pršice na rosiki

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

pršice na rosiki

OdgovorNapisal/-a pex » 14 mar 2008, 15:41

kako bi se rešil rdečkastih pršic na droseri capensis?
sem jo že potopil v deževnico za nekaj ur, a ne pomaga prav veliko
ex nihilo nihil fit
pex
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 14 mar 2008, 15:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a aj » 14 mar 2008, 16:51

Živijo.

Če na gre na tak način, kot si poskušal, potem poskušaj s kakšnim naravnim insekticidom. Jaz uporabljam sprej Terminator iz cvetov bolhača in je vedno učinkoval, ne da bi pri tem poškodoval rastlinice.

LP
Alenka
aj
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 15 feb 2006, 15:48
Kraj: Šempeter pri Gorici

OdgovorNapisal/-a pex » 14 mar 2008, 21:42

bom poizkusil

najlepša hvala :)
ex nihilo nihil fit
pex
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 14 mar 2008, 15:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a aj » 15 mar 2008, 11:23

Če so to običajne rastlinske uši, bi moralo pomagati.
Je pa res, da pri kakšnih trdovratnih insektih kot je npr. volnata uš ( te niso rdečkaste ), tudi naravni pripravki ne pomagajo. V takšnih primerih ponavadi pride v poštev kakšen sistemski insekticid.

Alenka
aj
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 15 feb 2006, 15:48
Kraj: Šempeter pri Gorici

OdgovorNapisal/-a pex » 15 mar 2008, 23:45

uši niso, so pa 1/4 milimetra velike (ali manjše) rdečkaste pršice, najprej jih sploh nisem opazil, ko pa se je 1 od rastlin začela sušiti sem malo bolje pogledal, takole približno zgledajo: http://www.cactusinfo.net/images/Tetran ... carina.jpg
ex nihilo nihil fit
pex
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 14 mar 2008, 15:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a aj » 16 mar 2008, 11:42

Ma, se mi zdi da zgleda podobno rdečemu pajku, nisem pa sigurna.
No, tisti pripravek naj bi učinkoval tudi proti pršicam.
Odpiši, če bo delovalo ali ne.
aj
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 15 feb 2006, 15:48
Kraj: Šempeter pri Gorici

OdgovorNapisal/-a Jure » 16 mar 2008, 13:06

Čudno je, da bi rdeči pajki napadali rosike. Se mi še ni zgodilo, čeprav imam legla teh pajkov doma na kaktusih. Tam so bolj pogosti.
Če imaš samo eno rastlino, jo uniči in kupi novo. Se ne splača kupovati akaricida, ker je daržji od 100 tvojih rastlin in ga boš imel za naslednjih 200 let, pa čeprav kupiš najmanjšo količino. Če imaš kakšnega sadjarja v bližini, odnesi rastlino tja in ti jo bo špricnil enkrat.
Gelde na dejstvo, da si našel ustrezno sliko na internetu, si verjetno zasledil tudi imena akaricidov, ki so primerni za uničevanje rdečih pajkov:
http://www.cactusinfo.net/deseases2_srb.htm
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a pex » 16 mar 2008, 14:02

rdeči pajki so tudi pršice, na moji rastlini so sicer podobne, le da so veliko manjše, ker s prostim očesom sploh ne izgledajo kot živali, šele s fotoaparatom sem z makrom ugotovil da so pršice
ex nihilo nihil fit
pex
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 14 mar 2008, 15:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a tanja1 » 16 mar 2008, 16:18

nekaj ur v deževnici je premalo. Rastlina, ki ima pršice mora biti na zelo vlažnem vsaj 3 dni. Vsaka rastlina to preživi, pršice pa ne. Ne rabiš rastline potapljati v vodo. Dovolj je, če jo močno navlažiš, sploh pa spodnje dele rastline, čez njo povezneš plastično vrečo in zavežeš na lončku. Tako pustiš rastlino vsaj 3 dni. Glede na to, da ima rosica rada vlago, jo lahko pustiš tako več kot 3 dni, pač po občutku. Zadeva bi morala delovati. Dobro je tudi, če jo dodatno spereš z vodo. Mi je pa res čudno kako je lahko rosica dobila pršice, ker ima nasploh rada vlago, pršice pa ne. To da moraš rastlino takoj izolirati od drugih rastlin verjetno veš.

Sistemičnih in tudi drugih škropiv kot so Baycor, Demitan, Calypso, Actelic, Vertimec in ostalih pa od novega leta ni mogoče več kupiti v prosti prodaji. Kupiš jih lahko le, če imaš opravljen tečaj iz varstva rastlin, ki pa stane 61 EUR + slika. Za tečaj se moraš naročiti v Kaliji ali pa verjetno kje drugje in potem dobiš izkaznico s katero lahko kupuješ ta škropiva.
Uporabniški avatar
tanja1
Guru
Guru
 
Prispevkov: 138
Pridružen: 17 dec 2007, 13:13
Kraj: dob

OdgovorNapisal/-a izolan » 16 mar 2008, 18:19

Cappensis lahko potopiš v destilirano vodo ali deževnico za dva do tri dni, tako da je cela rastlina pod vodo. Če nebo delovalo upoštevaj nasvet od Jureta. Jaz sem svojo tako rešil uši.
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Monsi » 04 maj 2008, 14:34

Pozdravljeni!
Malo si bom to temo sposodil, da ne odpiran nove. Na rosiki so se mi pojavile uši oz. podobne živalce, bila je pa zraven kaktusov. Imel sem namen jo potopit v deževnico za par dni, pa nisme siguren če bo kaj pomagalo.
Še slikce, če kdo prepozna nadlogo :).
Slika
Slika
Monsi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 30 jul 2007, 19:38
Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a izolan » 05 maj 2008, 03:10

Bi rekel, da si dobil kar uši.

Lahko jo potopiš v vodo za 2-3 dni ali pa jo pošpricaš z bolhačem.

Če jo potopiš, ni nujno da bo pomagalo. Zato si lahko pomagaš z bolhačem. Oz. upoštevaj nasvet od Aj (2. post v tej temi).
izolan
Guru
Guru
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 15 mar 2005, 04:27
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Monsi » 11 maj 2008, 16:46

Hvala za nasvet.
Rosiko sem kar namočil in zgleda je učinkovalo, samo na žalost so še ostale 3 dobile uši. Pa sem jo takoj izoliral ko sem opazil, da so se pojavile. Na ostalih bom pa preizkusil bolhača.
Monsi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 30 jul 2007, 19:38
Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a aj » 11 maj 2008, 23:34

Ponavadi je bolhač kar učinkovit proti ušem, tako da ga je vredno poskusit.
aj
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 79
Pridružen: 15 feb 2006, 15:48
Kraj: Šempeter pri Gorici


Vrni se na Mesojede rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov