Dendrobium

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Dendrobium

OdgovorNapisal/-a fresia » 03 feb 2011, 13:53

Ok strokovnjaki za orhideje imam eno vprašanje :). Doma imamo dva Dendrobiuma, ki sta bila lani izredno lepa- floroscentno zelen in rumen, a v roku enega leta je to vse v zraku, nešteto zračnih korenin, stebla so velika skoraj pol metra in res ni lepo za pogledati.
Zanima me, ali naj porežem ali počakam, da požene nove, pa stare potem odstranim al kaj je za narediti. Cvetel očitno ne bo, kljub temu da ostale non stop cvetijo, ta dva sta pa res neprijetna na pogled, čeprav, ko sta cvetela sta bila oba občudovanja vredna.
Kaj mi svetujete?
Za odgovor se vam že zdaj vsem prav lepo zahvaljujem :)
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

Re: Dendrobium

OdgovorNapisal/-a polonag » 03 feb 2011, 14:01

Pozdravljena!
Jaz sem imela zadnjič enako vprašanje, na katerega pa mi je tamika odgovorila sledeče:

Tel Dendrobium je tipa nobile, kar pomeni, da rabi za uspešno ponovno cvetenje hladen (okoli 10°C) in pa zelo svetel prostor. Cveti običajno na 2 leti starih bulbah (vsaj pri meni je bilo tako), so pa stare bulbe precej neprivlačne z leti, odstraniti jih pa tudi ne smeš, ker nove črpajo hranila iz njih.
Če že želiš Dendrobium si izberi raje kakšnega takšnega, ki bo skos lepo izgledal in bo cvetel tudi na sobni (intermediate) temperaturi.

Si lahko pogledaš v temi Trenutno cvetoče orhideje na 83. strani.

LP
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Re: Dendrobium

OdgovorNapisal/-a Liseli » 04 feb 2011, 01:00

Živjo,

Danes sem bila v Kaliji, pa mi je prodajalka tako svetovala:

naj dam poleti vse orhideje, ki niso phali ali čeveljčki, ven v senco. Jeseni, pa ko bodo šli v hišo, jih daj v hladnejši prostor, saj se s tem inducira cvetenje (vernalizacija!).
Mislim, da je bilo to že tudi kar nekajkrat napisano. No uglavnem , meni je posebaj poudarila, da je dobro, da se jih da poleti ven, saj potem ko so nekaj časa izpostavljene hladnejšim temperaturam, začnejo cveteti, ko jih daš spet v malce toplejši prostor. ( v večini hiš se pomoje najde kak prostor, ki je nekaj stopninj hladnejši: pri nas je to dnevna, ker se v njej skoraj nihče ne zadržuje :)) Gre pa ubistvu za to, da nekatere rastline v naravi s tem preprečujejo cvetenje in neuspešno reprodukcijo pozimi, torej da cvetijo spomladi in poleti. :)

Lp, Natalija
Uporabniški avatar
Liseli
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 04 jan 2011, 20:23
Kraj: Ljubljana

Re: Dendrobium

OdgovorNapisal/-a rumba » 04 feb 2011, 10:00

Liseli,
Den. Nobile potrebuje za cvetenje okoli 10 stopinj, kot je že napisala Tamika ,malo zalivanja (bolj pršenje)in seveda veeliiiiiiiko svetlobe pozimi. Dnevna bo skoraj zagotovo pretopla! Jaz mojega nikakor ne moram pripraviti na ponovno cvetenje, pa je zunaj do pozne jeseni, ko temperature ponoči padejo na cca. 5 stopinj, potem pa ga prestavim na cca 10-15 stopinj, hodnik, kjer pa ne prejme zadosti sonca. Jaz sem že obupala nad hladnejšimi orhidejami, jim pač ne morem nuditi dovolj svetlega hladnega prostora.

fresia, tvoj dendrobium ni nujno, da je tak. Prilepi kako sliko. Če je tipa Phalaenopsis, potem ne potrebuje hladnega počitka. Nikakor pa ne režemo starih stebel, ker iz njih črpa hranila.

Ma, pri meni je isto kot pri Tamiki. Nikakor mi ne uspevajo tile dendrobium hibridi....
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

Re: Dendrobium

OdgovorNapisal/-a Liseli » 04 feb 2011, 10:27

Upsala, sem spregledala, da gre z dendrobium tipa nobile. :)
Uporabniški avatar
Liseli
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 04 jan 2011, 20:23
Kraj: Ljubljana

Re: Dendrobium

OdgovorNapisal/-a polonag » 04 feb 2011, 11:07

Hej punce!
Pa kaj so z dendrobiumi res takšne težave? Jaz sem imela do sedaj zadržke do njega zaradi njegovih stebel, če pa še zacveteti noče... Me vedno manj mika, da bi ga imla :?
Ali je sploh že kateri zacvetel kakšen hibrid?
*All that we are, is the result of what we have thought*
- Buddha-


http://www.mojalbum.com/polonag
Uporabniški avatar
polonag
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 01 okt 2010, 13:56
Kraj: Celje

Re: Dendrobium

OdgovorNapisal/-a rumba » 04 feb 2011, 15:20

polonag, meni je Den. Nobile cvetel v prejšnjem stanovanju, ker sem ga imela celo zimo na zastekljenem balkonu, temeperatura okoli 5 st., veliko sonca. Den. Phalaenopsis pa cvetijo, parkrat na leto, a ne vsi, eni kar štrajkajo, pa imajo enake pogoje. Res redno mi cveti le Den. Berry Oda. :D
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

Re: Dendrobium

OdgovorNapisal/-a fresia » 05 feb 2011, 11:42

Najlepša vam hvala vsem za odgovore.
Oba sta na zeloooo sončni svetlobi, in je temp. okoli 15°C. Ostali Phali so vsi v cvetju in so prav lepi, ta dva pa kazita celotno sliko... Imamo zelo veliko okno in dolgo ter široko polico na kateri so samo orhideje.
A bi bilo bolje, da jih postavim še na hladneje?
Drugače sem opazovala, eden dendrobium je odvrgel liste in ima polno "štrcljov" spodaj pa rastejo novi. Ali je to v redu, ali ni tako v redu. Tista stebelca katerim so odpadli listi mi izgledajo kot da se bodo posušili, ali počakam, da se posušijo in jih potem samo "pocufam" ali porežem ali pustim na miru?
Slika pa je podobna kot sem že videla pri eni uporabnici, mislim, da pri polonag, vendar ne bom trdila :) Če bom znala, bom prilepla sliko, vendar mi je že enkrat delalo to težave :roll:
Hvala vam punce še enkrat :D
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

Re: Dendrobium

OdgovorNapisal/-a mic » 06 feb 2011, 12:14

Pozdravljene punce! Nikoli ne rezite starih stebel pa ce nevem kako grdo zgleda, ker so vir hrane tamladim. Fresia, ce ti poganjajo nekaksni strclji ti lahko nova stebelca poganjajo, tudi sredi starega stebla oz. na vrhu stebla se to dogaja. Vcasih se to zgodi na tistem mestu, kjer bi naj bilo cvetno steblo. Pri meni so vsi hibridi dendrobiumov tipa phal cveteli, tudi 1 dendrobium nobile je cvetel, tadrugega pa sem prehitro pricela zalivati pa me je zasil in pricel poganjati stebelca. Vsaj zgleda, da bo tako. Tipa nobile res potrebuje hladnejse razmere in tudi jaz ga pustim od zunaj, ko je napovedano, da bo ponoci nekje 4 stopinje, potem ga pa zanesem na okno, kjer je v sobi nekje 15 stopinj, zraven okna pa od 10 do 12. Berry Oda pa meni ni zacvetel letos. Ocitno neznam z njim pa se lansko leto mi ga je v zunanjem rastlinjaku spomladansko sonce preko zascitne folije opeklo. Verjetno sem ga tudi pri njem mimo vzgala, ker se je nekaj pripravljalo, da bo cvetelo pa sem ga zalivati pricela malo prevec. Pojma nimam, v glavnem zdaj tam poganja stebelca. Bom se drugo leto bolj potrudila.
Fresia mislim, da Dendr. tipa nobile pase malo bolj hladno od 15 stopinj in ta odvrze liste cez cas. Moj sicer ima listke na nekaterih ze 2 leti gor na istih steblih in tudi cvetel je ze 2gic iz istega stebla. Je pa zelo pomembno zalivanje pri teh hladnih dendrobiumih. Jaz sem ga 1x na mesec cisto malo oz. kar z spricko, da je par kapljic steklo noter pa mi je uspelo. Cez poletje pa kar gnojiti, da si nabere dovolj hranil. Tudi tukaj bom letos poskusala biti bolj pridna. Pa uspesno cvetenje naslednje leto!

Lp. Mirjana
Uporabniški avatar
mic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 22 dec 2009, 03:23
Kraj: Maribor


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • dendrobium
    Napisal/-a uskutn » 26 mar 2004, 21:59
    1 Odgovori
    4157 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a katja perko vugrinec Poglej zadnji prispevek
    13 apr 2004, 12:36
  • dendrobium
    Napisal/-a ursa » 25 apr 2004, 17:48
    7 Odgovori
    6237 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a tinki Poglej zadnji prispevek
    09 jun 2004, 14:14
  • DENDROBIUM
    Pripete datoteke Napisal/-a romanah » 05 okt 2005, 11:37
    13 Odgovori
    8773 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a frenky Poglej zadnji prispevek
    07 sep 2006, 20:12
  • Dendrobium
    Pripete datoteke Napisal/-a pinpanpun » 02 apr 2007, 16:00
    19 Odgovori
    10743 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a tamika Poglej zadnji prispevek
    17 maj 2007, 08:16
  • Dendrobium
    1, 2Napisal/-a baucika » 12 mar 2008, 09:15
    36 Odgovori
    20416 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a mic Poglej zadnji prispevek
    25 mar 2010, 18:43

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov