Nekaj vprašanj v zvezi z Dioneo in Drosera capensis

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Nekaj vprašanj v zvezi z Dioneo in Drosera capensis

OdgovorNapisal/-a McBobo » 24 okt 2005, 09:12

Včeraj sem postal lastnik Dioneje. Prebral sem več ali manj cel forum o mesojedih rastlinah, nisem pa našel ali pa pomanjkljivo odgovore na sledeča vprašanja:
-ali je Dionea strupena za okolje, v katerem je; s tem mislim, če je v sobi, prav tako me zanima za Drosera capensis
-ker nameravam kupiti tudi Drosera capensis, me zanima, kdaj se jo da dobiti; ali jo prodajajo čez celo leto ali samo v določenem obdobju. Včeraj sem v Obi-ju v KR dobil samo Dioneo
-kdaj lahko presajam obe rastlini? Ker je originalno v majhnem lončku, me zanima, če bi jo presadil v večji lonec, ali bi potem hitreje rastla? Verjetno zdaj v predzimskem času bolj počasi ali pa sploh ne
-kako je z presajanjem listov, da potem zraste nova rastlina? A list to pomeni steblo+čaša? In kje jo je najbolje odrezati? A to čim bolj na dnu stebla-pri zemlji, ali je to lahko višje
-na katero od teh dveh mesojedih rastlin se raje ujamejo komarji in muhe

Hvala že v naprej za odgovore
McBobo
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 24 okt 2005, 08:44
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Mixy » 11 maj 2006, 21:28

Sama bi imela ista vprašanja, kar se tiče presajanja, strupenosti za okolje in katere mesojedke "lovijo" katere žuželke?
Hvala za odgovore
Mixy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 apr 2006, 09:33

OdgovorNapisal/-a Jure » 12 maj 2006, 08:43

- dioneja ni strupena za okolje.
- Drosera capensis se dobi skoraj ob vsaki novi pošiljki.
- rastlini ni treba presajati kar naprej. Iz substrata tako ali tako ne črpajo ničesar razen vode. Če bi tolerirale nevtralen pH, bi jih lahko imeli kar v navadni vodi in pesku. Zaradi potrebe po kisli reakciji jih gojimo v šoti.
- razmnoževanje z listi ni pravilo, ni običajno. Obe rastlini se razmnožujeta s semeni.
- list ni sestavljen iz stebla in čaše, pač pa iz peclja in listne ploskve (pa še česa).
- na rosiko se mrčes lovi sam od sebe in ga ujame v poletnih mesecih kar preveč. Dioneji je treba pomagati, sama le redkokdaj kaj ujame.

Prebiranje tega foruma bo premalo za uspešno gojenje, bo treba še kaj več. Na angleškem forumu http://www.cpukforum.com/forum/index.php se izve dosti več, ker tja pišejo gojitelji iz vsega sveta.
Na splošno na internetu ni prav silno veliko koristnih informacij, kar se gojenja tiče, pač pa se najde več prodajaln. Brez angleščine tudi ne bo šlo. Nekaj malega se da najti na http://www.triffidnurseries.co.uk/ in http://www.bestcarnivorousplants.com/

Obstajajo tudi zaresne knjige o gojenju: http://www2.arnes.si/~sopjslat/mesojedke/literatu.htm
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a McBobo » 12 maj 2006, 10:01

Kje bi se dalo sedaj dobiti Drosero capensis?
Včeraj bil v Obiju v Kranju, pa niso imeli mesojedih rastlin.

Moja Dionea je pred zimo zgubila vse lovke-vse počrnele. Sedaj ji rastejo nove, problem pa je, da se nekaterim že sedaj črnijo listi-lovke.
Kaj bi to bilo problem?
Prilagam slike.

Slika

Slika

Slika

Slika
McBobo
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 24 okt 2005, 08:44
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Jure » 12 maj 2006, 11:25

1. nima dovolj svetlobe
2. nima dovolj zračne vlage

postavi jo ven na polno sonce (najprej jo je treba privaditi, tako kot vse rastline).
Če jo nameravaš gojiti še naprej v stanovanju, jo pokrij s kozarcem za vlaganje (vsaj 10 litrov) in kupi Gro-Lux žarnico.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a McBobo » 12 maj 2006, 15:59

Danes sem malo gledal pri Gomziju v Podbrezju in opazil, da zemlja sploh ni tako mokra kot pri meni. Pri meni je 1 cm deževnice stalno v podstavku. Bom poizkusil še tako, da bo zemlja malo manj mokra ampak samo vlažna.
McBobo
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 24 okt 2005, 08:44
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Jure » 13 maj 2006, 22:02

Pri Gomziju je prodajalna, ne gojilnica. Še nobene mesojedke niso vzgojili sami. Robo dobijo iz tujine, jo postavijo v prodajalno in čakajo, da jo ljudje pokupijo. Enako kot v trgovskih centrih.

Substrat pa itak ne sme biti konstantno moker, saj ne gojiš akvarijskih rastlin. Občasno je res dovolj samo vlažno in ne mokro. Nekatere potrebujejo celo nekaj časa mir pred vodo, običajno je to pozimi, lahko pa tudi poleti.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost