Mesojedka - vprašanje?

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a jery » 15 sep 2005, 16:21

Pozdravljeni vsi!

Pred nekaj meseci se kupil mesojedko in moram reci da je to cudovita rastlina. Imam pa en problemcek. Opazil sem da se po zemlji sprehajajo ene male bele bibe. po rastlini jih ni bilo opazit. Ker sem popolen amater pri tem, me zanima kaj naj storim :? Vnaprej hvala za odgovore.
Mare
jery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 sep 2005, 07:47
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Marsumioon » 15 sep 2005, 18:29

Pozdravljen

Mislim da bo še najboljše če objaviš kako slikco da se lahko točno določi kaj to je (lahko da so volnate uši :shock: ) lahko pa je nekaj čisto drugega

LPM
Marsumioon
 

OdgovorNapisal/-a izu » 15 sep 2005, 20:50

Mislim da bi lahko bile bele mušice ki so zelo nadležne vendar po mojih izkušnjah nevarne le mladim rastlinam!!
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a skrf » 16 sep 2005, 01:59

Meni se pa zdi, da so to one bibe, ki jih včasih vidim na steni -predvsem okoli stikal :o so pa res zelo majhne...
No, to sem imela na zemlji ene rastline, katero sem presadila in niso več prišle -samo ni bila mesojedka!
skrf
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 05 jul 2005, 23:29

OdgovorNapisal/-a jery » 16 sep 2005, 10:31

Te bibe so res zelo micene, komaj se jih vidi. Na fotografiji se jih sigurno nebi videlo. Bom poskusil s presaditvijo ...
jery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 sep 2005, 07:47
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a ursika » 16 sep 2005, 11:34

Mogoče pa sa le pršice, ki se pojavljajo tam kjer je vlaga. Mislim, da niso nevarne. Presajanje pa ne vem, če je ravno priporočljivo, ker ni ravno čas za to, pa še vsake presajanje je v začetku neke vrste stres za rastlino.
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a Patricia Šinko » 25 sep 2011, 12:30

Mene pa zelo zanima ta rastlina, bi jo imela.
Zanima me pa, kje se jih dobi in kako skrbeti zanje.
Hvala za odgovor. :roll:
Uporabniški avatar
Patricia Šinko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 25 sep 2011, 12:28

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a bambus men » 01 okt 2011, 10:29

Tudi jaz imam vprašanje kar se tiče mesojedke Dionea Muscipula. 1. Kdaj damo mesojedko prezimovat (pribljižna temperatura) oziroma katerega meseca? Ali jo tudi pozimi enako zalivamo ali manj ker ni v rastni dobi? Upam da imate kakšen odgovor ki bi mi koristil.
Lp BM

P.S.: Glede vprašanja kje kupiti mesojedo rastlino je odvisno katero želite. Pri nas je zelo malo ponudbe in moraš imeti srečo da najdeš kakšno posebnost. Vsake toliko jih imajo trgovine kot so spar, obi, kalia, merkur, itd...
NAJ ŽIVI BAMBUS

BM
bambus men
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 16 avg 2011, 01:13

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a htf_lover » 11 okt 2011, 20:18

Jaz bom dal moje Dionaea-je na prezimovanje po vsej verjetnosti konec tega meseca. Ne bodo odmrle tudi, če bo rahel mraz. Isto velja za Sarracenije in domače rosike. Dioneaea in Sarracenije lahko v lončkih prenesejo tudi do -7 stopinj(podatek iz interenta)
Muholovke še sedaj rastejo in poganjajo zadnje letošnje liste. Tudi pasti imajo sedaj zelo lepih barv. Tudi Sarracenije še imajo zelo lepe vrčke in še bo tako do prvega mraza. Zimotrdne rosike pa so že šle na zimski počitek. Od Drosera intermedia in Drosera filiformis so še ostale le majhne rozete "hibernaculum". Edina domača rosika, ki še ima nekaj lsitov je Drosera rotundifolia, ampak tudi ta je že začela delati rozeto.
Ko bo šla Dionaea na zimski počitek bo vse manj rastla, večina listov bo odmrlo in sama rastlina bo izgledala, kot da navidezno odmira. Pri Sarracenijah pa se večinoma posuši večina vrčkov (izjemi sta Sarracenia purpurea in psittacina, te dve obdržita jih v glavnem). Nekatere vrste pa poženejo nemesojede liste "phyllodia".
Rastlina sama pove kdaj gre na počitek.

Vse mesojede rastline, ki so na zimskem počitku se zaliva le toliko, da ostane substrat vlažen. Drugače propadejo!
Pa seveda jih je potrebno zalivati z deževnico. Posajene pa morajo biti v šoti....

Rastline je najboljše kupiti od drugih uporabnikov. So bolj kvalitetne, v trgovinah jih namreč zalivajo s trdo vodo in večina mesjoedk tega ne prenese. Je pa letos že pozno za to. Sam sem poleti prodajal kar nekaj vrst rosik in mešink. Naslednje leto pa še bom druge vrste mesojedih rastlin.
htf_lover
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 sep 2010, 22:12

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a bambus men » 11 okt 2011, 20:43

Upošteval bom tvoje nasvete gle dioaneje. Imam pa uprašanje. Moje dioaneja ima že veliko steblce za cvet ki pa se še ni odprl. Ali bo kaj narobe ker ne bo odcvetela pred počitkom? Nastavljenega in pripravljenega ima že kakšen teden.

lp BM
NAJ ŽIVI BAMBUS

BM
bambus men
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 16 avg 2011, 01:13

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a htf_lover » 11 okt 2011, 21:05

Jaz cvetno steblo večinoma odrežem, ker izčrpa rastlino.(tudi cvetovi niso ravno najlepši, mešinke in sarracenije imajo mnogo lepše). S semen traja dolgo časa, da rastlina odraste(nekaj let). Jaz jih razmožujem z delitvijo ali listnim potaknjenci(traja okoli 2 leti, da rastlina odraste).
Sam gojim naslednje muholovke:
Dionaea "typical" Klon z dokaj rdečimi pastmi na polnem soncu
Dionaea "typical" Klon, ki ima pasti večinoma zelen, na močnem soncu postane notranjost rahlo rozasta
Dionaea " Big Mouth" Kultivar, ki ima večje pasti kot večina ostalih mulovk, tudi notranjost je zelo lepih barv
Dionaea "akai ryu" Kultivar, ki je v celoti rdeč.
Vsaka izmed teh ima svoje značilnosti. Nekatere rasteje hitreje, druge počasneje. Nekatere se rade pogosto, druge redkeje....
htf_lover
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 sep 2010, 22:12

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a ašajt » 11 mar 2012, 12:39

Tudi jaz imam vprašanje . Zakaj moji droseri filiformis zginejo kapljice lepila? Sem čisto obupana imam kar nekaj vrst mesojedk pa mi samo ta dela probleme

Lp
ašajt
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 mar 2012, 23:57

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a htf_lover » 17 mar 2012, 21:48

Si sigurna, da imaš rosika Drosera filiformis? Ta vrsta ima zimski počitek in se bo šele sedaj začela prebujati.
htf_lover
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 26 sep 2010, 22:12

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a Abby » 15 jul 2012, 09:54

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem dobila mesojedko Dionaea in sem si na forumu prebrala že večino odgovorov, vseeno, pa bi nekaj stvari vprašala :)
1.Glede na to, da naj bi se rastline presajale spomladi, priporočeno pa je, da se jo presadi, takoj ko pride iz trgovine...jo torej lahko presadim sedaj?
2.Od kdaj do kdaj traja zimsko "spanje"?
3.Deževnice ni vedno na voljo, destilirana voda pa tudi ni isto kot prekuhana voda...je prekuhana voda prav tako uporabna, ali je potrebno kupovati destilirano?
4. Moja mesojedka je v navadnem plastičnem lončku. Lahko ta lonček postavim v kakšen keramičen lonček, ali je bolje, če ima samo podstavek?
5. Samo preverim če sem prav razumela ostalo: Najbolje je, da rastlina z ločnkom stoji v nekaj cm vode ves čas, je vedno na vlažnem in sončnem, cvetove porežemo ker izčrpajo rastlino, je ne hranimo z muhami, oz. vsaj ne pretiravamo, ne gnojimo.

Hvala za odgovore! :)
Abby
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 15 jul 2012, 09:27

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a Miško » 15 jul 2012, 10:32

Abby je napisal/-a:Pozdravljeni!

Pred kratkim sem dobila mesojedko Dionaea in sem si na forumu prebrala že večino odgovorov, vseeno, pa bi nekaj stvari vprašala :)
1.Glede na to, da naj bi se rastline presajale spomladi, priporočeno pa je, da se jo presadi, takoj ko pride iz trgovine...jo torej lahko presadim sedaj?
2.Od kdaj do kdaj traja zimsko "spanje"?
3.Deževnice ni vedno na voljo, destilirana voda pa tudi ni isto kot prekuhana voda...je prekuhana voda prav tako uporabna, ali je potrebno kupovati destilirano?
4. Moja mesojedka je v navadnem plastičnem lončku. Lahko ta lonček postavim v kakšen keramičen lonček, ali je bolje, če ima samo podstavek?
5. Samo preverim če sem prav razumela ostalo: Najbolje je, da rastlina z ločnkom stoji v nekaj cm vode ves čas, je vedno na vlažnem in sončnem, cvetove porežemo ker izčrpajo rastlino, je ne hranimo z muhami, oz. vsaj ne pretiravamo, ne gnojimo.


Hvala za odgovore! :)

1.nevem
2.Jaz jim nudim zimsko spanje vsake 2 leti traja pa od oktobra do marca.
3.prekuhana je v redu
4. seveda lahko
5.ne nekaj cm 2-3 cm bo v redu , in zemlja se ne sme izsušiti.

cza cvetove je vseeno , je pa treba poudariti da jo ne smeš nikjer prijemati po listih in loputicah , ker če jo primeš odmre!
Uporabniški avatar
Miško
Guru
Guru
 
Prispevkov: 173
Slike: 6
Pridružen: 03 sep 2011, 14:38
Kraj: Trbovlje

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a Abby » 15 jul 2012, 11:09

Hvala za odgovore! Aha je tudi na dve leti ok, super, ker doma nimam primernega prostora, ki bi bil pozimi dovolj sončen in hkrati hladen! Jo bom tudi jaz (če bo seveda uspevala) skupaj s kaktusi vozila k babici, ki ima idealno sobo za prezimovanje :)
Bom pazila, ampak kako jo pa presadiš, ne da se jo dotakneš?
Abby
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 15 jul 2012, 09:27

Re: Mesojedka - vprašanje?

OdgovorNapisal/-a Miško » 15 jul 2012, 11:16

No če se jo mal dotakneš ni nič hudega!
Uporabniški avatar
Miško
Guru
Guru
 
Prispevkov: 173
Slike: 6
Pridružen: 03 sep 2011, 14:38
Kraj: Trbovlje


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost