

Po dolgem brskanju po internetu sem našla pravo ime moje nove orhideje! :D Hvala felidae za pomoč!

Oncidium 'rosy sunset'! Ima pa rahlo sladek vonj!

Če ima kdo kakšne izkušnje s tole orhidejo pa bi prosila za pomoč. Podatki, ki sem jih našla so bili bolj revni - temperatura od 14-29 stopinj, 50% vlažnost. Verjetno je zato potrebno vsakodnevno pršenje po koreninah in listju, kajne?

Hvala!
polonak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 sep 2008, 16:48
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a felidae » 19 sep 2008, 13:28

Vlaznost je odvisna od sobe do sobe - ji bo pa zelo vsec ce jih bos vsak dan rosila. Oncidiumi (in vse orhideje s takimi bulbami) so precej obcutljivi na pomanjkanje vode in zato zelo lepo uspevajo v hidrokulturi - imamo temo posebej o hidrokulturi za orhideje.
Ce jo bos pustila v lubju pa zalivaj predno se lubje do konca posusi, da ne bo dobila harmonicastih listov.

Lp :wink:
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a sandica » 19 sep 2008, 20:40

Ko je že ravno v omembi lubje. Me zanima, kako se pa kaj kokosovo lubje obnese pri orhidejah?
Ker jaz sem tega kupila ker drugega ni bilo. :lol: Pa še čakam na rezultate.
Če slučajno kdo ve...

Lp
sandica
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 17 feb 2008, 12:37

OdgovorNapisal/-a katinka » 20 sep 2008, 07:11

Odgovor za Sandico: kokosovo lubje je v redu, vendar ne kupljeni briketi, ker so z nečim premazani, kar pa ni dobro za rast orhidej. To mi je povedala Ga Andreja iz DLOSa. Sama ga uporabljam, samo si ga pripeljem iz tropskih krajev in potem narežem in prepečem.
Odgovor glede orhideje ni nč težka za gojenje. Imam jo tako v drobnem lubju kot v hidroploniki. Boljše in hitrejše raste in več cveti v hidroponiki. Vendar se ne morem pritoževati, tudi v lubju cveti 2x letno. Pozimi jo imam na hladnem, hidroponika dela nekje do 12C, lubje prav tako je bilo lani daljše časovno obdobje na 12-14C, pozimi jo tisto v ljubju zelo malo zalivam vsake 14 dni ali manj. Tudi tista v hidroponiki ima malo vode v podstavku. Raje jo ne zali, dokler se ne prepričaš, da je čisto suha. :lol:
Cveti, ko bulbe dozorijo, cveti 1 mesec, novi poganjki pa lahko začnejo rasti že med ali pred cvetenjem.
Poleti jo imam zunaj pod drevesom, če je napovedano močnejše in daljše deževje jo pokrij ali prestavi pod streho. Poleti rabi veliko vode.
lp kati
katinka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 146
Pridružen: 26 nov 2006, 13:58
Kraj: Ig

OdgovorNapisal/-a polonak » 03 nov 2008, 16:24

V moje roke je "prišla" še ena orhideja. Predvidevam da je cambria, vendar nisem prepričana. Brskala sem po internetu, vendar nisem našla nič podobnega. Jo kdo prepozna iz slike?

Slika

Slika

Privoščila sem si tudi 2 palenopsisa. Vsi so bili le po 6,99 evra v Lidlu. :D

Slika

Slika
polonak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 sep 2008, 16:48
Kraj: Ajdovščina

OdgovorNapisal/-a tamika » 03 nov 2008, 17:05

Lahko bi bila Odontoglossum 'Anna Claire'.

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a baucika » 03 nov 2008, 19:07

Mislim da imaš prav Tamika. Sem jo sama dlje časa gledala in opazovala, tako da mislim da je prava.

lp
baucika
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 22 apr 2005, 08:53
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a polonak » 04 nov 2008, 12:07

Hvala za vaše odgovore. Sem vedela da se lahko zanesem na vas poznavalce. :D Sem pa zasledila, da je to orhideja za hladnejše prostore, saj naj bi bila poleti na okrog 20-24 stopinj, pozimi pa na svetlem prostoru s temperaturo od 13-18 stopinj. Hmm...
Kakšna bo usoda te orhideje ne vem, saj sem jo morala danes presaditi. Imela je grozno namočeno "zemljo" da je že prav smrdela po gnilem in neke majhne živalice. Zato sem se odločila da jo presadim, pa bo kar bo.
Hvala še enkrat.
polonak
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 16 sep 2008, 16:48
Kraj: Ajdovščina


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov