Dionea bolj boga

Mesojedke ali žužkojede rastline, kot jim tudi pravimo so močvirnate rastline, ki lovijo mrčes.
Dionea, Drosera, Nepenthes, Saracenia, ...

Moderatorji: dusanh, izi, Mesojedec, izu, Moderatorji

Dionea bolj boga

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 jul 2003, 01:03

Pozdravljeni.

Sem verjetno en izmed mnogih, ki si si je dioneo prilastil pred nedavnim, saj jo ponujajo v bauhausu, Kaliji, ipd. V glavnem, že ko sem jo kupoval pred nekaj meseci je bila ravno zadnja v Kaliji in je bila bolj slabotna.

Prebral sem, da rabijo dosti svetlobe, zato sem jo dal celo na prosto. Pognala je tri šope cvetov do zdaj, tako da ji očitno ne gre tako slabo. Vendar pa se ji listi bolj slabo razvijajo, ne odprejo se popolnoma in so tudi zelo majhni. Tudi ko ujame kak insekt, ga ponavadi ne prebavi, ampak celega izvrže in nato lovka počrni.

Help me! Zemljo ji neprestano vlažim z deževnico, svetlobo ima, drugo pa ne vem kaj še...
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 04 jul 2003, 20:55

Živjo!

Res je, da rastline v naravi cvetijo. A to jih izčrpava, tako jaz da pri muholovki vedno odrežem cvetni stebel preden se popolnoma razvije. Pač nimam semen, a rastlina veliko lepše raste. Če pa je bila že v trgovini v slabem stanju je lahko še malce v šoku. Pomembno je, da ima veliko svetlobe in stalno vlažen substrat, najbolje je podstavku imeti stalno 1cm deževnice, in ko ta izhlapi dolijemo novo.

Priporočal pa bi ti, da rastlino presadiš. S korenin staro zemljo odstraniš tako, da rastlino malce pomakaš v posodo z deževnico. Verjetno v vrtnih centrih teh rastlin ne zalivajo z deževnico in ji tudi to škodi.

Želim, da se ti rastlina kmalu opomore!!!
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a BoGo » 06 jul 2003, 22:47

Mesojedec, hvala za nasvet. Sem će potrgal. Žal so se cvetovi razvili in tudi odcveteli. Sem odstranil cvetove in peclje ter odmrle poganjke. Sedaj jo pa samo še presadim, recept in sestavine za substrat pa sta že podala z Izijem.
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a baribari » 11 okt 2003, 22:44

Mesojedec je napisal/-a:Živjo!

Pomembno je, da ima veliko svetlobe in stalno vlažen substrat, najbolje je podstavku imeti stalno 1cm deževnice, in ko ta izhlapi dolijemo novo.


Upoštevala sem tvoj nasvet glede vode. Listi pa so začeli rumeneti in na koncu počrneti. Ima morda preveč vode in odmira?

Kaj pa naj naredim z njo čez zimo? Nekateri pravijo da jo je potrebno prenehati zalivati in postaviti v temnejši in hladnejši prostor.
baribari
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 okt 2003, 22:32

Črni listi

OdgovorNapisal/-a izi » 12 okt 2003, 07:28

Običajno jeseni poletni listi počrnijo in poženejo novi zimski, ki so daljši. Pozimi naj bodo na svetlem oknu in jih normalno zalivamo naprej.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 12 okt 2003, 08:50

Živjo!

Dionea potrebuje pozimi počitek pri vsaj 10˙C in manj vode, toliko da se substrat ne posuši. Nekje marca že lahko počasi začnemo povečevati količino zalivanja. Vseeno pa potrebuje zadosti svetlobe.

Lp
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a baribari » 12 okt 2003, 14:01

Sedaj sem pa dobila dva nasprotujoča si odgovora. Ali je potrebno rastlino pozimi normalno zalivati ali ne? A je OK 17 stopinj?
baribari
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 okt 2003, 22:32

Pozimi

OdgovorNapisal/-a izi » 12 okt 2003, 14:06

Rastline so pozimi prav toliko zalite, oz stojijo v stoječi vodi kot poleti. Tako so že 10 let brez kakšne izgube, le zmerom več jih je. Od mesojedk, ki jih imam je edino pinguicula gypsophyla taka, ki je pozimi suha in jo samo občasno zalivam. Moje mesojedke so pozimi na min temperaturi 10 C, Najvišja temperature pač varira glede na vremenske pogoje.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 13 okt 2003, 22:26

Velikokrat velja tudi pravilo: kar deluje pri meni, ni nujno da deluje pri tebi. Upam, da se z Izijem strinjava vsaj tu.

Zato včasih toliko različnih mnenj, odgovorov in navodil.

Jaz poskušam svoje rastline gojiti v takšnih pogojih kot rastejo v naravi.

Lep pozdrav,
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a BoGo » 13 okt 2003, 22:50

ja, po mojem je veliko odvisno od tega, kako rastlino navadiš.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a muteman » 01 feb 2004, 20:25

Torej ljudje, ki živimo v stanovanju in imamo sobno temp. okoli 24 stopinj, nimamo dobrih obetov kar se tiče gojenja Dionaea pozimi?

lp Matjaž
muteman
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 01 feb 2004, 20:22
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a romunov » 01 feb 2004, 23:59

Muteman:
Mesojedec je napisal/-a:Živjo!

Dionea potrebuje pozimi počitek pri vsaj 10˙C in manj vode, toliko da se substrat ne posuši. Nekje marca že lahko počasi začnemo povečevati količino zalivanja. Vseeno pa potrebuje zadosti svetlobe.

Lp


Seveda sem se sam že spraševal, kje naj pozimi najdem svetel plac z desetimi stopinjami or so... V pričakovanju odgovora grizem tipkovnico. :lol:
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 02 feb 2004, 15:52

Seveda sem se sam že spraševal, kje naj pozimi najdem svetel plac z desetimi stopinjami or so... V pričakovanju odgovora grizem tipkovnico.


Mozna resitev je garaza z umetno rasvetljavo. Za eno dionejo se bo ze nasel prostor. Za svetlobo pa uporabi 60cm fluroscentko, ki jo namontiras 30 cm nad rastlino.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a muteman » 03 feb 2004, 11:26

Torej kot sem predpostavljal, za tiste ki živimo v bloku, Dionaea ne pride ravno v poštev.

lp
Matjaž
muteman
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 01 feb 2004, 20:22
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 03 feb 2004, 13:06

Ojla,

sem se bal, da bom dobil tak odgovor. Obstaja še ena varianta, ki pa ni preiskušena. Ne dajem garancije :!: Nekaj jih poznam, ki prezimujejo dioneje kar v hladilniku. Včasih uspešno, včasih ne. Če si upaš poiskusi.
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a muteman » 05 feb 2004, 20:18

Mislim, da se tega ne bom lotil. V hladilniku pa je 5 stopinj in še svetlobe ni...razen da je čez dan neprestano odprt. ;)

lp
muteman
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 01 feb 2004, 20:22
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 06 feb 2004, 00:19

Se nekako strinjam s tabo. Bom pa naslednjo zimo jaz poiskusil narediti tako neumnost in nato poročal ali je rastlina preživela.
Samo upam, da me ne boste imeli za morilca v slučaju če se kaj zatakne :oops:
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice

OdgovorNapisal/-a romunov » 06 feb 2004, 09:47

Pač rečeš, da nisi probal. Kar ne vemo nas ne boli. :)
Možnost bi najbrž tudi bila, da se čez zimo nese rožico k babici v kako primerno "faciliteto" :), pa jo hodš gledat in občasno zalivat (rožo, ne babico).
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a romunov » 11 feb 2004, 16:05

Na vrtnem oddelku v BauMaxu v BTCju imajo Dionaea muscipula v tako slabem stanju, da se lahko želodec kar obrne. Pred kratkim je še cvetela. Lovilnico ima samo eno malo... Čar vsega tega? Za njo hočejo malo manj kot 4 prešerne. Je to za zimo "standardno" (take "slabe" rože)?
romunov
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 89
Pridružen: 30 jan 2004, 10:12
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Mesojedec » 11 feb 2004, 16:41

Žalostno :( kako v takih vrtnih centrih končajo rastline. Ni čudno, ob takih cenah. Sicer je pa tudi tako, da se malokje spoznajo na pravilno oskrbo mesojedk in tudi ostalih rastlin.

Lep pozdrav,
IvoJ
Uporabniški avatar
Mesojedec
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 163
Pridružen: 29 apr 2003, 10:39
Kraj: Kresnice


Vrni se na Mesojede rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost