"majhne bele živalice" na lubju

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

"majhne bele živalice" na lubju

OdgovorNapisal/-a delfa » 21 jul 2008, 08:54

Lep pozdrav
Sigurno je že kakšna tema na to težavo, samo imam res tako počasen net, da nikamor ne pridem...
No podedovala sem kar veliko število orhidej in opazila, da se na lubju (na katerem so posajene) šetajo majhne bele pikice :? Včeraj zvečer sem to stvar kar popipsala z Biokilom :roll: kaj pa vem, če je bilo to najbolj pametno?
Sem precejšnji antitalent za rože, najdlje mi je uspevala božična zvezda haha, ostalo pa je šlo v kakem mesecu :oops:
Tako, da zdaj mal po netu ugotavljam kako bom rihtala orhideje... Sem kar dosti uporabnega najdla, ampak o teh belih stvarcah pa res ne ...
Vsak nasvet bi mi prav prišel
Lep pozdrav
delfa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 26 nov 2007, 12:11

OdgovorNapisal/-a pinpanpun » 24 jul 2008, 12:06

Vem le to,da so se na mojih orhidejah pojavili taksni majhni srebrno-sivi skakaci.Teh ni potrebno zatirati,saj ne delajo skode.Hranijo se s povrhnjico odmrlega tkiva,ali pa amlce pohamstrajo skorjico koreninice...tisto,ki je kot mahec na koreninici.Sem vprasala strokovnjaka.Ni panike.Torej,ce imas morda tezave s skakaci,se ne sekiraj.Pusti jih ziveti.Je pa res,da teh bitij nimam na drugih rastlinah...le v lubju orhidej.
;Lp
pinpanpun (ž) ;)
Uporabniški avatar
pinpanpun
Guru
Guru
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 21 feb 2007, 10:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a laponkica » 24 jul 2008, 16:13

pozdravcek

sama sem imela isto težavo kot delfa! majhne bele pikice so se mi sprehajale po lubju 2 orhidej. ko sem rože zalivala, pa so vse bele pikice prilezle na začetek stebla in se tako izognile mokroti. čez teden dni sem pri zalivanju opazila, da leta med orhidejami nekaj drobnih mušic... no, na koncu sem presurfala cel net in ugotovila, da imam verjetno t.i. "mrtvaške mušice". ličinke grickajo sladke koreninice orhidej, kar jim škoduje, odraslem mušice pa ne delajo škode... sem o tem tudi pisala na forumu, pa mi nihče ni odgovoril.. spletna stran, kjer sem našla nekaj o teh škodljivcih, je tale: http://www.oceanorchids.si/si/index.php ... i&nivo2=27 upam, da ti bo odprlo. no, tule sem prebrala, da jih zatreš z dotikalnim insekticidom "Decis", zato sem se zatekla v Kalio. Decisa jim je takrat zmanjkalo, pa so mi dali nekakšen drug insekticid, ki se mora zmešat z vodo. nisem 100%, ampak zdi se mi, da je bil Confidor! saj to ti itak tam takoj znajo svetovat, ko 1x opišeš, kakšno težavo imaš!!!! tako da sem s tistim potem zalila VSE orhideje (tudi tiste, ki niso imele teh ličinkic, ker so mi tako v Kalii svetovali). in od takrat sem se jih znebila!

lp
--
*laponkica*
laponkica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 44
Pridružen: 22 mar 2008, 21:23

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 24 jul 2008, 17:52

[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a delfa » 25 jul 2008, 07:53

Ojla
Hvala vsem za prijaznost.
Se je izkazalo, da gre za ličinke mrtvaške mušice, samo, ker sem rože dobila pred kratkim ni bilo o mušicah ne duha ne sluha :D
Sem tudi jaz zalila vse orhideje z Decis-om in še enkrat moram ponovit čez par dni. Upam, da bo to zaleglo :)
Lep pozdrav
delfa
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 26 nov 2007, 12:11

OdgovorNapisal/-a laponkica » 25 jul 2008, 09:44

super, upam, da se jih boš tudi ti na tak način rešila. meni je uspelo in od takrat res nimam več s temi živalcami problema! :)

čau bau
--
*laponkica*
laponkica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 44
Pridružen: 22 mar 2008, 21:23


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost