Papaya

Sem spadajo vse rastline, ki rastejo v mediteranskem, subtropskem in tropskem podnebju. V našem podnebju jih moramo pozimi zaščititi pred mrazom (prestavimo jih v toplejši prostor).
kivi, citrusi, figovci, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Papaya

OdgovorNapisal/-a jan24 » 07 sep 2008, 20:09

Pred dvemi leti sem iz potovanja prinesel semena papaye (plodovi so bili res ogromni, okus pa odličen). Semena sem posejal in dve rastlinci sta sklili. Ena žal ni preživela zime, druga pa si je letos dobro odgnala in sedaj se že kažejo cvetovi (ki naj bi bili naravno zdravilo proti malariji). Posajena je v srednjem loncu in ni ravno zelo visoka. Na forumu še nisem zasledil nič govora o papaji (morda pa sem le spregledal temo). Ni mi všeč ideja, da bi še to pobrala zima. Zanima me ali ima kdo že kakšne izkušnje z vzgojo papaje (tudi splošne) in kako bi jo lahko "varno" prezimil?

p.s.: v kratkem bom naložil fotografije

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a mihab » 08 sep 2008, 09:04

verjetno veš, da je papaja tropska rastlina - drevo, ki doseže med 5 in 10 m višine
najnižja temeratura bi naj bila okoli 16 st C , zmrzal pa jo uniči
mihab
Guru
Guru
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 21 jun 2005, 12:45
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 31 okt 2009, 13:30

Vem, da je preteklo že veliko vode od objave tega sporočila, pa vendar: Jan, ali še imaš papajo? Kako ravnaš z njo? Jaz sem spomladi dobila seme in so mi zrasle kar lepe rastline. poleti so bile zunaj (v loncih), zdaj pa sem jih prestavila na okensko polico (celo nad radiator). Zgleda, da jim je bolj škodil jesenski mraz kot toplota notri. Pognale so nove liste. Cvetele mi še niso. Kako bo naprej, ne vem. Sedaj jih pač zalivam, rastejo, ampak sem v dvomih, če je ta zimska rast v redu. Sicer pa če so tropske rastline, jim visoka temp. ne bi smela škodovati. Je kaj upanja zanje (misliš, da bi jih morala pršiti?)? Če bodo preživele zimo, kdaj lahko pričakujem cvetenje? Sedaj so visoke 60 cm, spodnji del je že olesenel, odrvžene liste (zunaj, ker je bilo premrzlo), pa so nadoknadili lepi, zdravi novi.LP
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a jan24 » 31 okt 2009, 16:01

Lanske zime žal ni preživela- dal sem jo v verando in je bila vlažnost previsoka... Cvetela mi je lani septembra (torej v drugem letu starosti). Predlani je prezimla ravno brez listov in zalivanja...
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 31 okt 2009, 17:00

Če hočeš. ti eno odstopim (ko bo Tinko kaj vandral tod okrog, če bo pri volji za poštarja, seveda :lol: )!
Ne vem kaj storiti-bom kar pustila na toplem, naj raste!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

Re: Papaya

OdgovorNapisal/-a mmatja » 06 sep 2010, 17:42

Rešitev vajinih "težav" z papayo:
Trenutno se da dobiti Papayo z sadeži! velikosti 175-200cm. Manjše bodo dobavljive šele po Novem letu. Več info na ZS
L.P.
mmatja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Slike: 1
Pridružen: 22 avg 2010, 14:00
Kraj: Lendava

Re: Papaya

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 07 sep 2010, 08:36

Žal nimam nobene več. Tako niti Jan ni dobil obljubljene. Ko je bil Tinko pei meni, je ni vzel s sabo, ker je imel pred seboj še več dni potepanja, naslednje priložnosti pa niso dočakale. Presadila sem jih na vrt (čez zimo so v stanovanju precej ogolele). Toda vse štiri so propadle.
Kaj bi s kupljeno sadiko, ne vem, ker zunaj ne preživijo, notri bi pa verjetno tudi samo životarile. Vsega pač ne moremo imeti.
Pa še vprašanje za Babaca, če še kaj zaide na naš forum: kako jih prezimiš in če si dočakal kak zrel plod? lp
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

Re: Papaya

OdgovorNapisal/-a mmatja » 07 sep 2010, 08:52

stara postaja je napisal/-a:...kaj bi s kupljeno sadiko, ne vem, ker zunaj ne preživijo, notri bi pa verjetno tudi samo životarile. Vsega pač ne moremo imeti. lp

Pogoji za rast Carica papaya so:

Family: Caricaceae
Origin: South-America
Winter Hardiness Zone: 10-12
Minimum Temperature: 5 °C
Average Temp. in Winter: 20 (±5)°C


Najbolj idealno bi bilo, da je čez zimo v zimskem vrtu, seveda če ga imaš... :roll: Drugače pa je čez poletje brez problemov lahko zunaj.
l.P.
mmatja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Slike: 1
Pridružen: 22 avg 2010, 14:00
Kraj: Lendava

Re: Papaya

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 07 sep 2010, 09:10

Žal o zimskem vrtu samo sanjam. Najbrž bom imela prej onega na Šterntalu (ko bo imel krt iz moje riti :oops: vrt!)
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

Re: Papaya

OdgovorNapisal/-a -GreenSeedsShop- » 17 nov 2010, 20:39

Pozdravljeni!

Semena papaye lahko kupite pri nas. Nudimo vam veliko ponudbo tropskih, subtropskih, eksotičnih in tudi tistih vsakdanjih semen. Ponudbo si oglejte na http://www.GreenSeedsShop.com. Prijavite pa se tudi na naše zimsko žrebanje. Prijavite se na http://www.GreenSeedsShop.com. Podelili bomo tri professionalne zalivalne sisteme. Kaj komplet vsebuje si poglejte na naši strani.

Povezava: http://www.GreenSeedsShop.com
Tel.: 030 361 428
E-pošta: info@GreenSeedsShop.com

Slika
-GreenSeedsShop-
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 33
Pridružen: 07 sep 2010, 14:05

Re: Papaya

OdgovorNapisal/-a nejcp » 06 okt 2016, 14:22

Pozdravljeni!

Tema je že starejša pa vendar: imam še dovolj sadik Papaye Famose za ugodno ceno. Več info na zs.

Lp, Nejc
nejcp
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 06 okt 2016, 14:14


Vrni se na Mediteranske, subtropske in tropske rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost