Jewel Orchid

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Jewel Orchid

OdgovorNapisal/-a NikitaMena » 15 nov 2010, 22:38

Pred časom sem dobila "Jewel Orchid" (kupljena je bila v Lidlu). Nikjer (razen na tujih straneh) ne najdem informacij o gojenju. Ali ima kdo že kakšne izkušnje s to orhidejo, ter kakšno je "naše" ime.

Hvala za odgovor
NikitaMena
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 nov 2010, 22:08

Re: Jewel Orchid

OdgovorNapisal/-a rumba » 16 nov 2010, 10:55

"Jewel Orchids" ali draguljne orhideje je skupina orhidej, ki jih združujejo zelo dekorativni listi, katerih vzporedne žile se na sončni svetlobi svetlikajo. Lepota listov zasenči cvet. Verjetno imaš Ludisio discolor, slovensko Ludisija (ne vem, če se pri nas sploh dobi še kako drugo). Več o negi le-te:

http://orchidspecies.com/ludiscolor.htm

http://www.rastline.com/forum/orhideje-f6/ludisia-diamond-t4383.html
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

Re: Jewel Orchid

OdgovorNapisal/-a NikitaMena » 16 nov 2010, 11:01

Hvala :D
NikitaMena
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 nov 2010, 22:08

Re: Jewel Orchid

OdgovorNapisal/-a renca » 15 nov 2012, 15:11

Tudi jaz sem pred časom kupila v Lidlu dve orhideji.Obe barvi.
Imam jih v pisarni v službi na oknu, kjer je cel dopoldan sonce. Zalivam ju, vendar ne pretiravam. Poleti malce zastiram okna, da nimajo take direktne vročine.
In ravno v tem času mi ponovno obilno cvetita. Prekrasen pogled.

Zanima pa me, ker jih nikjer več ne zasledim, ali jih lahko razmnožujemo in kako.
renca
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 15 nov 2012, 14:49

Re: Jewel Orchid

OdgovorNapisal/-a geocalyx » 15 nov 2012, 15:45

Ludisija je talna orhideja in njeni potaknjenci so čisto osnovnošolski: odlomiš vejico, ki ima pri vrhu sveže liste, pri dnu pa nekaj kolenc, katerih listi so že odslužili svoje ter odpadli. Včasih imajo take vejice v spodnjem delu že razvite nastavke za korenine, ki se jasno vidijo kot izbokline - vejico vsadiš v lonček s šoto in poskrbiš, da je ta vselej vlažna, a ne namočena (z malo naluknjano prozorno polivinilasto vrečko čez lonček, če ne gre drugače, ki jo čez čas polagoma odstraniš). V senci se kar hitro prime, dopoldansko sonce pa tudi mislim da vsaj v tem letnem času poganjku ne bo škodilo.

Mimogrede, sčasoma dobi ta rastlina zelo dolge, ogolevajoče veje - v naravi bi jih prekrila stelja in jih spremenila v grebenice, v umetnem okolju jih je pa potrebno rezat in potaknit. Tako da če ne gre za ravno orjaške rastline, bi svetoval, da počakaš kako leto-dve, ker bo ta postopek potrebno narest v vsakem primeru...

(Če bi rada tvorbo dolgih vej pospešila (iz ene vejice dobiš z malo spretnosti tudi po tri rastline in več :>), po cvetenju rastlino postavi v bolj temen kot in zmanjšaj zalivanje za tretjino.)
geocalyx
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 03 apr 2008, 15:32


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov