DENDROBIUM AMETHYSTOGLOSUM

Rastline s fascinantnimi cvetovi prihajajo k nam iz celega sveta.
Dendrobium, Cymbidium, Oncidium, Brassia, Cattleya, Pleione, Paphiopedilum, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

DENDROBIUM AMETHYSTOGLOSUM

OdgovorNapisal/-a lera » 29 sep 2008, 14:47

to orhidejo sem dobila pa sedaj ne vem kako skrbeti za njo?
Temperatura, sonce, zalivanje?
Hvala za odgovor.

lera
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Paph » 30 sep 2008, 15:46

Nisem ravno ekspert za dendrobiume, ampak mislim da bi ga lahko vzgajala podobno kot dendrobium tip kingianum. Za razliko od kingianuma amethystoglossum odvrže liste s starih oz. dozorelih pseudobulbov, tako da ko se bo to dogajalo, se nikar ne ustraši, da je kaj narobe: čisto normalen pojav.

Enkrat konec oktobra – začetek novembra prenehaj z zalivanjem, počiva naj v hladnem prostoru (predvsem ponoči naj bo kar precej haldno) do nekje srede ali konca januarja. Vmes zalivaj komaj kaj, morda čisto malo na vsake 3 tedne. Cvetni nastavki se pojavijo kakšne 2-3 mesece po počitku in ko se pojavijo, začni zopet bolj zalivati, todi mu lahko ponudiš prostor z malo več toplote.

Če ne dobi dovolj počitka oz. če se v tem času, ko bi moral počivati preveč zaliva ali je v pretoplem prostoru, se lahko zgodi, da namesto cvetnih nastavkov poženejo keikiji.
Sicer pa v času rasti potrebuje precej vode, nek normalno topel prostor in svetlo senco.
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Paph » 30 sep 2008, 15:57

Morda si tudi s tem linkom kaj pomagaš:

http://www.orchidspecies.com/denamethystoglossum.htm
Paph
Guru
Guru
 
Prispevkov: 346
Pridružen: 16 jun 2008, 09:37
Kraj: Ljubljana

živjo

OdgovorNapisal/-a lera » 01 okt 2008, 13:46

Hvala za izčrpen odgovor. Sem ga ravno dobro podadila, ker je kolegica delila celo rastlino in bom počakala, da se ukorenini dobro, potem pa ga bom manj zalivala. Temp. je cca 18-20 stopinj to je hodnik, ki pa rata še hladnejši pozimi, pa malo sonca je ker je čisto na zahodu.

lp
lera
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a tamika » 04 okt 2008, 12:54

Najprej popravek - ime je Dendrobium amethystoglossum! :wink:

Sicer pa je to eden redkih Dendrobiumov, ki je tudi meni noro všečen, tako da sem ti kar malo nevoščljiva ob tako super pridobitvi.

Več o tem Dendrobiumu si preberi tukaj:

http://www.species-specific.com/view-or ... .php?id=20

http://www.orchidspecies.com/denamethystoglossum.htm

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_7585.html

oziroma:
Origin: filippine
Greenhouse: intermediate
Light: medium
Rest: yes - the bark must dry well between the bathings
Perfume: yes
Plant size: medium - big (da 25 a 40 cm)
Flower size: small (until 2 cm)

Če pa bo kakšen odvečen keikis, pa se priporočam. :wink:

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

živjo

OdgovorNapisal/-a lera » 18 okt 2008, 08:24

no sem pa opazila, da na steblu se delajo nekakšne bunkice. Po posvetu s kolegico,ki mi je dala keikije sem sedaj vesela, ker so to cvetki. Ko bodo cveteli vam sigurno pošljem kakšno slikco, če se bom uspela naučiti jih prilepiti, če ne bo pa v albumu, bom poročala.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a lera » 25 feb 2009, 11:45

Tamika, dendrobium mi je odcvetel pa ga nisem uspela poslikati, moram pa ti sporočiti, da sem podala naprej napačno informacijo glede vrste. kolegica, ki mi ga je dala je pogledala listek in pač prebrala z njega, vendar to ni to. Ta dendrobium je nobile in je imel cvetke bele z vijolično obrobo in sredino. Če potrebuješ kak keiki od tega ti ga bom lahko dala in pa še enemu moram vrniti keiki iz foruma. Imam pa zate eno vprašanje. Ali naj iz starega poganjka, ki je cvetel že 2 x poskušam narediti nove( jih dati na glinopor in šotni mah pa pokriti, da se jim ustvarijo dobri pogoji ) ali naj kar pustim. Sem mislila poskusiti, ker itak cvetel verjetno ne bo. Ali moram biti na kaj še posebno pozorna? Kako pa je tebi to uspelo če si že kdaj probala? prilagam pa tudi sliko na kateri je to najvišji poganjek( ampak sedaj je še bolj zgrbančen)

Slika
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a tamika » 25 feb 2009, 12:39

Zdravo!

Rastlina je lepa, zato je jaz ne bi rezala. Keikijev ne vidim??? Tisto so mladi poganjki, ki bodo naslednje leto cveteli, zato jih ne trgaj stran.
Ok, mogoče to že vse veš, samo včasih raje kaj 2x napišem, da se izognemo težavam ...
Če bo kdaj kakšen keiki viška, pa se priporočam. :P

Moja dva bosta tudi vsak čas odprla cvetke. Bom poslikala ko bosta!

Aja, zdaj lahko ta nobile normalno zalivaš in gnojiš, da bodo zrasli lepi in močnio poganjki!

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a lera » 25 feb 2009, 13:16

o.k. hvala Tamika, ko se razraste bom pa mislila nate.

lp

A naj jih gnojim kar z gnojilom za orhideje al kaj drugega?
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a tamika » 25 feb 2009, 13:25

Ja, z gnojilom za orhideje. Lahko bi tudi z kakšnim drugim, samo bi bilo potrebno biti pozoren na koncentracijo in odmerjanje gnojila. Tako da je lažje kar z onim za orhideje.

Zdaj moraš gnojiti z gnojilom za rast, ne za cvet! Torej z gnojilom z več dušika.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a lera » 25 feb 2009, 14:10

Hvala.

lp
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Rastlinica » 25 feb 2009, 15:07

Lera, ker imam isto rastlino ti moram napisat sledeče. Ta dendrobium nobile ti bo sam pognal nove poganjke. Ker sem jst iskala pred kratkim pomoč za to rastlino, ker mi ni bilo jasno zakaj je kar naenkrat začela umirat, sem kasneje ugotovila, da ko je večkrat odcvetela so ji listi začeli odpadat (zgledalo je ko da bo rastlina umrla) steblo je postalo golo in iz lončka sta pokukala dva nova poganjka, ki bosta sedaj počasi začela cvetet. Rastlina sicer potrebuje dokaj svetlo rastišče, precej vlažn substrat, ter od jeseni dalje malo bolj hladen prostor, ki ima nekako med 17- 20 stopinj. Nato, ko vidiš da nastajajo cvetni popki, ga preneseš na sobno tempetaruro. Bistvo je, da ima rastlina skozi vlažen substrat, ker če ne bodo začeli kasneje cvetovi hitro odpadat. Sicer sam cvet tudi nežno diši. No moram ti napisat, da so to moje osebne izkušnje, sicer pa imam to rastlino že kar nekaj časa.
Rastlinica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 24 maj 2008, 15:25
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 25 feb 2009, 15:31

Dendrobium nobile na temperaturi med 17 in 20 stopinj meni ni nikoli zacvetel, jaz ga imam na temperaturi med 10 in 15 stopinj, letos kar v kleti. sem pa opazila, da lani, ko sem ga postavila na toplo, ko je pognal popke, je kar hitro odvrgel cvetove, zato bom letos poskusila varianto, da ga skozi pustim na hladnem. Bomo videli
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a tamika » 25 feb 2009, 15:50

Zaljubljena - se strinjam. 17°C in več je pretoplo! Jaz imam mojega na 13°C podnevi in kakšno stopinjo manj ponoči. Tudi meni ni cvetel, če je bil na T višji od 15°C.

Se pa ne strinjam z 'nasvetom', da mora biti substrat skos vlažen. To ni res! Jeseni Dendrobium nobile nehamo zalivati in ga postavimo na hladno in svetlo mesto. Le v tem primeru nam bo zacvetel!! Sicer bo pognal samo keikije in nove poganjke.

Obilno zalivanje je potrebno skozi toplejši del leta! Jaz imam moja dva zunaj v svetli senci in sta že res velika in košata!

Jaz sem svoja dva od oktobra do danes zalila le 3x. Oba bosta cvetela in že poganjata mlade poganjke.

Vse te 'opombe' so dobronamerne! Da bo potem naslednje leto čim več cvetkov.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a ipocic » 02 mar 2009, 23:19

Dan, sem nov.No na orhideji te moram, pohvaliti saj izgleda perfektno.Jz imam nekje 30 dendrobiov in večina tip nobile :D .Jaz jih imam večina na lubju.Vsak dan jih namakam in vlažim.Jaz jih pozimi pustim mirovati pri 12 stopinjah in letos so mi vsi zacveteli z več kot 15 cvetovi.Tudi pri coelogynah in drugih imam uspeh. :D
ipocic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2009, 23:13
Kraj: m. sobota

OdgovorNapisal/-a tamika » 03 mar 2009, 08:08

Brez hladnega in suhega počitka ipocic torej ne gre?!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 03 mar 2009, 10:33

Ipocic imaš pa kar lepo število orhidej/dendrobiov, me prav firbec mantra kakšne so
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a ipocic » 03 mar 2009, 14:55

Alo slikal jih bom ko bodo cvetele da bo vse vidno.Ena sedaj cvete vendar je pregrda za razkazovat.Cvetejo tud čeveljci če vas zanima ali coelogyna.In druge.
ipocic
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 02 mar 2009, 23:13
Kraj: m. sobota


Vrni se na Orhideje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • dendrobium
    Napisal/-a uskutn » 26 mar 2004, 21:59
    1 Odgovori
    4158 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a katja perko vugrinec Poglej zadnji prispevek
    13 apr 2004, 12:36
  • dendrobium
    Napisal/-a ursa » 25 apr 2004, 17:48
    7 Odgovori
    6237 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a tinki Poglej zadnji prispevek
    09 jun 2004, 14:14
  • DENDROBIUM
    Pripete datoteke Napisal/-a romanah » 05 okt 2005, 11:37
    13 Odgovori
    8773 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a frenky Poglej zadnji prispevek
    07 sep 2006, 20:12
  • Dendrobium
    Pripete datoteke Napisal/-a pinpanpun » 02 apr 2007, 16:00
    19 Odgovori
    10744 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a tamika Poglej zadnji prispevek
    17 maj 2007, 08:16
  • Dendrobium
    1, 2Napisal/-a baucika » 12 mar 2008, 09:15
    36 Odgovori
    20418 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a mic Poglej zadnji prispevek
    25 mar 2010, 18:43

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov