Vzgoja sarracenije

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Vzgoja sarracenije

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 30 jul 2007, 14:48

Danes smo šli v Merkur v Litijo v trgovino.Kupila sem sarracenijo.To me je dokaj pretreslo,pisalo je ime:Muholovka :x ,Tip:Lončnica,zelena :cry: in bila je čisto suha in sigurno ne bi preživela tam :x zato sem jo vzela jaz,domov.Dala sem jo v podstavek,v vodo.Zdaj pa me zanima kako skrbeti zanjo in kako jo prezimiti? :wink:

Lp, Karmen :D
Slika

Kaktusi so zelo lepe rastline(=

Slika

Tudi mesojede rastline so zelo posebne:-)
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a Jack » 30 jul 2007, 20:12

najbolje je da jo čimprej presadiš ker so je najverjetneje zalival z navadno vodo...substrat naj bo šota:kremečev pesek (70:30)

moje sarracenie prezimijo zunaj s tem da jih nimam v lončkih ampak v veliki zakopani kadi za prešanje grozdja s šotnim mahom...bolje je da jih pospraviš pozimi v hišo ker drugače ustavijo svojo rast
Jack
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 12 apr 2004, 12:37
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 30 jul 2007, 20:58

Kje naj pa dobim šoto,kremenčev pesek pa že imamo,ker ga uporabljamo za ribe.V kaliji v ljubljani nimajo ampak so imeli samo šoto in na njej je pisalo palmina šota,ker swem vedela da ni bila taprava je nismo kupili.Kako se pa meri te 70:30 :?

Lp, Karmen :D :?:
Slika

Kaktusi so zelo lepe rastline(=

Slika

Tudi mesojede rastline so zelo posebne:-)
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a Jack » 30 jul 2007, 23:10

ja v kaliji bi mogli met šoto, samo v velikih količinih - 250 litrov. drugače pa bauhaus, obi, baumax...

to razmerje je pa približno
Jack
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 60
Pridružen: 12 apr 2004, 12:37
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a Beka » 15 okt 2007, 12:32

Glede prezimovanja v hiši... A jo dam tako kot dionaeo v klet (10 stopinj, malo svetlobe), da navidezno "propade" čez zimo ali jo dam na sobno tempreaturo in svetlo (torej v sobo k nepenthesom)?

Hvala!
Beka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 22 mar 2006, 16:10
Kraj: Trbovlje, Maribor

OdgovorNapisal/-a aj » 15 okt 2007, 16:29

Saracenije potrebujejo zimsko mirovanje, tako kot dioneje. Zato jo daj kar na hladno, manj svetlo mesto. Substrat naj bo vlažen a ne premočen, redno odtranjuj odmrle dele in pazi na pojav plesni....praktično tako kot pri dioneji.

LP,
Alenka.
aj
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 15 feb 2006, 15:48
Kraj: Šempeter pri Gorici

OdgovorNapisal/-a Babika » 02 mar 2008, 21:12

Pozdravljeni!

Tudi jaz sem od danes ponosna lastnica lepega primerka Sarracenie. Rastlino sem kupila v vrtnariji Kurbus, zdaj pa tukaj berem o pravilni vzgoji... Vprašanja, ki so se mi porodila ob branju niti so:
Moja rastlina je verjetno sredi rasti, torej, verjetno ni prezimovala; kako naj jo doma tretiram jaz? Jo lahko postavim na notranjo stran okenske police (? južna ali zahodna lega?)? Jo lahko imam v normalno ogrevani sobi? Moram v njene "čašice" tudi nalivati vodo?
Kupila sem tudi Dioneo. V zvezi z njo pa sem zdaj še bolj v dvomih: če bi jo imela od lani, bi se zdaj počasi "prebujala" iz hladilnika, moja nova, pa ima čisto zmešan bioritem - je lepa sveža in zelena. Kako naj naprej ravnam z njo?
Za vsak odgovor bi bila zelo hvaležna!!
Sanda
Babika
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 04 jul 2007, 19:20
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Beka » 03 mar 2008, 19:09

Glede prezimovanja ti ne bi znala svetovat. Jaz sem jo tudi kupila nekje tega časa pred leti in pač niprezimovala - je pa naslednje leto in je sadj OK.

V čašice pa niti slučajno ne nalivaj vode, nikakršne!!
Beka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 22 mar 2006, 16:10
Kraj: Trbovlje, Maribor

OdgovorNapisal/-a izolan » 04 mar 2008, 06:31

Glede sarracenije tako, zdaj jo lahko imaš na okenski polici tam do maja meseca potem pa jo lahko daš ven na balkon ali pa pred hišo ( nevem kje živiš). Pri nobenih mesojedkah nesmeš vlivat vodo v vrčke, ker tako zmanjšaš koncentracijo prebavnih encimov v vrčkih.

Glede Dioneje pa ti svetujem, da jo daš na enako mesto kot sarracenijo in jo potem maja meseca daš ven na polno sonce ali polsenco.

Zalivanje pa moraš z destilirano vodo ali deževnico. V podstaveku pa mora bit skozi voda, glede kake podstavke uporabit pa najdeš na temi o podstavkih: http://www.rastline.com/viewtopic.php?t=5917 .

lp,
Matej
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Cleia » 12 dec 2008, 12:33

Jaz imam tudi eno Sarracenio. Že odkar jo imam (pol leta pomojem) raste res izjemno lepo. Ko sem jo kupila je bilo v lončku več mahu kot rastline, zato sem mah malo razredčila, malo ga je ostalo in rast je uspešna.

Slika

8) Cleia
Lepe pozdrave iz trenutno sončne moje bajte 8)
Uporabniški avatar
Cleia
Expert
Expert
 
Prispevkov: 124
Pridružen: 07 feb 2008, 21:50
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a bonsaj » 24 avg 2009, 09:01

če hočeš mesojedko presaditi je najbolje da jo pozimi ko so sokovi manj aktivni :wink:
bonsaj
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 32
Pridružen: 18 mar 2009, 18:25


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov