Limona, pomaranča, kumquat, mandarina ... problem

Sem spadajo vse rastline, ki rastejo v mediteranskem, subtropskem in tropskem podnebju. V našem podnebju jih moramo pozimi zaščititi pred mrazom (prestavimo jih v toplejši prostor).
kivi, citrusi, figovci, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Limona, pomaranča, kumquat, mandarina ... problem

OdgovorNapisal/-a tamika » 01 dec 2007, 11:54

Pozdravljeni

S citrusi se ukvarjam komaj dve leti, zato o nekih konkretnih izkušnjah še ne morem govoriti.
Vsako leto jih jeseni pospravim na podstrešje, kjer je običajno T okoli 14°C. Letos pa so tam T okoli 16-18°C, zaradi kurejenja s kaloriferjem (obvezno).
Na eni mandarini (ki jo je predtem totalno sesula toča) in na eni limoni je še samo nekaj listov (manjk kot 10), vsi ostali pa so odpadli. Podobna situacija bo kmalu tudi pri ostalih ... samo Kumquat ima še ful listov ...
Sedaj pa sem vse te citruse prenesla dol v prostor, kjer je temperatura samo nekaj stopinj nad 0. Pod 0°C temperatura ne pade nikoli.

Kaj še lahko naredim, da mi bodo preživeli? Ali jih tudi gnojim pozimi, čeprav nimajo skoraj nič listov?

Lp, t.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Connie » 01 dec 2007, 12:40

Če listje rumeni ali odpada množično, je to znak, da je z oskrbo nekaj nerobe. Med vzroki za ta pojav so predvsem neustrezno prezimovanje v prehladnem ali pretemnem prostoru, preveliko nihanje temperature, presuh ali prehladen zrak, prepih, obolenje korenin, preobilno ali preskromno zalivanje in podobno.
Sicer pa limona odvrže liste vsake tri leta. To je normalen pojav. Sama imam tri limone, ena je stara že skoraj 20 let (moj "proizvod" iz biološkega krožka :lol:), drugi dve pa 10 let. Pozimi jih imam v delno svetlem prostoru, kjer je stalna temp. ca. 10 stopinj, in zalivam jih na vsake tri tedne.

Lp, Connie
Uporabniški avatar
Connie
Guru
Guru
 
Prispevkov: 322
Pridružen: 23 jan 2007, 10:15
Kraj: Ljubljana okolica


Vrni se na Mediteranske, subtropske in tropske rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost